A kormány jó döntést hozott akkor, amikor állami felügyelet alá vonta a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt.-t - hangsúlyozta Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője hétfőn a Parlamentben, ahol Bakondi György katasztróafvédelemért felelős kormánybiztos számolt be a vörösiszap-katasztrófával összefüggő munkájáról.

2010. október 4-én délben az ország egyik legnagyobb katasztrófáját élték át Kolontár térségében, a történtek után egy héttel pedig a Parlament döntése értelmében, a közérdek érvényesítése céljából állami felügyelet alá került a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL Zrt.) - emlékeztetett Szijjártó Péter.

Bakondi György sikeresnek értékelte a MAL Zrt. állami felügyeletét, mely június 30-án ér véget. A kormánybiztos szerint a feladatok végrehajtása a feszes irányításnak és a hatékony együttműködésnek köszönhetően lehetett sikeres. A katasztrófa során másfél millió köbméter lúgos iszap ömlött ki, három települést – Kolontárt, Devecsert, Somlóvásárhelyet - öntve el. Ennek következtében tíz ember vesztette életét, és közel háromszázan szorultak egészségügyi ellátásra.

fotó: Pelsőczy Csaba

Nagy figyelmet keltő lépés volt az állam gyors beavatkozása, és az a kevéssé bevett gyakorlat, melynek során egy magáncég kormánybiztos felügyelete alá került. Összesen tizennyolc felügyelő kezdte el a munkát a térségben, az egymillió forint feletti kifizetésekhez azonban a kormánybiztos ellenjegyzése szükségeltetett - tájékoztatott Bakondi György. Ezen kívül a kormánybiztos hetente tett jelentést a miniszterelnöknek, így a folyamatok dokumentációja végig pontos volt – tette hozzá.

A kormánybiztos tájékoztatott: kettős gátrendszer került kiépítésre a térségben, ami száz százalékos biztonságot jelent a környéken élőknek. A termelés újraindítása és a likviditás biztosítása kiemelten fontos szempont volt, hiszen a gyár közel hatezer embernek ad munkát. A vízkezelés megoldása - folytatta - hasonlóan kardinális kérdés volt, amit egy új biztonsági irányítási rendszer és a csurdalékvíz automatikusan dokumentált minőségellenőrzésével oldottak meg.

A X-es kazetta lezárása és megtámasztása, valamint a IX-es kazetta stabilizálása megtörtént. Kiemelten fontos, hosszútávú módosítás volt a gyár száraztechnológiára való átállítása, melynél már egy száraz melléktermék keletkezik, ahol a lúgos víz használatára nincs szükség – ismertette.

fotó: Pelsőczy Csaba

A kárelhárítás során sikerült megoldani a közel kétszázezer tehergépjármű elhaladását. A károsultak számára ezidáig 109 ház épült a térségben, 125 használt ingatlant vásároltak, és 66 károsult készpénzes megváltást kapott, mintegy 750 millió forint értékben. Az ingóságok, zöldkárok, ruhaneműk, gépjárművek és bútorok pótlása folyamatos – hangoztatta Bakondi György.

A kormánybiztos megköszönte az együttműködést miniszterelnöknek, a tárcáknak, a hatóságoknak, valamint a segítséget nyújtó civil szervezeteknek. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a folyamatos szűrések semmilyen negatív elváltozást nem mutattak ki a térségben élőknél.

(kormany.hu)