Pintér Sándor napirend előtti felszólalása az Országgyűlés 2011. március 7-i ülésnapján.
Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Törvényi kötelezettségemnek kívánok eleget tenni, hogy a Házat tájékoztassam arról a veszélyhelyzetről, amelyet az országban korábban kihirdettünk.
Jelen pillanatban két veszélyhelyzet van kihirdetve az országban: az egyik az Ajka-Kolontár-Devecser és Somlóvásárhely térségében kitört vörösiszaphelyzethez kötődik, a másik Borsod-Abaúj-Zemplén megyéhez, a Sajó völgyéhez. A vörösiszap kitöréséről már számot adtam az Országgyűlés előtt, a tisztelt Országház előtt, egyértelmű a számunkra, hogy a világ egyik legnagyobb ipari katasztrófájával álltunk szemben október 4-én 12 óra 30 perckor, amikor a vörösiszap kitört a 10. tározóból az északnyugati fal átszakításával, és elöntötte Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely területét. Az áradat hét ember életét azonnal követelte, és csak a rendkívüli összefogás, a lakosság tevékenysége, a tűzoltóság, a katasztrófavédelem, a mentők és a katonasági erők, eszközök bevonása akadályozta meg, hogy további rendkívüli, nagy haláleset történjen. 286 ember sérült meg, akik közül 120-an kerültek kórházba, hárman a leggondosabb orvosi kezelés ellenére elhaláloztak, a többiek azóta egészségesen otthonukba távoztak.
Magáról az eseményről és a tett intézkedésekről közvetlenül a katasztrófahelyzet kialakulását követően az országgyűlési, parlamenti frakciók vezetőinek beszámoltam, elmondtam a tett intézkedéseket, tájékoztattam őket arról, hogy mi várható még ezen a területen. A veszélyhelyzet teljes terjedelmében még nem múlt el, bár a területe csökkent, hisz a veszélyhelyzetet annak idején Veszprém, Vas és Győr-Moson-Sopron megyére hirdettük meg. Szerencsére azóta a helyzet változott, Vas és Győr-Moson-Sopron megye területe már nem veszélyeztetett. Ugyanakkor a tározó északnyugati fala még nem biztonságos, a jelenlegi - a Tudományos Akadémia tudósai, a Budapesti Műszaki Egyetem tudósai, a Károly Róbert Tudományegyetem tudósai szerint megfelelő - intézkedések meghozatalával 2011. május 21-éig fejeződhetnek be azok a munkák, amelyek biztonságossá teszik ezt a területet.
A lúgos víz továbbra is csordogál, ennek a kezelése nap mint nap szakértői munkát igényel. Az egymillió köbméter kiömlött vörösiszapból mintegy 400 ezer köbmétert távolítottunk el, és mintegy 600 ezer köbméter még a területen van. Ez is veszélyezteti a területet, ennek az összetétele még nem minden esetben analizált, hiszen önök is tudják, hogy higanyt és arzént is találtunk legutoljára a vörösiszapban ezen a területen. Tehát párhuzamosan folyik jelen pillanatban a veszély elhárítása, és szerencsére azt mondhatom, hogy az építkezés is, hiszen közben két új gátat emeltünk, amelyek védik most már Kolontár és Devecser területét, és egyben az állami ellenőrzés mellett átállt a technológia is a MAL-nál, száraztechnológia lett, ami a későbbiekben ilyen jellegű veszélyhelyzetet nem fog előidézni.
15/2011. szám alatt a Sajó völgyében is veszélyhelyzetet hirdettünk, hiszen Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az átázott talaj és a várható vízmennyiség veszélyezteti azokat az eredményeket, amelyeket elértünk a térségben Felsőzsolca újjáépítésével. Ezen a területen új védműveket építünk, mederkotrást hajtunk végre, és megakadályozzuk a szándékaink szerint, hogy egy hasonló magas vízállás ismét tönkretegyen falvakat - ne felejtsük el, hogy korábban ötezer embernek a hajlékát árasztotta és öntötte el a víz, és hogy a későbbiekben, 2011-ben ezt a víz már ne tudja megtenni. A veszélyhelyzet előterjesztése alapján reményeim szerint március, április és május hónapokban meg tudjuk akadályozni azt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy ismételten elöntse a víz a területet.
Köszönöm szépen.
(parlament.hu; kormany.hu)