Pintér Sándor hozzászólása Kepli Lajos napirend előtti felszólalásához az Országgyűlés 2010. október 11-i ülésnapján.

Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A katasztrófa bekövetkezésének pillanatától hármas feladat hárult a Belügyminisztérium szerveire. Legelőször is a veszélyhelyzet elhárítása, ez volt az egyik fő célkitűzés, a második a bekövetkezett károk elhárítása, és végül harmadszor a bűnügyi felderítés megindítása, hogy pontosan megtudjuk, hogy mi okozta ezt a katasztrófahelyzetet.

Rögtön elindítottuk a nyomozást. A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság helyszíni szemlét tartott, még a veszélyhelyzet elhárítása közben is folytatta ezt a tevékenységét. Az eljárást indokolta az, hogy halottak voltak, eltűntek voltak, jelentős kár keletkezett a magántulajdonban, az állami tulajdonban, és felmérhetetlen kár keletkezett jelen pillanatig a környezetben. Hogy mekkora ez a kár, mekkora anyagi erőforrásokat fordítottunk erre, azt még nem tudom megmondani. Az biztos, hogy az állami szervek a mai napig több mint egymilliárd forintot fordítottak arra, hogy ezt a veszélyhelyzetet megszüntessék, ezt a kárt valamilyen módon mérsékeljék.

De a veszélyhelyzet nem múlt el. Jelen pillanatban is jelentős a veszélyhelyzet, hiszen a 10-es tározónak az északi oldala jelen pillanatban is mozog, és nem tudjuk, hogy milyen módon fejezi be ezt a mozgását. Nem tudjuk, hogy a bent maradt vörösiszap kitör-e még egyszer.

A károk megelőzése érdekében különféle gátakat építettünk: közvetlen gátakat a tározó környezetében, hármas védőgátat, és egy hatalmas védőgátat a lakók és a házak védelme, Devecser védelme érdekében. Ez a gát 400 méter hosszú, 7 méter magas, és reményeink szerint ma éjjelre az elkészítése befejeződik.

Az a gyanú, hogy valóban van emberi mulasztás. Ennek megfelelően halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt büntetőeljárást folytatunk. A vezérigazgatót gyanúsítottként kihallgattuk, és az előzetes letartóztatására indítványt teszünk az ügyészség, illetve a bíróság irányába. Bizonyítékok megsemmisítésére nem kerülhetett sor, hiszen a nyomozás elrendelésének pillanatában a gyárban lefoglalásra kerültek azok az iratok, amelyek a későbbiekben a tevékenységüket bizonyítják.

Az, hogy előre nyilatkozzunk vagy előre eldöntsük, hogy milyen büntetés lesz, ezt nem szeretném, nem akar a Belügyminisztérium prejudikálni. Kivizsgáljuk pontosan a történteket, és a történtek ismeretében természetesen megfelelő intézkedéseket és javaslatokat teszünk az ügyészségnek, és reményeink szerint az ügyészség vádemelési javaslattal be fogja fejezni a büntetőeljárást a bíróság irányába.

A kérdés még az, hogy jelen pillanatban ki még, aki felelős ebben. A vezérigazgató és még ki? Ezt nyomozza jelen pillanatban a rendőrség, reményeink szerint eredményesen.

Egy kérdés itt felmerült, hogy van-e urán vagy sugárzó szennyeződés. Jelenlegi méréseink alapján egyértelműen mondhatom, hogy ez az egy szennyeződés nincs, az összes többi, ami felmerült, a nehézfém-szennyeződés, a lúgos kémhatás okozta szennyeződések, az mind-mind jelen van, de megnyugtatom a lakosságot, hogy uránszennyeződés, sugárzó szennyeződés a területen nincs.

Köszönöm a kérdését. Köszönöm szépen.

(Kepli Lajos napirend előtti felszólalása megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)