Thongloun Sisoulith, Laosz miniszterelnök-helyettese, külügyminisztere is részt vett a 2011. június 6-7-én, Gödöllőn megrendezett ASEM külügyminiszteri találkozón. A multilaterális találkozó margóján június 8-án Thongloun Sisoulith kétoldalú megbeszélést folytatott Martonyi János külügyminiszterrel.
Bár a két ország között a rendszerváltozás óta minőségileg más, visszafogottabb jellegű viszonyrendszer alakult ki, Laosz továbbra is példaképként tekint Magyarországra. Kapcsolataink elsősorban – a kis- és középvállalkozásaink számára kölcsönösen előnyös – agrár-gazdasági együttműködés és az ehhez kapcsolódó kutatások területén virágzanak.
Laosz a magyar fejlesztéspolitika egyik projekt alapú partnerországa, ahol fejlesztési együttműködésünk elsősorban a mezőgazdaság, a vízgazdálkodás és különösen a haltenyésztés fejlesztésére koncentrál. A 2009 márciusában aláírt, 8,6 millió USD értékű kötött segélyhitel keret-megállapodás alapján megvalósuló három mezőgazdasági farm modernizációja utolsó részprojektjének avatása 2011 áprilisában volt. A kötött segélyhitelnek köszönhető, hogy 2010 során az előző év gyakorlatilag nulla szintjéhez képest közel 5 millió USD-re emelkedett a Laoszba irányuló magyar export értéke.
2012-ben ünnepeljük a Magyarország és Laosz közti diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóját, melynek jegyében a tervek szerint mindkét országban sokszínű kulturális programokkal emlékezünk meg.
Martonyi János fogadta malajziai partnerét, Anifah Aman külügyminisztert is.
Négy évtizedre visszanyúló diplomáciai kapcsolataink történetében első ízben látogatott hazánkba malajziai külügyminiszter.
Malajzia fontos partnerünk a rendkívül impozáns gazdasági teljesítményt felmutató délkelet-ázsiai térség országait tömörítő ASEAN-országcsoporton belül. Kereskedelmi forgalmunk 2010-ben meghaladta a negyed milliárd dollárt a magyar kivitel évről évre javuló részarányával.
Árucsere forgalmunkban mindkét irányban meghatározó a multinacionális vállalatok elektronikai és számítástechnikai termékeinek részesedése, de a tárgyalásokon a felek megállapodtak, hogy a jövőben mindkét fél részéről segíteni kívánják a kis- és közép-vállalatok közötti kapcsolatfelvételt, piacra jutási feltételeik javítását.
A megbeszélés során Martonyi János elmondta: Malajzia fontos partnerünk az ASEAN- országcsoporton belül. A tárgyalásokon a felek megállapodtak abban, hogy a jövőben mindkét fél részéről segíteni kívánják a kis- és közép-vállalatok közötti kapcsolatfelvételt, piacra jutási feltételeik javítását. Szó volt malajziai diákok bekapcsolódásáról a magyarországi önköltséges felsőoktatásba, illetőleg posztgraduális programokba, különösen az egészségügy területén. A malajziai diákok a viszonylag olcsó, ugyanakkor magas színvonalú képzést nyújtó magyar felsőoktatási intézmények iránt fokozódó érdeklődést tanúsítanak.
A magyar külügyminiszter thaiföldi partnerével, Kasim Piromyaval is tárgyalt az ASEM után. Magyarország Thaifölddel 1978 óta áll diplomáciai kapcsolatban. Mind magyar, mind thaiföldi részről elfogadott gondolat, hogy a két ország hídfőállás lehet egymás számára Közép-Kelet-Európában, illetve Délkelet-Ázsiában. A kétoldalú együttműködés nyújtotta lehetőségeken túl Thaiföld hazánk számára kapu a tíz térségbeli országot tömörítő Délkelet-Ázsiai Államok Szövetségének 600 milliós piacára, míg Magyarország hasonló lehetőséget kínál Thaiföld számára mind az Európai Unió többi tagállama, mind Kelet-Európa irányába.
Thaiföld növekvő regionális befolyása, valamint egyre több területre kiterjedő együttműködésünk miatt fontos partnerünk a régióban. Kapcsolataink kiegyensúlyozottak. A politikai érintkezés folyamatos és magas szintű, melyet számos elnöki, miniszterelnöki és házelnöki látogatás is jelez.
Kiemelt fontosságot tulajdonítunk gazdasági kapcsolataink fejlesztésének. Örvendetes, hogy árucsereforgalmunk az elmúlt évben elérte a 400 millió USD-t, amivel Thaiföld Szingapúr után a második legjelentősebb kereskedelmi partnerünk a délkelet-ázsiai térségben. Jelentős eredmény, hogy a magyar export háromszorosára nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A gazdasági együttműködésben rejlő további tartalékok feltárására irányuló kölcsönös szándékot jelzi, hogy a felek megállapodtak a kétoldalú Gazdasági Vegyesbizottság (GVB) tevékenységének felújításáról, melynek ülésére várhatóan még az idén sor kerülhet.
A thaiföldi diplomácia vezetője tájékoztatást adott az ázsiai ország belpolitikai folyamatairól, és a július 3-i választásokat megelőző politikai fejleményekről. A kétoldalú kapcsolatok tekintetében a miniszterek megvitatták a gazdasági-kereskedelmi együttműködés potenciálisan leginkább fejleszthető területeit, illetve annak módozatait. A thai külügyminiszter kifejtette: Thaiföld az együttműködés minden szektorában érdekelt a magyar tudás, a technológiai know-how és tapasztalataink átvételére. Kiemelt hangsúlyt kapott a Duna-bizottság és a - négy délkelet-ázsiai országot tömörítő – Mekong-bizottság közötti kapcsolat, ezzel összefüggésben Martonyi János rámutatott a közelmúltban elfogadott Duna-stratégia nyújtotta lehetőségekre.
(kormany.hu)