Pintér Sándor hozzászólása Vona Gábor napirend előtti felszólalásához az Országgyűlés 2011. április 18-i ülésnapján.
Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A kormány megígérte valóban, hogy közbiztonság lesz az országban. Én is megígértem személy szerint, hogy rend lesz az országban. És rend lesz, akkor is rend lesz, ha sokaknak ez nem tetszik. Akkor is, ha egyéni politikai érdekektől vezérelve sokan ezt nem szeretnék.
A magam és a rendőrség tekintetében csak annyit, hogy valóban nagyon rossz állapotban vettük át a rendőrséget. Nagyon bizonytalan állományt kaptunk, és nagyon hiányos állományt kaptunk, hisz több mint 3200 fő hiányzott a rendőrség soraiból akkor, amikor átvettük. Meggyőződésem szerint a bizonytalanságot szétoszlattuk, és megkezdtük a pótlást is. Már 1800 főt felvettünk, önök is tapasztalhatták, az eskü megtörtént, és az idén még 1800 főt fel fogunk venni. Remélem, ezt is tapasztalni fogják. Ez a rendőrség, amely jelen pillanatban van, biztosítani fogja Magyarország minden állampolgárának a biztonságát és az emberi méltóságát is.
Egyértelmű számomra, hogy önök itt és most is rendet kértek, azt kérték, hogy legyen nagyobb rend és közbiztonság. Kérem szépen, akkor felteszem a kérdést, hogy miért csinálnak rendetlenséget. Ha a Jobbik parlamenti párt az országban rendet szeretne, azt szeretné, ha ez kialakulna, akkor kérem, hogy támogassa a rendőrséget ebben a munkájában, de ne rendetlenséggel, és ne a gyülekezési jog mögé bújva. Nem kell elbújni, ha valaki rendet akar. A rendőr is az egyenruhájában áll ki, és úgy követeli meg a rendet. A rendőr is az egyenruhájában és a törvényeknek megfelelően tevékenykedik, és nem huncutkodik, hogy gyülekezési jogot hirdet és közben pedig mást csinál.
Tehát én azt gondolom, hogy lehet itt rendet csinálni közösen. Nem szeretnénk félkatonai szervezeteket. Nem szeretnénk olyan csoportokat látni, amelyek megkérdőjelezik az állam erőszak-monopóliumát. Ezt nem lehet megkérdőjelezni, nem lehet megkérdőjelezni. És még egy, kérem: egyéni politikai érdekek mentén az ország közbiztonságát senki ne veszélyeztesse. Ez lenne a kérésem.
Az önök polgárőrnek nevezett szervezetei félelmet keltenek, riadalmat keltenek. Kiben? Gyermekekben és felnőttekben egyaránt! És akkor felteszem a kérdést, hogy kikkel érik el ezt. Hát azt is meg kellene nézni. A rendőrség öt személyt állított elő. Ebből az ötből kettő korábban már a törvényekkel összeütközésbe került. Meg kellene nézni, hogy kit fogadnak be a soraik közé, kikkel akarnak rendet csinálni. Nem mindegy! Ez sem mindegy. Tehát én azt mondom, kérem szépen, hogy nézzük meg a törvényeket. Ha kell, akkor a törvényekkel együtt... Így van! Tartsuk be! De aki betartja a törvényt, csak az tudja betartatni.
Javaslom egyébként, hogy mielőtt a csendőrségről beszélünk: valaki megnézné, mi is a csendőrség? Megnézték a történelmét, hogy miből alakult ki? Megnézték, hogy egy katonai szervezetről van szó? Katonával akarják a közrendet, a közbiztonságot Magyarországon fenntartani? Nézzék már meg, hogy mi az, ami a csendőrséget létrehozta, és mi volt ennek az igénye, ki hozta létre! Nem, nem, kérem, az honvéd alakulat volt, amit létrehoztak, és azt is meg kell nézni, hogy miért. Tehát én azt gondolom, hogy a történelmi ismereteket egy kicsit fel kell frissíteni, és akkor könnyebben tudunk megállapodásra is jutni.
A túlóradíjjal kapcsolatban csak szeretném megjegyezni, hogy bizonyára elkerülte a figyelmüket, hogy a tűzoltók túlórájának a kifizetését, ami problémás volt, és amit nem tudtak megoldani 2004 óta, azt megoldottuk. Megoldottuk, és már megkezdődött a kifizetése is. És én azt gondolom, ha másképp nem megy, akkor rendeletekkel és törvényekkel is - és ehhez kérem a Ház segítségét is - az állami rend monopóliumát fenn fogjuk tartani.
Köszönöm, elnök úr.
(Vona Gábor napirend előtti felszólalása megtalálható itt.)
(parlament.hu; kormany.hu)