Pintér Sándor válasza Volner János interpellációjára az Országgyűlés 2010. június 1-i ülésnapján.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! A képviselő úr valóban jól látja, hogy nem megoldás az, ami jelen pillanatban van a 20 ezer forint alatti értékre elkövetett szabálysértésekre. Nincs megoldás még jelen pillanatban, mert korábban az volt a gyakorlat, hogy a jegyzőknek kellett ezt felderíteni, és a jegyzőknek kellett elítélni. Anélkül, hogy megsérteném a jegyzőket, nagyon sokuknak nem volt meg a megfelelő kriminalisztikai gyakorlata ehhez, illetve magánál a büntetés kiszabásánál is problémát jelentett, hogy az adott településen laktak, és bizonyos mértékig tartottak az elítélésre várók bosszújától és a családjától.

Mindenekelőtt azt szeretném bejelenteni, hogy a tulajdon elleni szabálysértéseknél szeretnénk, ha a jelenlegi gyakorlat meghosszabbításával már a rendőrök nyomozzák ezeket a cselekményeket, és a rendőrök szabálysértési előadója hozza meg a későbbiekben ilyen ügyekben az ítéletet is. Ez azt fogja jelenteni, hogy egy egységes joggyakorlat fog kialakulni az országban, hiszen rendőri eljárás lesz.

Azonban jelen pillanatban a megoldás kétséges, hogyha csak ezt tartjuk meg, hiszen a szabálysértést elkövetőkkel szemben jelentős részben pénzbírságot szabnak ki. Pénzbírságot szabnak ki azzal a személlyel szemben, aki szociális segélyből él, azzal a személlyel szemben, akinek nincs megfelelő anyagija, és sok esetben - mint ahogy ön is mondta - megélhetése érdekében bűncselekményt, szabálysértést követ el. Nincs értelme neki, hisz a szociális segélyt vagy befizeti, és lop azért, hogy eltartsa a családját, vagy pedig ha nem fizeti be, lop azért, hogy befizesse azt a büntetést, amit a jegyző jelen pillanatban kiró rá.

Meggyőződésem, hogy ha elzárásos büntetést sikerül elérni, akkor a későbbiekben ezt a problémát feloldjuk. Az elzárásos büntetést az európai joggyakorlat a rendőri szabálysértési előadók részére nem teszi lehetővé, a rendőrbírók részére nem teszi lehetővé. Ezért egy olyan előkészített törvénytervezetünk van, amely a szabálysértési törvényekre vonatkozik, ezért nem volt található a bűncselekmények és a büntető törvénykönyv módosításánál, és a bíróságot felhatalmazná arra, hogy közvetlenül elzárással sújtsa a szabálysértések elkövetőit. A bíróságra ez rendkívüli terhet jelentene a jelenlegi túlterheltsége mellett is, ezért azt szeretnénk, hogy a bírósági titkárok, akiknek ugyan van most is más feladatuk, de könnyebben el tudnának járni az ilyen ügyekben. Terhet vonnának el a bíróságról, ugyanakkor megemelnék a szakszerűséget is, hisz jogvégzett emberek hoznák meg minden esetben a döntést, szakvizsgával rendelkező emberek hoznák meg mindenféleképpen a döntést. Az elzárás pedig lehetővé tenné azt, hogy ne a szociális segélyből kelljen kifizetni az elítéltnek azt a büntetést, amelyet rá róttak.

Így összességében, összefoglalva: rendőri nyomozás, rendőri előkészítés vagy rendőri ítélet, vagy pedig a rendőr, a szabálysértési előadó mint egy vádló megjelenne a bíróságon, ahol a bíróságnál a bírósági titkár hozná meg esetlegesen az elzárásos ítéletét. Úgy gondolom, hogy ez a közrendet és a közbiztonságot jelentősen javítaná az országban, az életlehetőséget a kisfalvakban, egészen biztos vagyok benne, hogy megjavítaná.

Köszönöm a kérdését.

(Volner János interpellációja megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)