Pintér Sándor napirend előtti felszólalása az Országgyűlés 2011. július 11-i ülésnapján.

Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Törvényes kötelezettségemnek teszek eleget a napirend előtti felszólalásommal. A katasztrófavédelmi törvény 7. §-a kimondja, hogy a veszélyhelyzetben megtett intézkedésekről a kormánynak a tisztelt Házat, az országgyűlési képviselőket tájékoztatnia kell.

Mint önök is tudják, a veszélyhelyzet kihirdetésére a 2010. október 4-én 12 óra 30 perckor kitört vörösiszap gátszakadása miatt került sor. A magánkézben lévő MAL Zrt. X-es vörösiszap-tározójának északkeleti fala tört át, és a zagytározóból mintegy 1 millió 644 ezer köbméter vörösiszap és lúg öntötte el Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely térségét. A szakértői vélemények szerint a vörösiszapon túl a vörösiszap tetején lévő lúgos folyadék, amelynek rendkívül magas volt a pH-értéke, jelentett kiemelkedő veszélyt mind a lakókra, mind pedig a környezetre.

A kitörés tíz ember életét követelte. Nyolc ember rögtön a kitörést követően az árban életét vesztette, ketten a későbbiekben haltak meg a kórházban a lúg okozta károktól. Devecseren 270, Kolontáron 32, Somlóvásárhelyen 2 házat öntött el a vörösiszap, ezenkívül jelentős környezeti kárt okozott, 267 hektárt öntött el, valamint a Torna-patak medrében megindult a Rába és a Duna folyásának irányába. Ennek megfelelően veszélyhelyzetet hirdettünk ki Veszprém, Vas és Győr-Moson-Sopron megye területére. A későbbiekben, amikor megakadályoztuk a további vörösiszap kifolyását, a veszélyhelyzetet korlátoztuk Veszprém megyére.

A veszélyhelyzet során a legnagyobb erőfeszítésünket az emberélet mentése, az emberek elhelyezése jelentette. A további gátszakadás megakadályozása érdekében megerősítettük a gátakat, illetve biztonsági szempontból egy újabb gátat építettünk Kolontár térségében, amely a kiszámíthatatlan áttörés miatt a későbbiekben elhárította a veszélyt Kolontár és Devecser lakói feje fölül.

A helyreállításra jelentős erőket összpontosítottunk. A helyreállítás először az épületek, a későbbiekben a mezőgazdasági területek helyreállítását jelentette, és folyamatosan figyelemmel kísértük a Torna-pataknak, a Rábának a lúg által okozott pH-változását, megfelelő savanyagok hozzáadásával.

A MAL Zrt. állami irányítását is megkezdtük. Technológiai váltást kértünk és kaptunk meg a gyártól, és ennek megfelelően a gyár az elmúlt időszakban átállt a száraz technológiára. Külön segítséget kértünk és kaptunk a karitatív szervezetektől, amelyek mind társadalmi munkával, mind pedig 400 millió hozzáadásával segítették a munkánkat. Összesen az állam 24 milliárd 600 millió forintot költött a veszélyhelyzet elhárítására, a veszélyeztetett területek mentesítésére és új házak felépítésére. Ennek keretén belül megoldottuk a devecseri 270 ház lakóinak az elhelyezését, 87 házat újjáépítettünk, Kolontár térségében 22 házat építettünk, és a kolontári fennmaradó 11 lakóház lakóinak megfelelő elhelyezést biztosítottunk.

Köszönöm a képviselők támogatását. Köszönöm a munkában részt vevő valamennyi munkatársam elhivatott tevékenységét, és egyben kijelentem, hogy további veszélyhelyzet nem áll fent, ezért a veszélyhelyzet megszüntetése indokolt.

Az Országgyűlésnek írásos jelentést teszek. Köszönöm a figyelmüket.

(parlament.hu; kormany.hu)