Hazánk – mint az Európai Unió Tanácsának Soros Elnökségét ellátó ország – belügyi programja keretében nagy figyelmet szentel az unióban élő emberek biztonságérzetének növelésére. Közlemény.

Az európai közlekedés és szállítás biztonságának fokozása érdekében szervezték meg a Rails (24-Blue) akciót 2011.05.18-21. között, amelyben első alkalommal hajtottak végre közös műveletet az európai Railpol vasúti hálózat tagállamai az EU Elnökségének meghívására.

A Railpol 24-Blue elnevezésű akcióját 2011.05.19-én hajtották végre a Railpol tagállamai, amely a magyar Elnökség által koordinált Rails akció részét képezte.

A kezdeményezésre meghívást kaptak az európai rendészeti-, bűnügyi-, határőrizeti-, vám- és egyéb társszervek, amelyek célzott ellenőrzéseket folytattak a nemzetközi személyvonatokon és vasúti csomópontokon. A cél az utasok sérelmére elkövetett jogsértések megelőzése és megszakítása, valamint az illegális migráció visszaszorítása volt. A közös művelet a vasúti infrastruktúra hatékony védelme érdekében a fém- és színesfémlopások visszaszorítását is szolgálta.

Az akcióban 16 európai ország vett részt: Németország, Ausztria, Belgium, Svájc, Csehország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Románia, Bulgária, Szlovákia, Lettország, Luxemburg, Finnország és Magyarország.

Az akció az európai határokon túlmutatott, mivel az eddigi gyakorlattól eltérően, a műveletbe bekapcsolódott az Amerikai Egyesült Államok vasúti rendőrsége is.

A magyar EU Elnökség nemzetközi műveleti központot létesített az akció időtartamára Budapesten, a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központban (NEBEK) annak érdekében, hogy a nemzetközi bűnügyi és rendészeti információs csatornákon biztosítsa a folyamatos információcserét.

Az INTERPOL biztosította az adatbázisaiban való folyamatos ellenőrzést a lyoni központon keresztül a művelet hatékonyságának és sikerének elősegítése érdekében.

A május 18-án kezdődő művelet 72 órás időtartamára az EUROPOL mobil iroda telepítésével és egy szakértőnek Budapestre, a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központba történő kihelyezésével, valamint stratégiai beszámolókkal támogatta a műveletet. Az EUROPOL információs rendszerének közreműködésével a résztvevő országok számára lehetővé vált az azonnali ellenőrzés a nap 24 órájában, az akció teljes időtartama alatt.

Az együttműködés keretében a Frontex két osztrák vendégtisztet delegált az EU külső határát jelentő magyar-szerb nemzetközi vasúti határátkelőhelyre, valamint további egy vendégtisztet a Záhonyi Frontex fókuszpontra delegált, aki magyar-ukrán (szintén EU külső határ) határon látott el szolgálatot. Ezen felül Románia két fő határrendész szakértővel támogatta az akció magyarországi végrehajtását.

A vendégtisztek a magyar szervekkel közösen az ukrán szakaszon 44, a szerb határon pedig 135 vonaton végeztek ellenőrzéseket. A végrehajtott határellenőrzések során 11 tiltott határátlépővel szemben kezdeményeztek szabálysértési eljárást.

A hazai rendőri szervek 3228 főt vontak be az akció végrehajtásába, amelynek során 1142 vonat, 1106 vasúti csomópont (pályaudvar, állomás, megállóhely) és 614 fém- és színesfém kereskedelmi telephely ellenőrzése történt meg. Az intézkedés alá vont összesen 19 866 személyből – a törvényben meghatározottak szerint – 116 főt fogtak el, továbbá 138 főt állítottak elő. A művelet során 17,53 tonna fém- és színesfém foglaltak le közel egymillió forint értékben.

A magyar EU elnökség keretében szervezett Rails (24-Blue) nemzetközi vasúti akciót a részt vevő 17 tagállamban összesen 16 016 fővel hajtották végre (az Amerikai Egyesült Államok nélkül), amelynek során 5521 vonat, 6199 vasúti csomópont és 1014 fém- és színesfém kereskedelmi telephely ellenőrzése történt meg.

Az intézkedés alá vont összesen 41 383 személyből – a nemzeti jogszabályok alapján – 853 főt fogtak el. A művelet során 18,05 tonna fém- és színesfém került lefoglalásra.

Az akcióval és eredményeinek közzétételével a Magyar Elnökség – hagyományteremtő céllal – a következő elnökségek munkáját kívánja támogatni.

(Belügyminisztérium, Sajtóosztály)