Pintér Sándor belügyminiszter, Bakondi György kormánybiztos és Nagy Anna kormányszóvivő 2010. október 13-án sajtótájékoztatót tartottak a kormány kihelyezett ülésén történtekről.

Kormányszóvivő: Jó napot kívánok! Köszöntöm önöket! Ahogy önök is tudják a kormány ma kihelyezett ülést tartott. A kabinetnek - a helyszínről is egyértelműen látszik – a legfontosabb pontja a vörösiszap tragédiát követő helyzet megtekintése. A kormány jelentést hallgatott meg, jelentéseket hallgatott meg. Ezekről bővebben Pintér Sándor belügyminiszter úr, és Bakondi György az Országos Katasztrófavédelem főigazgatója fog beszámolni.

Mielőtt azonban átadnám nekik a szót, szeretnék még két olyan döntésről beszámolni, ami ugyancsak a kormány mai ülésén, amiről ma született döntés. A kormány elfogadta a Magyar Honvédség irányításának és felső szintű vezetésének rendjéről szóló határozatát. Ez az új vezetési rend, illetve az …(..) … mint például ez a mostani katasztrófa helyzet is. Ez az a helyzet, amikor gyors és rendkívül felkészült reagálásra van szükségünk … (…) … a mostani változások ehhez segítenek hozzá. Az új vezetési rend egyébként a NATO-szervezeti rendjével is az eddigieknél nagyobb összhangban van.

A másik döntés, amit szeretnék önökkel ismertetni, az az ügyészségről szóló törvény módosítása, amelyet a közigazgatási és igazságügyi miniszter terjesztett elő, és amelyet ugyancsak elfogadott a kormány. Néhány szót erről a módosításról. A célja az, hogy tovább erősítse a legfőbb ügyész függetlenségét és szakmaiságát. Az alkotmány bíráihoz hasonlóan 6 évről 9 évre emeli a legfőbb ügyész megbízatási idejét, és a kinevezés feltételeként előírja, hogy a jelölt ügyészi tapasztalattal rendelkezzen. A megbízatás meghosszabbítása éppen azért javasolt, hogy ez a bizonyos függetlenség minél inkább kifejezést nyerjen.

A legfőbb ügyész függetlensége különösen azért fontos, mert ha arra gondolunk, hogy az általa irányított ügyészségnek milyen kiemelt szerepe van a korrupció elleni bűnüldözésben, akkor azt hiszem, hogy érthető, hogy miért most került erre sor, amikor a korrupció elleni küzdelem és a bűnözés sokkal hangsúlyosabb szerepet kap. A kormány által javasolt változtatások között van a legfőbb ügyész kiválasztásának további politikamentesítése is. A törvénymódosítás értelmében a következőkben kívülről nem választható senki. Csak olyan személy lehet legfőbb ügyész, aki már eleve rendelkezik ügyészi tapasztalattal. Az ügyész az a választójoggal rendelkező magyar állampolgár lehet, akinek egyetemi, jogi végzettsége van és külön jogszabály szerint rendelkezik szakvizsgával.

Eddig elég volt a legfőbb ügyészi kinevezéshez az, hogy ha valaki az ügyésszé történő kinevezés feltételeit teljesített. Tehát ez most már nem elég. Most már a szakmai tapasztalatra is szükség van ehhez. Tehát, hogyha összefoglaljuk, akkor elmondhatom azt, hogyha támogatja az országgyűlés a törvényjavaslatot, akkor a jövőben a legfőbb ügyészt a köztársasági elnök javaslatára az országgyűlés 9 évre választja, a határozatlan időre kinevezett ügyészek közül. A jogszabálytervezet javaslatot tesz arra is, hogy katonai ügyész kinevezésének ezeken az általános feltételeken túl, az is feltétele legyen, hogy a kinevezendő személy a Magyar Honvédség hivatásos állományú tisztje legyen.

És akkor most áttérnék arra a napirendi pontra, ami a legfontosabb volt a mai napon, mégpedig a vörösiszap, a vörösiszap helyzet. Ehhez még mindig, mielőtt átadnám a szót, engedjenek meg egy olyan hírt, egy olyan rendelkezést, ami ugyancsak arra szolgál, hogy az itt élők életét könnyítse meg. A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala, vagy, ahogy talán többen ismerik a KEKKH megtette a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy azok a lakosok, akik a katasztrófa során elvesztették a személyi okmányaikat, tehát személyi igazolványt, lakcímkártyát, jogosítványt, azt mihamarabb pótolni tudják. A hivatal Központi Okmányiroda, a hivatal által működtetett Központi Okmányiroda három munkatársa az ajkai okmányirodában fogadja azokat a kérelmezőket, akiknél szükség van ezeknek az iratoknak a pótlására. A három munkatárs – azt hiszem, hogy ez nagyon fontos – ellentételezés nélkül és önkéntesen végzi ezt a kiemelt feladatot. A hivatal biztosítja azt, hogy meglegyen az összes olyan eszköz, ami a gyorsított kezeléshez szükséges, és amennyiben szükség van rá, amennyiben igény van rá, akkor további munkatársak bevonására is lehetőség van. Azok, akik a katasztrófában elvesztették az okmányaikat, azok illetékmentesen, tehát ingyen tudják pótolni az összes hiányzó, tehát személyi igazolványt, lakcímkártyát, és jogosítványukat. Mivel Devecserben lezárták azokat a helyeket, ahol ezt meg lehet tenni, Ajkán van erre lehetőségük, ahogy ezt már az előbb elmondtam.

Tehát ez lett volna az, amiről a kormány döntött, és akkor most átadnám szót belügyminiszter úrnak, aki arról fog beszámolni, hogy hogyan is áll jelenleg a katasztrófa utáni helyzet, illetve milyen lépések várhatóak a közeljövőben.

Pintér Sándor: Jó napot kívánok mindenkinek! Tisztelt hölgyeim és uraim! A katasztrófahelyzet kialakulását követően egyértelmű, elsődleges feladatunk volt az emberi életnek a védelme, a veszélyhelyzetnek az elhárítása. A múlt héten tanulmányozta a kormány szakértők bemutatása alapján, hogy a veszélyhelyzet milyen szinten áll fent. Nagyon magasnak ítélték meg, hiszen a zagytározó, amelynek az északi, északnyugati sarka áttört, gátjaiban továbbra is mozgásban marad. Mozgásban marad és körülbelül ötször-tízszer annyi zagy van még a tározó falai között, mint amennyi kiömlött. Ezért a kormány úgy döntött, hogy védekező lépéseket hajt végre. Ennek megfelelően hármas védőgyűrűt hozott létre közvetlen a zagytározó északnyugati sarkánál. Ezen túlmenően, hogyha nagy esőzések következnek, vagy leomlana ez az északi fal, akkor meg kell menteni Devecser lakosságát. Ehhez végrehajtottunk egy gát építését. A gát 670 m hosszú, 20 m … szélességgel rendelkezik, és a koronamagassága eléri és meghaladja 1 méterrel a korábban kiömlött zagynak a magasságát. Ez egy jelentős biztonságot nyújt a kolontári és a devecseri lakosoknak. Ennek megfelelően a veszélyhelyzetnek az a része, ami a kitelepítéshez kötődött, ez feloldásra került. Így a Magyar Honvédség, amely a kitelepítés végrehajtásában vett volna részt azon egységei, amely kifejezetten az evakuálást szolgálták, azok visszavonulnak, visszavonják gépjárműveiket is. A … szintén elmondhatja azokat az …, amely a kitelepítést szolgálták volna.

Tehát gyakorlatilag biztonságosan lehet ma élni Devecseren, és Kolontáron ott, ahol a gát védi a területeket. Ennek megfelelően hoztuk meg a döntéseket. Természetesen a teljes veszélyhelyzet még nem vonult el. Akkor, hogyha megáll a gátnak a kicsúszása, akkor, hogyha az iszap benntartását megoldottuk, akkor lehet feloldani a későbbiekben a veszélyhelyzetet.

Köszönöm szépen a figyelmüket!

Kormányszóvivő: Köszönjük szépen miniszter úr! …

Ha kérdés van. Jó. Bakondi úr ma már nem csak, mint az Országos Katasztrófavédelem főigazgatója van jelen, hanem amint önök is tudják, most már a cégnek is a katasztrófavédelmi biztosaként, úgyhogy kettős szerepében tud válaszolni a kérdésekre, természetesen miniszter úrral egyetemben. Parancsoljon!

Kérdező: TV2 Naplótól. A belügyminiszter úrtól szeretném megkérdezni, hogy mit válaszol azoknak, akik azt kérdik, hogy az adatokat, a különböző mérési adatokat tisztázzák, ugyanis ezeket … és mi az ön legfrissebb információja ezekről?

Pintér Sándor: A mérési adatokat, azokat nem a Belügyminisztérium állománya végezte el, hanem a tudományos akadémia tudósai, illetve a Greenpeace-nek a szakértői. Hogy egyértelműek legyenek és az ellentmondásokat fel tudjuk oldani, az Európai Unióból egy ötfős szakértői bizottság érkezett, aki szintén mért, és ellenzi a mért értékeket. Ezen kívül fogadtunk még szakértőket Svájcból is, hogy pontos, ellentmondásmentes szakértői vélemények szülessenek. Amikor ezeket a véleményeket megkaptuk, egyeztetjük őket, összevetjük őket, ennek az eredményéről beszámolunk mind a zöldeknek, mind pedig a sajtó képviselőinek.

Kérdés: … Veszprém megyei … első sorban azért is érdekli… vörös pornak ...?

Pintér Sándor: Egyelőre még nedves a zagy. Tehát a vörös por olyan mértékű megnövekedése, amely nagyon-nagyon veszélyes lenne az egészségre nem tapasztalható. Az átalagosnál magasabb, ezt tudni kell. Az átalagosnál magasabb. Természetesen minden eszközt elkövetünk annak érdekében, hogy jelentős egészségkárosodást sem Devecseren, sem Veszprémben ne történjen meg.

Kérdés: … Miniszter úr, azt szeretném megkérdezni, hogy rövid időn belül bírósági döntés születhet a vezérigazgatónak az előzetes …, elképzelhető-e, hogy a … másnak az őrizetbe vételeire is sor kerül? Bakondi úrtól pedig azt szeretném megkérdezni, hogy hogyan fogadták a cég vezetői az ön megjelenését, és azt lehet tudni, hogy hétvégén indul ismét a termelés. Milyen intézkedéseket fog meghozni elsőként a céggel kapcsolatosan? Köszönöm szépen!

Pintér Sándor: A büntető eljárást az Országos Rendőr-Főkapitányság … osztálya nyomozza. Ennek megfelelően a nyomozási terv elkészült, nem szeretnék elébe menni a nyomozásnak. Nem akarok prejudikálni. Ha a nyomozás adatai azt bizonyítják, hogy más is felelős ezért a tevékenységért, nyilvánvalóan mind őrizetbe vételére, mind gyanúsítottkénti kihallgatására számítani lehet.

Bakondi György: Tegnapi reggel kezdte el a tevékenységet. Első néhány intézkedés az a biztonsággal függött össze. Átvettük az összes objektumnak az őrzését, rendőrség átvette. És szakértőink rátelepültek az informatikai rendszerre. Megalakul ugye, egy 18 … , tulajdonképpen a gyár működésének minden egyes területére. Ezek a szakértők valóban szakértők, tehát nem polgári védelmi alezredeseket, hanem tapasztalt gyárvezetőket és szakterületi profikat, akik a termelés, az értékesítés, a pénzügyi, gazdasági tevékenység, a … tevékenység minden szegmensével foglalkoznak. 17 órakor hívattam magamhoz az igazgató tanácsot és a belső menedzsmentet. Tájékoztatást adtak a helyzetről. Azt nyilatkozták, hogy együttműködési készséget fognak tanúsítani, én ezt örömmel nyugtáztam, hogy nem lesz rá szükség arra, hogy más módon érvényesítsük a jogszabályt. A felügyelők a helyszínen vannak. A vizsgálat elkezdődött, átfogó APEH revíziót kértem az APEH-elnökétől. Teljes körű könyvvizsgálói átvizsgálás, jegyzőkönyv, szóval egy átvilágítás, ahogy a törvény ezt tartalmazza, és úgy gondoljuk, hogy a jövő év eleje lesz az, amelyik pillanatban már majd a cég valóságos pénzügyi helyzetéről is megfelelő információnk van. Tegnap sajtótájékoztatón bemutattam a céghálót. Tehát nagyobb, mint ez az ajtó, ami ide fel lett rajzolva, elég bonyolult, összetett cégorganizációról van szó. Ennek az áttekintése sem egyszerű. A termelés, az csütörtökön, vagy pénteken, most zajlik az utolsó egyeztetés. Előzetesen hozzájárultunk ahhoz, hogy felfűtsék ezeket a nagy erőművet. Tekintettel arra, hogy a túlhűlés olyan jóvátehetetlen károkat okozott volna, amely milliárdos nagyságrendűek lehettek volna. Úgy gondolom, hogy vagy csütörtökön, vagy pénteken, ez a mai napon el fog dőlni. …?: … Bocsánat…

Kormányszóvivő: Pillanat, csak még pontosítsuk.

Bakondi György: Így van. Kérdés: …

Pintér Sándor: A gát jelenleg is bír olyan szilárdsággal, hogy megfogja az esetlegesen kiömlött zagynak … Azonban teljesen péntekre fogjuk befejezni. … olyan hullámtörő köveket is szállítunk a zagy oldalára, amely megkönnyíti és szilárdabbá teszi az építményt. Péntekre fejezzük be ezt a munkát és a kolontáriak nem azért nem mehetnek be, mert már nincsenek biztonságban a gát mögött, hanem azért, hogy ugyanilyen ütemben tudjuk továbbfejleszteni a tevékenységünket és péntekre mindenféleképpen befejezzük. Péntekig megkérjük őket, hogy maradjanak a … kívül, és a későbbiekben meg azt kérjük, hogy péntektől… lehetséges költözésben segítünk is nekik.

Kérdező: …Hír televízió…. Olyan híresztelés, hogy a … igaz-e, ha igen, akkor milyen … milyen felelősség … valamilyen módon …? Bakondi György: Nem az igazgatóságban van. Vezérigazgatói tisztséget tölt be. Kettő vezérigazgató van a cégben. Az ön által említett úr jelenleg is vezérigazgatói feladatot lát el. Ő a termelési kérdésekkel nem foglalkozik, kereskedelmi kérdésekre van specializálódva. Tegnap részt vett a tárgyaláson. Kérdező: … Tamás vagyok a Magyar Nemzettől. A … válaszolni, hogy a … veszteség … ?

Pintér Sándor: Korai lenne erre válaszolni. Egyet biztosan tudunk, hogy minden iratot, amely a termeléshez szükséges, amelynek alapján meg tudjuk állapítani azt, hogy milyen hiányosságok voltak a védekezésben, hogy milyen hiányosságok voltak a természetvédelemben ezt … Ennek az … jelenleg történik meg. Nagyon sok anyagról van szó, ennek a pontos áttekintése körülbelül még két-három hónap…

Kérdező: … informatikai …?

Pintér Sándor: Lefoglaltuk az informatikai hálózatnak a szervergépeit is. Informatikusok jelenleg dolgoznak azon, hogy megnézzék, hogy történt-e rajtuk csalás, nem történt? Történt-e olyan cselekmény, ami a ….

Kérdező: … vagyok … Azt szeretném megkérdezni, hogy Bakondi úr, azt említette tegnapi sajtótájékoztatóján, hogy addig marad a cég állami irányítás alatt, amíg a miniszterelnök, … Az szeretném kérdezni, hogy egy olyan cégnél…

Bakondi György: Én ilyet nem mondtam különben tegnap, de azért csak tessék … Kérdező: Én nem voltam ott, csak újságokban olvastam ezt, akkor kérném, hogy ezt tisztázzuk, hogy ez pontosan meddig maradhat akkor állami irányítás alatt? Illetve ehhez kapcsolódóan …, hogy megkérdezem, hogy mi az előzetes információjuk arról, hogy meddig …? …: …

Kérdező: Tudom, hogy nehéz lesz ezt megmondani.

Bakondi György: Azt tudjuk, hogy a védekezésre eddig mennyit költöttünk, hogy a házak, a középületek, … milyen károk keletkeztek… nem tudjuk pontosan… Ez nagyon sok, tízmilliárdos összegről van szó. Ami az állami felügyelet alá … a törvény pontosan tartalmazza veszélyhelyzetre, illetőleg a veszélyhelyzetet követően helyreállítás időtartamára. De maximum … év.

Kérdező: … kiegészítő kérdést szeretnék feltenni. Kolontáron keresztülhalad a Budapest és Szombathely fő közlekedési vasútvonal. Ugye megrongálódtak a sínek és az iszapnak a … az érintette ezt a területet. Nem tartanak-e attól, vagy hoznak-e olyan intézkedéseket, amely a forgalom korlátozására vonatkozik? Vagy esetleg át kell-e ezt a sínpárt valamilyen úton-módon telepíteni egy másik helyre, hogyha ne adj Isten átszakad a védmű, akkor az utasokat, vagy a MÁV-ot ne érintse?

Pintér Sándor: A vasúti töltés mentesítése, az jelenleg is folyamatban van. Illetve helyreállítjuk a vasútnak a működését. A MÁV munkatársai dolgoznak rajta. A töltésnek a veszélyeztetett oldalát bazaltkövekkel meg tudjuk erősíteni, így biztos védelmet fog nyújtani a gáttal együtt abban, hogy Devecsert ne érje a vörösiszap. Amennyiben ezek a helyreállítások megtörténtek a vasúti közlekedést is helyreállítjuk.

Kérdező: ... Bakondi urat szeretném arról kérdezni, hogy a … több szakértő is megszólalt, akik korábban már állítólag vizsgálták és beszéltek arról, hogy milyen anyagból és milyen állapotban is vannak ezek a további tározók? Milyen információk vannak jelenleg a többi zagytározónak a… az állapotáról, anyagáról? … akkor a tovább képződő melléktermékek, azok biztonsággal hol helyezhetőek el?

Bakondi György: A kormány valamennyi zagytározó környezetbiztonsági és építési ellenőrzését elrendelte, ez jelenleg is zajlik. Ez természetesen az itteni tározókra fokozottan igaz. A termelés újraindításánál, ott a 9-es, illetve most már a 10-es mellett van egy tározó 10/A tározónak hívják. Ez egy üres tározó, ennek befejeződött a hatósági építési környezetvédelmi, és vízbiztonsági ellenőrzése, ennek a tározónak a felhasználásával fog elindulni a termelés.

Kormányszóvivő: És akkor, egy utolsó kérdés, parancsoljon!

Cseri Péter: Cseri Péter, Népszabadság. Ahogy említette, hogy a védekezés eddigi költségeiről vannak adatok … mennyibe került? A másik kérdés pedig, hogy rövid- vagy középtávon … a kormány …? Pintér Sándor: A második kérdésre én válaszolnék. Hogyha ilyen katasztrófát okoznak elő, akkor biztosan.

Bakondi György: Költségek, részben a települési védekezési költségek beérkeztek. Ezek elsődlegesen számítógépes igények és ezek még ellenőrzésre fognak kerülni. Ezek összességében olyan 500 milliós nagyságrendűek. Hangsúlyozom, ez a helyi önkormányzatok vélekedése. A belügyminiszter úr korábban nyilatkozott, az tudom most is mondani, hogy felírjuk, amit az állami szervek költenek, de nem számoljuk részleteiben. Hát jelentős nyilvánvalóan, hiszen most már 9. napja vesz részt az állami szervek sokasága a védekezésben. Óriási eszközparkkal, anyagi eszközök felhasználásával. Nyilván eljön az ideje, amikor ezt összeszámoljuk. És úgy gondoljuk, hogy a magyar Polgári Törvénykönyv az irányadó, aki másnak, jogellenesnek kárt okoz, köteles azt megtéríteni. És ez itt most nem olyan, mint egy árvíz, hogy átszakad a gát, hanem itt megvan, aki okozta.

Kormányszóvivő: Köszönjük szépen! Ha megengedik néhány szót a külföldi újságírókhoz is szólnék, mert, hogy elmaradt a tolmácsolás. Nagyon szépen köszönöm, hogy itt voltak.

(kormany.hu)