Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Televízió Este című műsorának vendége volt 2010. június 14-én. Szó szerinti leirat.
Műsorvezető: Jó estét kívánok! Az egyik legtöbb feladatot adó tárca vezetője sokféle kihívás előtt áll. Meg kell újítani a rendőrséget, az önkormányzati rendszert, a titkosszolgálatok feladatkörét. Pintér Sándor hetek alatt jobb közbiztonságot ígért és látható rendőrséget. És a stúdióban itt is van a belügyminiszter, jó estét kívánok!
Pintér Sándor: Jó estét kívánok!
Műsorvezető: Az árvíz az egy kicsit közbeszólt a két hét alatt javuló közbiztonságra, merthogy ehhez képest arról érkeztek híradások az ország minden területéről, hogy nyilván azért is, mert az árvíz miatt sokakat el kellett vezényelni máshonnan. Az árvíz által kevésbé sújtott településeket épp a bűnözés sújtotta jobban, mindenféle okok következtében Ezt miért nem lehetett jobban megakadályozni?
Pintér Sándor: Először is szeretném elmondani, hogy az árvíz sújtotta területen egy kiemelkedő munkát végzett a rendőrség, kiemelkedő munkát végzett a tűzoltóság, és a többi állami szerv, így a honvédség, és a polgárőrség is. Tehát ennek megfelelően 17 ezer ember dolgozott egy időben egyszerre a gátakon. Azt gondolom, hogy kiváló munkát végeztek. Ha figyelembe vesszük, hogy volt olyan 24 óra, amikor 60 km védművet, 50-70 cm-rel megemeltek. Ez akár világcsúcsnak is tekinthető. Más területről kellett idevezényelni a rendőröket. De nem romlott máshol a közbiztonság. Ez egy legenda. Ahonnan a rendőröket elvezényeltük, oda polgárőrök léptek be és a polgárőrök és a rendőrök közös szolgálatellátással pótolták az elvezényelt kollégákat.
Műsorvezető: Mennyi idő alatt vagy mennyi idővel csúszik ez a bizonyos pár hét alatt javuló közbiztonság? Ennek a vészhelyzetnek az eredményeképpen.
Pintér Sándor: Nem hiszem, hogy különösebben csúszna, hisz Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is, ha a megye teljes területét nézzük, nem romlott a közbiztonság, hanem bizonyos mértékben még javult is. Azokon a területeken..
Műsorvezető: ..tehát ön azt gondolja, hogy már sikerült elérni azt az eredményt, amit kitűztek eredetileg, amikor még nyilván nem tudhatták, hogy ilyen helyzetben lesz az ország?
Pintér Sándor: Azt a teljes eredményt nyilvánvalóan nem értük el. De, hogy javult az eredmény a korábbi időszakhoz képest, ez egészen biztos.
Műsorvezető: Hány rendőrre van ön szerint ehhez szükség? 3000-3200-at fogalmazott meg korábban, és mennyi idő alatt lehet ezek közül mennyit, hadrendbe állítani. Úgymond méghozzá képzetteket, hiszen ugye itt van a legszűkebb keresztmetszet.
Pintér Sándor: Először is megnézzük, hogy diplomások közül kik azok, akik jelentkeznek, mert azokat gyorsabban szolgálatba lehet állítani. És azt gondolom, hogy ez egy 6 hónappal a felvételt követően megtörténhet. Azonkívül a tiszthelyettes-képzés területén keresztfélévet indítunk, amely tiszthelyettes-képzőbe a gyakorlati tevékenység jobb bevételével, jobb igénybevételével szintén hamarabb eredményt fogunk elérni.
Műsorvezető: Ez mit jelent? Hogy gyakorlatilag jelentős állománylétszám-növekedésre mikor lehet számítani?
Pintér Sándor: Ez a 3000-3200 fő az egy éven belül szolgálatba állhat megítélésem szerint. De nem ezen múlik a közrend és a közbiztonság csak Magyarországon, azon is múlik, hogy hogyan vezényeljük, hogyan használjuk ezeket az erőket És milyen új bűnüldözési technikákat alkalmazunk. Milyen új bűnüldözési szankciókat vetünk be. Tehát ezek mind-mind számítanak.
Műsorvezető: Ezzel kapcsolatban nyilván nagyon komoly reményeket fűznek a három csapás törvény bevezetéséhez. De ezzel kapcsolatban azt is megfogalmazták kritikusok a másik oldalról, hogy akár radikalizálhatja is az elkövetőket, hiszen valaki tudja, hogy most már gyakorlatilag nincs veszteni valója, harmadszorra már mondjuk pl. akkor is támad vagy nem hagy életben valakit, hogyha egyébként megtenné. Ön ettől nem tart?
Pintér Sándor: Nem tartok tőle, úgy gondolom, inkább a második után jobban meggondolja, hogy harmadszor követ-e el bűncselekményt. És, ha mégis elkövette harmadszor, ezt a cselekményt, akkor alaposan feltételezhető, hogy többet nem fog elkövetni ilyen cselekmény, mert nem lesz szabadlábon.
Műsorvezető: Persze nemcsak olyan emberekről lehet szó ebből a szempontból, akik mondjuk fegyveres rablást követnek el, hanem olyanokról is, akik egyszerűen 8 napon túl gyógyuló személyi sérülést okoznak mondjuk egy egyszerű válltáska ellopásánál. Nem arról van szó, hogy ez egy szép cselekedet, de nem tartja-e túlzásnak, hogy ilyen embereket mondjuk a harmadik eset után akár fiatal huszonéveseket, mert ez őrájuk a leginkább jellemző bűnelkövetés típus, életfogytiglanra bezárjanak, méghozzá az állam és az adófizetők pénzén.
Pintér Sándor: A rablás, az a Büntető Törvénykönyvben pontosan megfogalmazott törvényi tényállás. Pontosan megfogalmazható a szankciórendszere is. Úgy gondolom, hogy ebbe a törvénybe, amikor pontosan a bíróság elkezdi alkalmazni, kialakul ennek a joggyakorlata. És azt gondolom, hogy aki harmadszor bírói ítélet után ugyanilyen cselekményeket követ el, súlyos testi sértést okoz, fegyverrel követ el rablást, akkor annak fel kell vállalnia azt, hogyha háromszor egymás után bírói ítélettel el fogják ítélni, többet nem lesz rá lehetősége.
Műsorvezető: Hova fogják elhelyezni azokat az embereket, akiket nyilván megnövekvő létszámban börtönbe kell ennek értelmében zárni, és még, hogyha tegyük fel, hogy az elrettentés működne is, azért legalábbis egy átmeneti időn keresztül biztos, hogy többen kerülnek börtönbe, egyrészt a három csapásnak következtében, másrészt ugye bevezettek egy másik újítást, kötelező lesz a középmérték kiszabása a bírói gyakorlatban. Ennek következtében is nagyobb és hosszabb börtönbüntetésekre lehet számítani. És ugye ön még elzárással szeretné büntetni a kisebb vagyoni értékű..
Pintér Sándor: ..tulajdon elleni szabálysértéseket. Igen.
Műsorvezető: Pontosan. Ennek következtében mind-mind ez arról szól, hogy több ember lesz börtönben, hogy fogják őket elhelyezni? Hiszen már most is 100-120%-os kihasználtság van a börtönökben.
Pintér Sándor: Hát gondolkozzunk optimistán. Gondolkozzunk úgy, hogy olyan elrettentő hatása lesz ezeknek a törvényeknek.
Műsorvezető: Azonnal?
Pintér Sándor: Miért ne?
Műsorvezető: És, ha mégsem?
Pintér Sándor: Először gondolkozzunk pozitívan. Gondoljunk arra, hogy olyan elrettentő hatása lesz, hogy kevesebben fognak bűncselekményt elkövetni. Ez a társadalmi célkitűzés.
Műsorvezető: Hát persze így is lehetne gondolkozni, hogy először készüljünk fel a legrosszabb eshetőségre, mert ugye, ha pozitívan gondolkozunk, aztán mégse a legszebb elvárásaink jönnek be, akkor ott vagyunk egy helyzetben, amikor nem tudjuk elhelyezni az embereket a börtönben?
Pintér Sándor: De ön szerint azért előre ne építsünk börtönöket, amit utána nem tudunk feltölteni, ugye a legrosszabb esetre való felkészülés jegyében.
Műsorvezető: Ön ezek szerint azt mondja, hogy nem kell börtönöket építeni. Mert a legtöbb szakértő meg azt mondja, hogy kevés a börtön, egy tavalyi nemzetközi jelentés is megállapította, hogy nagyon túlzsúfoltak a magyar börtönök.
Pintér Sándor: Túlzsúfolt börtönöket elsősorban az okozta, hogy több börtönt bezártak időközben. Úgy gondolom, hogy ezeket a börtönöket..
Műsorvezető: ..kinyitja ezeket?
Pintér Sándor: ki kell nyitni, ha szükség van rá. Ha nincs szükség rá, elérte a célját a törvény, nem lesz több bűncselekmény, akkor nem kell kinyitni.
Műsorvezető: De erre fel kell készülni, már csak azért is, mert olyan börtönöket zártak be, amik annyira rossz állapotban voltak, hogy nem lehet pár nap alatt kinyitni, már az is kérdéses volt, és részben ezért is zártak be börtönöket, hogy érdemes- egyáltalán azokat felújítani, vagy olcsóbb lenne egy újat építeni helyette.
Pintér Sándor: Azt gondolom, hogy ez nem egészen pontos információ. Megnézettük a bezárt börtönöket, ezen már túl vagyunk, van olyan börtön a fővárosban is, amely mintegy 70 millió Ft ráfordításával újra nyitható. Tehát ez nem egy olyan óriási összeg, nem egy olyan óriási felújítás, amely akár bármilyen más területen egy zöldmezős beruházású börtön újraépítésével megjelenhet.
Műsorvezető: A közérdekű munkát azt el tudja képzelni például a büntetések kiszabásánál szintén, mint opciót? Tehát, ugye azt mondja, hogy bizonyos bűncselekmény típusoknál ezt szokta mondani, nem működik az, hogy pénzbírsággal sújtanak valakit, mert hát amúgy sincs pénze, azért lop. A börtön se nagyon működik ilyenkor, mert ott meleget meg élelmet kap. Közérdekű munka elképzelhető-e?
Pintér Sándor: Jelenleg is van erre mód és lehetőség, és ezt szeretnénk fenntartani is, tehát a későbbiekben is, a közérdekű munkát fenn szeretnénk tartani. De a börtönben, hogy van meleg, meg van étkezés, azért azt szeretném, ha ezért meg is dolgoznának azok, akiket a tulajdon elleni szabálysértésért elítélnek.
Műsorvezető: Mondta már többször korábban, hogy a polgárőrségre nagyon is számít ebben a feladatban. És meg is akarja erősíteni őket. 720 millió Ft-ot kaptak tavaly, akár 1 milliárdot is adna nekik. Ön hogyan tudja ellenőrizni, hogy ez a pénz tényleg odajut el, ahol a leginkább szükség van rá?
Pintér Sándor: A Polgárőrség Országos Szövetségének van egy szervezete. Ez a szervezet mind a szétosztást, mind pedig a felhasználást ellenőrzi. Nyilvánvaló, hogy ebbe betekintést kell nyerni majdan a Belügyminisztériumnak. Ez ellen nem zárkózott el a polgárőrség jelenlegi vezetése és úgy gondolom, hogy jól megfontoltan osztják szét a pénzt, jól megfontoltan használják fel , és ennek megfelelően lehet ezt ellenőrizni.
Műsorvezető: És nagyon nagy részben azokon a kistelepüléseken történő vagyon elleni bűncselekményekről van szó, amivel kapcsolatban az előbb beszéltünk róla, ahogy ön megfogalmazta, hogy akár elzárást is alkalmazna. De a másik kérdés, hogy ki fogja ezeket ezentúl kinyomozni? Merthogy eddig a rendőrségi gyakorlatban nem is voltak gyakran hajlandóak foglalkozni ezekkel az ügyekkel, vagy nem is kellett, mert eleve a jegyzőhöz tartozott. Hány rendőr kell ahhoz, falvanként, mondjuk a legkisebb faluban is, hogy legyen az utcán is jelenlét, meg olyan is legyen, aki nyomoz.
Pintér Sándor: Legelőször is tekintsük azt a helyzetet, ami korábban volt. Jegyzőhöz kerület a tulajdon elleni szabálysértéseknek mind a felderítése, mind az elbírálása. Egyik sem volt jó helyen. A jegyzők jelentős része nem rendelkezett kriminalisztikai gyakorlattal, nem tudott nyomozni, nem volt felkészülve rá. És a szankciók kiszabásánál is sokszor gátjai voltak annak, hogy a családjuk azon a területen lakott és nem szívesen hoztak olyan szankciókat, amelyik a családjukra nézve későbbiekben veszélyt jelentett volna.
Műsorvezető: Ez tényleg nagyon jó lenne nyilván, hogyha ezentúl felderítenék ezeket a bűncselekményeket.
Pintér Sándor: Januártól már történt egy változás, januártól már a rendőrséghez tartozik a felderítés és mostantól szeretném azt elérni, hogy az elbírálás is a rendőrséghez tartozzon abban az esetben, hogyha nem elzárásra akarja a szabálysértési előadó ítélni az elkövetőt. Ha elzárásra akarja ítélni, akkor nincs más lehetőség, mint a bírósághoz tartozzon.
Műsorvezető: Ez viszont akkor már mindjárt háromféle feladat, tehát hány rendőr kéne így aztán a legkisebb olyan faluba is, ahol eddig talán még egy sem volt.
Pintér Sándor: Ahol egy sem volt, oda mindenféleképpen kell egy. A kormányprogram ezt egészen pontosan meghatározta. Tehát szeretnénk minden faluba körzeti megbízottat, szeretnénk minden faluba rendőrt. És természetesen annak a rendőrnek a képzettsége olyannak kell lenni, hogy képes legyen felderíteni, képes legyen elbírálni dolgokat. A szabálysértési előadók azok a megye központjában vagy városi központban, kistérségi központban a kapitányságon lennének.
Műsorvezető: Tehát minimum egy ember/falu, de nem feltétlenül több?
Pintér Sándor: Nem feltétlenül több és nem is feltétlenül falu egy ember, egy 50 fős faluban, ahol 5 éve nem volt bűncselekmény, oda elég, ha a rendőr a szomszéd faluból átmegy, hogyha bál van, ha valamilyen rendezvény van, akkor lássák, hogy van felügyelet a faluban. De egyébként nincs rá szükség. Azokban a falvakban viszont, ahol rendszeres az ilyen cselekmény, nap mint nap feltörnek lakásokat, nyaralókat, nap mint nap az öregemberek sérelmére, az idős emberek sérelmére bűncselekményeket, szabálysértéseket követnek el, oda meg lehet, hogy 2-3 rendőr is kell.
Műsorvezető: Köszönöm szépen, hogy eljött.
Pintér Sándor: Köszönöm a kérdéseit. Viszontlátásra!
(MTV, kormany.hu)