Európához hasonlóan Magyarországon is visszafogott volt a kiskereskedelmi forgalom márciusban. Az első negyedév átlagában stagnált, míg az egy évvel korábbihoz képest kismértékű volt a csökkenés.

A visszafogott hazai kiskereskedelmi forgalmi dinamikát egyrészt a korábbi évekre jellemző súlyos visszaesés, másrészt pedig csaknem egész Európára jellemző zsugorodás fényében kell értékelni: márciusban az EU-országok átlagában 1%-os, az euróövezet tagállamaiban átlagosan 1,7%-os forgalomcsökkenés következett be.

A KSH ma reggel közzétett gyorsjelentése szerint a naptárhatástól megtisztított adatok alapján márciusban kismértékben, 0,9%-kal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos hónapjához képest. A visszaesésben szerepet játszott a 2010. évet tekintve relatíve erős bázis is. Szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a márciusi forgalom volumene 0,5%-kal elmaradt a februáritól.

A kiskereskedelmi forgalom alakulása
(naptárhatástól megtisztított adatok alapján)



Forrás: KSH

A kiskereskedelmen belüli egyes tevékenységcsoportokat tekintve márciusban azonban nőtt az üzemanyag-kiskereskedelem (2009 júliusa óta először nem esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva).

A jellemzően kisboltokat tartalmazó élelmiszer-, ital-, dohányáru-kiskereskedelem forgalmának volumene 2010 azonos hónapjához képest jelentősen - 2,9%-kal bővült - márciusban. Ugyanakkor a hipermarketekkel kiegészített élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi egységek forgalma márciusban visszaesett. Kiemelendő még a használtcikk- és az illatszer-kiskereskedelem dinamikus (az első negyedévben 9,5%-os, illetve 8,6%-os) növekedése is.

Az év hátralevő részében a lakossági fogyasztási kedv javulására lehet számítani, amiben a munkaerőpiacon beinduló fokozatos javulás mellett az szja-terhek csökkentése, illetve a magánnyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése nyomán bővülő lakossági vásárlóerő döntő szerepet játszik.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)