Bár több tagállam határozottan ellenzi Románia és Bulgária schengeni csatlakozását, a magyar elnökség fenn kívánja tartani a belépés perspektíváját a két ország számára, és nem dolgozik tartalék forgatókönyvön. Olaszországnak pedig segítséget kell kapnia az észak-afrikai menekültáradat problémájának megoldásához – mondta Pintér Sándor belügyminiszter az eu2011.hu-nak a Bel- és Igazságügyi Tanács ülése előtt.

- Magyarország korábban deklarálta, hogy az EU Tanácsának soros elnökeként egyik prioritása elérni Románia és Bulgária felvételét a schengeni közös határvédelmi rendszerbe. A legutóbbi szakértői jelentés azonban feketén-fehéren kimondta, hogy Bulgária technikailag nincsen felkészülve a csatlakozásra. Bulgária is elismerte ezt azzal a bejelentésével, hogy márciusra pótolná a hiányosságokat. Kudarcnak tekinti-e, ha a két ország nem csatlakozhat Schengenhez a magyar elnökség féléve alatt?

- Bulgária jelezte, hogy márciusra pótolja a hiányosságokat, és újra lehet őket értékelni, ezért továbbra is megvan az esélye annak, hogy a magyar elnökség végéig pozitív döntés, vagy mindenki számára megnyugtató előrelépés következzen be. Optimista vagyok. A két kandidáló ország és az elnökség azon dolgozik, hogy ezt elérjük, és bízunk a sikerben. Nem foglalkozunk más szcenárióval.

- A német és a francia belügyminiszter levélben szögezte le, hogy a technikai kritériumok teljesítésén túl további feltételeket is támaszt Románia és Bulgária schengeni felvétele elé: a korrupció elleni hatékony fellépést és az igazságügyi rendszer reformját. A német-francia követeléshez már csatlakozott Finnország és Hollandia is. Ezek után még van esélye a román és a bolgár csatlakozásnak?

- Mondtam, optimista vagyok. Nyilvánvaló, hogy a csatlakozás perspektíváját fenn kell tartani, a jelentkező országok rengeteget áldoztak a felkészülésükre, és Románia esetében teljes sikerrel vették az értékelési vizsgát is. A csatlakozás időpontját egyelőre nem lehet határozottan kijelölni, de az a közeljövőben bizonyosan meg fog történni. Nem tartjuk szerencsésnek, hogy a schengeni követelményeken túl újabb, a jelentkezéskor és az elbíráláskor ismeretlen feltételekhez kössék a tagságról szóló döntést.

- Mit tehet ebben a helyzetben a magyar elnökség?

- Közvetít, kiutat mutat. Lefolytatjuk a szükséges egyeztetéseket ahhoz, hogy egy mindenki számára elfogadható konszenzus szülessen a magyar elnökség végéig.

- Olaszország válsághelyzetet hirdetett ki az afrikai menekültáradat miatt. Az olasz belügyminiszter kilátásba helyzete, hogy segítséget is fog kérni az EU-tól. Sajtóhírek szerint kezdeményezte, hogy az olaszországi menekülthelyzetet vitassák meg a BIÜT február 24-25-i ülésén. A magyar elnökség közleménye segítséget ígért, de nem említi, hogy a kérdést a következő tanácsülés napirendjére tűzik.

- A kérdéssel a miniszterek foglalkozni fognak február 24-i tanácskozásukon. Fontosnak tartjuk, hogy látható legyen a közös fellépés, a szolidaritás, és hogy konkrét felajánlások szülessenek.

Az eu2011.hu által készített, "Olaszországnak konkrét segítséget kell kapnia" című írást teljes terjedelmében itt olvashatja.

(eu2011.hu)