Megfontolásra javasolt egy új, az uniós költségvetésből elkülönített Energiabiztonsági Sürgősségi Alap létrehozása, amely a jelenleg rendelkezésre álló Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) mellett célzott támogatást jelentene az energetikai infrastruktúra-projekteknek – mondta Kovács Pál energiaügyért felelős államtitkár a 2014. május 15-16. között megrendezett energiaügyi miniszterek informális találkozóján Athénban.
2014. március 19-én tartotta éves első ülését az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynökségének (Agency for the Cooperation of Energy Regulators – ACER) Igazgatási Tanácsa, amelyen a testület új póttagjaként részt vett Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyért felelős államtitkára.
2014. március 4-én került sor az Európai Bizottság „Energiaárak és –költségek Európában” című közleményének politikai vitájára Brüsszelben, az Energia Tanács ülésén.
Az évszázad beruházása a Paksi Atomerőmű két új blokkjának felépítése: a projekt számos gyártó- és szolgáltató vállalatnál, valamint a szükséges szakmai utánpótlás-képzés révén az oktatásban is jelentős számú munkahelyet teremthet, több tízezer ember megélhetését biztosítva. Megkezdődött a lehetséges hazai beszállítók, alvállalkozók körének azonosítása, eddig közel 400 cég jelentkezett, hogy hozzájáruljon az akár 40 százalékos hazai beszállítói arányhoz. A lakosság több mint háromnegyede támogatja a már működő atomerőművet és az azonosított hazai vállalkozások vezetői egyöntetűen támogatják az új blokkok létesítését.
A Magyar Tudományos Akadémia 2014. február 18-án Villamosenergia-ellátás Magyarországon a XXI. században címmel szakmai konferenciát tartott, amelynek keretében a felkért előadók kifejtették a témával kapcsolatos állásfoglalásaikat.
A nemzeti fejlesztési miniszter a pályázatok értékelésére létrehozott minősítő bizottság javaslata alapján meghozta döntését a szénhidrogén és a geotermikus energia kutatási területekre kiírt bányászati koncessziók megadásáról. A döntés értelmében szénhidrogén kutatására, feltárására és kitermelésére a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. (Battonya-Pusztaföldvár észak és a Szegedi-medence nyugat területére) és a Vermilion Exploration B.V. (Battonya-Pusztaföldvár dél területére), míg geotermikus energia kutatása, kinyerése és hasznosítása céljából a CEGE Közép-Európai Geotermikus Energia Termelő Zrt. (Jászberény területére) nyert jogosultságot koncessziós szerződés megkötésére.
Két közös nyilatkozatot fogadtak el a visegrádi országok képviselői az Energia Tanács ülése alkalmából tartott találkozójukon 2013. december 12-én, Brüsszelben. A felek megerősítették egyetértésüket a V4 Gázpiaci Integrációs Fórum (V4 Gas Forum) céljaiban, tevékenységi területében és szervezeti felépítésében. A V4 Energia Közös nyilatkozat kimondja, hogy az aláíró államok szerint minden alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiát egymást kiegészítve kell használni.
Magyarországra látogatott Priyo Budi Santoso, az indonéz képviselőház alelnöke és parlamenti képviselőkből álló delegációja. Kovács Pál energiaügyért felelős államtitkár hivatalában fogadta a küldöttség tagjait 2013. december 10-én. A két ország közötti energetikai együttműködési lehetőségek áttekintésére alkalmat adó megbeszélésen dr. Orbán Anita energiabiztonságért felelős utazó nagykövet mellett Maruli Tua Sagala, az Indonéz Köztársaság nagykövete is részt vett.
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) globális energiaipari előrejelzéseit tartalmazó kiadványát Fatih Birol, a szervezet vezető közgazdásza ismertette 2013. december 5-én, Budapesten. A World Energy Outlook 2013 c. kötet Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által szervezett közép-európai bemutatóján Kovács Pál energiaügyért felelős államtitkár rávilágított az IEA prognózisok hazai energiapolitikában betöltött jelentős szerepére.