Pintér Sándor belügyminiszter és Nagy Anna kormányszóvivő nemzetközi sajtótájékoztatót tartott 2010. október 8-án. Szó szerinti leirat.

Kormányszóvivő: Jó napot kívánok! Köszöntök mindenkit. Köszöntöm a megjelent nagykövet urakat, a megjelent újságíró kollégákat és köszöntöm Pintér Sándor belügyminiszter urat, akivel együtt ezt a mai nemzetközi sajtótájékoztatót tartani fogjuk.

A nyelv az természetesen magyar lesz, akinek szüksége van bármilyen tolmácsolásra, az természetesen meg tudja kapni a fejhallgatókon keresztül.

Magyarország eddigi legnagyobb ökológiai katasztrófája történt 2010. október 4-én, hétfőn 12 óra 30 perckor, amikor egy magántulajdonban lévő vállalat, a Magyar Alumínium Zrt. területén az iszaptároló 10-es kazettájának nyugati gátja átszakadt. A gátszakadás következtében 6-700 ezer m3 vörösiszap és víz elegye a Torna patakon keresztül elöntötte Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely települések mélyebben fekvő részeit. A kiömlő vörösiszap 800 hektáros területen árasztotta el a környező földeket, területeket. A legnagyobb pusztítást a tározóhoz közel található falvakban Devecseren és Kolontáron okozta. A tragédiában 4-en vesztették életüket, 3 eltüntet még mindig keresnek. Több mint 150 sérültet láttak el, közülük több mint 60-at kórházban ápolnak. 12-en súlyos állapotban vannak, ketten pedig még mindig életveszélyes állapotban. A sérültek kórházi ápolása kezdettől fogva biztosítva volt, és továbbra is biztosítva van.

A kormány veszélyhelyzetet hirdetett ki három megyében: Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas megyében. A kormány és az irányítása alatt álló szervek gyakorlatilag az első pillanattól kezdve kézben tartják és kezelik a védekezést, illetve a helyreállítást. A helyszíni munkálatokat az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság irányító törzse vezeti. Munkájukat segíti a rendőrség, a tűzoltóság, a honvédség, a Fővárosi Közterület fenntartó Zrt. és a Magyar Tudományos Akadémia szakértői csoportja is.

A helyszínen számos civil és szakmai szervezet segíti az állami szervek munkáját. A lakosságot két óránként tájékoztatják a helyzetről. Egyébként a helyszínen pszichológusok is vannak, akik szintén a lakosságot segítik. Mint ahogy eddig sem, a kormány most sem hagy magára senkit, most is mindenkinek fedél lesz a feje fölött mire beáll a hideg idő.

Mivel semmilyen természeti katasztrófa nem történt az adott időben ott a területen, több mint valószínű, emberi mulasztás történt. A felelősséget meg kell állapítani. A Nemzeti Nyomozóhatóság már napok óta nyomoz az ügyben. A felelősöket tehát meg kell találni és az embereket kártalanítani kell. Fontos elmondani, és azt hiszem, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a katasztrófa helyi jellegű, vagyis a távolabbi területekre nincs káros hatása.

Nem érinti a fontos turistacélpontokat, a magyarországi tartózkodás tehát teljesen biztonságos Magyarország gyakorlatilag egész területén. Mint ahogy a magyar élelmiszer is teljesen biztonságos, tehát a magyar élelmiszerbiztonságot sem veszélyezteti a kialakult helyzet.

Most pedig hadd adjam át a szót belügyminiszter úrnak, aki a jelenlegi helyzetről fog tájékoztatást adni. Belügyminiszter úr!

Pintér Sándor: Köszönöm szépen! Jó napot kívánok mindenkinek! Szeretettel köszöntöm önöket! Ahhoz, hogy a jelenlegi helyzetet megértsük, egy rövid áttekintést kell tennünk, hogy gyakorlatilag mi történt, hogy következett be ez a veszélyhelyzet és milyen teendőket láttak el a veszélyhelyzet elhárítására hivatott szervezetek. A veszélyhelyzet észlelését 4-én 12 óra 30-kor a lakók észlelték, akik rövid időn belül értesítették a tűzoltóságot és az illetékes szerveket.

A Tűzoltóság egységei 8 percen belül a helyszínen voltak, és 8 percen belül megkezdték a lakóknak a mentését. A lakók mentésébe rövid időn belül bekapcsolódtak a mentőegységek, bekapcsolódott a helyi rendőrség és a katasztrófavédelem kihelyezett egységei. A mentést eredményesnek mondhatjuk, annak ellenére, hogy az első hullám, amelyik áttörte a gátat és gyakorlatilag egy 40 méter széles rést ütött a védművön, és ennek a kitört vörösiszapja, amit elsodort, az összes többi területet meg tudtuk védeni, meg tudtuk tartani. Ez az első áttörés, ez eredményezte azt, hogy 4 fő halálos és 3 fő eltüntet keresünk még.

A rendőrség és a katasztrófavédelem ezt követően nagy erőkkel vonult a helyszínre. Másfél órán belül felállt a rendőrségi és a katasztrófavédelmi törzs. Részt vettek a mentésben a katonák, részt vettek a mentésben a civilek. Minden egyes személynek és szervezetnek, akik a mentésben ilyen eredményesen részt vettek köszönetemet fejezem ki.

A veszélyhelyzet észlelése és az azon való cselekmények után a veszélyhelyzet elhárítása volt a fő feladatunk. Az elhárításnak az első fő lépése az volt, hogy a termelést leállítattuk, folyamatos figyelést rendeltünk el a megfelelő tározókon. A 10-es tározó dél-nyugati sarka tört át. Ott keletkezett ez a mintegy 40 méteres rés. A rendőrség és a katasztrófavédelem szakemberei elfoglalták ezeket a területeket rádiós összeköttetést teremtettünk a települések és az őrök között, és megszerveztük azt, hogy szirénával fogjuk értesíteni a lakosságot, ha újabb áttörés, ha újabb iszapmennyiség zúdul a környezetre.

A kárelhárítást nem csak itt kezdtük meg, hanem a Torna patak medrében, a Marcalnak a medrében, ahol a mentesítésre fordítottuk az első számú hangsúlyt. A mentesítés, az gipsz hozzáadásával és savas anyagoknak a hozzáadásával történt meg. Tudni kell, hogy a kiszabadult vörösiszapnak a PH értéke 13-as, azaz erősen lúgos kémhatású anyagról van szó. Az erősen lúgos kémhatást kell semlegesíteni ahhoz, hogy ez a megfelelő felszíni vizekbe eljusson ez az anyag.

Meggátoltuk a folyás gyorsaságát, éjjel gépjármű konvojokat állítottunk össze gipszből, gépjármű konvojokat állítottunk össze savas anyagokból, amelyek a helyszínen megkezdték a Torna patakban és a Marcalban a mentesítéseket. Ez a mentesítés jelentős részében már az első időszakban eredményre vezetett, plusz megkezdtük a folyásnak a korlátozását, lassítását, fenékküszöbök kialakítását kezdtük meg, illetve olyan tározóhely, ideiglenes tározóhelynek a létrehozását, ahová ki tudtuk vezetni a patakot, hogy ne közvetlenül érjen el az élővizű Rábába, illetve a Dunához. A lefolyása jól látható a térképen, amely térkép mutatja a Torna patak, a Marcal, a Marcalból a mosoni Duna-ág és a mosoni Duna-ágból a fő Duna-ágba történő folyásnak a lehetőségét.

Nem csak itt kezdtük meg a károknak az elhárítását, hanem természetesen a károsultaknak, az egyéneknek az életkörülményeiről is gondoskodnunk kellett, elhelyezéséről gondoskodnunk kellett. Ezért soron kívül, ideiglenes elhelyezéseket biztosítottunk mintegy 700 fő számára. A veszélyhelyzet kihirdetésére is sor került, mint ahogy már említésre került önök előtt, és a kárelhárítás részén, amely kiterjedt területté vált. Első időszakban, mintegy 3-7 hektárról volt szó, ahogy a folyam ment lefelé a Duna irányában ez 800 hektárra, majd a légi felvételek alapján jelenleg úgy látjuk, hogy 1016 hektár a teljes terület. Ezeket még természetesen felül kell vizsgálni.

A soron kívüli mentesítés eredménye, hogy az ivóvízbázisban semmilyen jelét nem tapasztaljuk még ez idáig annak, hogy ez a katasztrófa bekövetkezett. Felszínen sikerült tartani, a felszínen sikerült mentesíteni ezt a rendkívül veszélyes anyagot. Ha nyomon követjük a folyás irányát, akkor jól látjuk, hogy folyamatosan csökken a pH értéke a kifolyt anyagnak. 13-as pH-értékkel kezdődött és a Dunába való elérésnél 9 alatt tartunk, 9 alatti a pH értéke. Ez azt jelenti ugye, hogy 7 a semleges, hogy alig valamivel több ennél, és ez megítélésünk szerint már semmilyen biológiai és természeti katasztrófát nem fog okozni. Ahhoz, hogy ezt elérjük nem csak a szervezeteknek a részvétele volt a szükséges, hanem a tudományos akadémia munkatársainak is, akik tudásukkal, szakértelmükkel segítették a munkánkat. Folyamatos mérést végzünk, folyamatos mérést végzünk a Torna patak mentén. Folyamatos mérést végzünk a Marcal mentén. Folyamatos mérést végzünk a felszíni vizekben, a mosoni Duna-ágban, és a Dunánál.

Ahhoz, hogy az ivóvízbázist is ellenőrizni tudjuk kutakat ásattunk a környezetben, amely kutaknak a mérése is megtörtént. Örömmel mondhatom önöknek, hogy a kutakban még semmilyen elváltozást nem tapasztaltunk. Tehát még egyszer hangsúlyozom, hogy a felszínen tartottuk a veszélyes anyag hullámát. A levezető folyókban, patakokban fenéklépcsőket alakítottunk ki, amely lassítja a folyást, és egyben a nehézfémeket, amelyek a későbbiekben veszélyt jelenthetnek felfogja, ezeket a nehézfémeket talajcserével ki fogjuk választani.

Kérem, mindenekelőtt még köszönetet szeretnék mondani azoknak az országoknak, amelyeknek listáját itt ki fogjuk vetíteni, hisz oly sokan vannak, hogy nem szeretném külön-külön kiemelni egyiket sem, akik segítséget nyújtottak, segítség felajánlást tettek Magyarország irányába. Első sorban a környező országokból történt meg ez a felajánlás, környező országokon túl az Európai Unió és Indiától kezdve az Egyesült Államokig nagyon sok más ország is. Minden egyes országnak külön-külön köszönöm a fejajánlását. Az, hogy szükség lesz-e rá, és igénybe fogjuk-e venni a későbbiekben, ez attól függ, ha teljes egészében felmértük a kárt, s megnézzük, milyen módon tudjuk ezt biztosítani. Különféle mendemondák kerültek nyilvánosságra, amely szerint nukleáris sugárzás van a térségben. Készem szépen hazugság, nincs ilyen. Hisz gondolják végig, ha ez a vörösiszap egy nagy mennyiségben, közösen egy ilyen tározóban sugárzó lenne, akkor azt sokkal jobban lehetne mérni, mint amikor szétszóródott a területen. Sokkal nagyobb hatás lenne. Tehát mindenkit megnyugtatok, ilyen jellegű sugárzás nincs, nem is lesz ebből. Összefoglalva ezt szerettem volna elmondani.

Tehát azt, hogy a magyar szervezetek, szervek kezelték a helyzetet, gondoskodunk az állampolgárairól, gondoskodunk arról a miniszterelnök úr döntése alapján, hogy ilyen veszélyhelyzetnek egyes területek többet ne lehessenek kitéve. Itt nem engedjük visszaköltözni, ha ők is úgy gondolják a lakókat, hanem új területeket kívánunk építeni. Előre is tekintünk. Van több ilyen üzem Magyarországon. Ezeknek az üzemeknek, tározóknak a soron kívüli újólagos ellenőrzése megtörtént. Nem csak környezetvédelmi ellenőrzést hajtunk végre, hanem építészeti ellenőrzést is. Leellenőrizzük, hogy azok a tározók, amelyek kialakításra kerültek 15-20-30-40 évvel ezelőtt megfelelnek-e a kor követelményeinek, és e kor követelményei figyelembe vételével határozzuk meg, hogy a későbbiekben milyen megerősítésükre, vagy milyen kezelésükre van szükség.

Köszönöm a figyelmüket!

Kormányszóvivő: Köszönöm szépen belügyminiszter úr! Mielőtt a kérdések jönnének, engedjenek meg még néhány technikai információt, ami azt hiszem, hogy hasznos lehet. Működik már a Nemzeti Segélyvonal, a 1752-es számon, ahol hívásonként 250 forintot ajánl fel minden hívó, minden SMS-küldő a károsultaknak. Két nap alatt már 310 ezren hívták ezt a számot és köszönjük mindenkinek, aki ezt megtette.

Sokan jelentkeztek azzal, hogy hol lehet felajánlásokat tenni bármilyenfajta felajánlást tenni. Az Országos Katasztrófavédelem Főigazgatósága az, aki ezeket a felajánlásokat kezeli. Őket email-en a [[[fcPtrelp6jzUNOMZmVsYWphbmxhc0BrYXR2ZXIuaHU=]]] email címen lehet elérni, és ők tudnak segíteni abban, hogy hogyan lehet irányítani, elirányítani ezeket a felajánlásokat. Nagyon fontos technikai részlet az információáramlás. Az első naptól kezdve nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy minden tudomásunkra jutott információt megosszunk a közvéleménnyel és ezért megosszunk a sajtóval is. Hamarosan elindul, várhatóan 1 órakor a vorosiszap.bm.hu honlap, ahol az összes fontos információt meg lehet találni visszamenőleg, kronologikus sorrendben is. Sajtókapcsolat.

Nagyon fontos azt is egyértelművé tenni, hogy a sajtómegkereséseket is ide, a Kormányzati Kommunikációs Államtitkárságra szeretnénk kérni, hiszen itt fogják megkapni a legtöbb információt. A belföldi sajtó részére Juhász Rita kolleganő ad tájékoztatást, és természetesen én is bármikor nagyon szívesen tudok válaszolni minden kérdésre, amire tudok persze válaszolni, és amit önök megkérdeznek. Az Országos Katasztrófavédelem Főigazgatóságának Sajtó- és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya ugyancsak várja az önök hívását. A helyszínen tartózkodik folyamatosan Dobson Tibor szóvivő is, ő is elérhető, ő is nagyon szívesen nyilatkozik az ügyben.

(kormany.hu)