A nemzetközi együttműködés erősítése az emberkereskedelem ellen Dél-kelet Európában elnevezésű első nemzetközi szemináriumot tartják Budapesten 2011. március 17-18-án. A konferencia eredményeiről tartott csütörtökön sajtótájékoztatót a Belügyminisztériumban Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete, Peter Widermann, az ICMPD főigazgatója, valamint Maria Grazia Giammarinaro, az EBESZ különmegbízottja.

Több mint száz kormányzati-, nem kormányzati- és nemzetközi szervezet képviselői gyűlnek össze Dél-kelet Európából és az Európai Unióból, hogy megvitassák egy nemrég végzett kutatás eredményeit a nemzetközi embercsempészet jelenlegi működési mechanizmusairól. Emberkereskedelem-ellenes szakértők, szakemberek Albániából, Bosznia-Hercegovinából, Bulgáriából, Horvátországból, Koszovóból, Macedóniából, Moldovából, Montenegróból, Romániából és Szerbiából működnek együtt, hogy eredményesebb és hatékonyabb eljárásokat dolgozzanak ki a nemzetközi együttműködésre, és megfelelő stratégiai és operatív megoldásokat találjanak az emberkereskedelem változó trendjeire.

A kutatás összegzi a Migrációs Politikát Fejlesztő Nemzetközi Központ (ICMPD) által vezetett, az Amerikai Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által finanszírozott 18 hónapos program első szakaszának eredményeit. A kutatás rámutat a nemzetközi együttműködés jelenlegi hiányosságaira és az információcsere kihívásaira.

fotó: Horváth Ernő

A kutatási eredmények alapján a projekt célja, hogy javítsa az származási-, tranzit- és célországok közötti együttműködést. A projekt továbbá különböző eszközöket, eljárásokat, átfogó és hatékony védelmet kínál az emberkereskedelem áldozatainak, elsősorban a gyermekeknek és mind nagyobb arányban azoknak akiknek munkaerejét kizsákmányolták.

A Belügyminisztérium részéről, amely az Európai Uniós Elnöksége keretében társ-házigazdája a nemzetközi szemináriumnak, dr. Berta Krisztina Európai Uniós- és nemzetközi helyettes államtitkár asszony nyitotta meg a találkozót.

A szeminárium várható eredménye, hogy megerősíti az emberkereskedelem elleni szereplők közötti partneri viszonyt, és erősíti elkötelezettségüket a nemzetközi együttműködés elmélyítésében, összehangolva a jelenségre adott válaszaikat, valamint erősítik az emberkereskedelem áldozatainak jogait az egyes országokban.

(kormany.hu)