Bár vannak olyan, a nemzet szempontjából fontos kérdések, amelyek megoldási irányában hasonlóság fedezhető fel, a véleménykülönbség a megbeszélés végén is fennmaradt – összegezte Orbán Viktor a tárgyalást, miután részt vett a Jobbik frakcióülésén.

A miniszterelnök sajtótájékoztatóján elmondta, nem udvariassági látogatás célja vezette a Jobbik, illetve korábban az LMP frakcióülésére, hanem szerette volna világossá tenni, hogy a politikában április 25-étől új szabályok léptek életbe. Megjegyezte, a törvények meghozásának, és a politikai álláspontok elvi alapja, hogy Magyarországon kétharmados forradalom történt, amely radikálisan megváltozatta politikai életet.

Kifejtette, forradalom akkor szokott történni egy országban, amikor az együttélést fenntartó alapvető szabályok megrendülnek, a rend helyett elhatalmasodik a rendetlenség, a közös meggyőződések érvényüket vesztik. Az ember először ehhez a helyzethez alkalmazkodni próbál, de van egy pillanat, amikor rájön, hogy nincs értelme kiskapukat keresni, hanem meg kell azt változtatni. Magyarországon áprilisban is így döntöttek az emberek, amikor létrejött az összefogás pillanata, és amely kétharmados többséget eredményezett. Hozzátette, a megbeszélésen elmondta, tiszteletben tartja azokat a választókat is, akik a Jobbikra szavaztak. Azonban – húzta alá Orbán Viktor – „a tisztelet nem azonos azzal, hogy egyetértünk bizonyos kérdésekben”.

A kormányfő hangsúlyozta, világossá tette, egy alapvető kérdésben nem értenek egyet. „Mi azt az utat követjük, amit Magyarországon kétmillió-hétszázezer ember választott, amikor a rend felbomlására válaszképpen azt mondta, hogy a kormány menjen, a demokrácia maradjon” – fogalmazott. Mint mondta, a demokrácia és az alkotmányosság olyan érték, amelyet semmi sem kockáztathat. „Ha úgy látom, bármelyik párt részéről, akár a törvények fölé, akár azon túl akarná valaki magát helyezni, ott a vitát mindig vállalni fogom” – nyomatékosította. Kifejezte, a Nemzeti Együttműködés Rendszere a demokrácia és törvényes rend rendszere, amelyet bármilyen irányú szélsőségtől megvéd.

Ebben a rendszerben az sem tűrhető el, hogy félkatonai szervezetek a törvényen kívül szolgáltassanak igazságot, vagy országgyűlési képviselők semmibe vegyék a bíróság határozatait. Ahogy fogalmazott, a „magam részéről nem járulok hozzá, hogy kimasírozzunk a civilizációból”.

A miniszterelnök elmondta, a megbeszélést véleménykülönbség jellemezte. Elmondta, vannak olyan a nemzet szempontjából fontos kérdések, amelyeknek megoldási irányait tekintve felfedezhető hasonlóság. Példaként említette a demográfia kérdésének megfelelő súlyú kezelését, és a kis- és középvállalkozások támogatását. Megjegyezte, úgy érzi sikerült meggyőzni a frakció tagjait arról, hogy a gazdasági autonómia visszanyeréséhez szükséges nemzetközi szervezetekkel is együttműködni. Ugyanakkor a kormányfő hangsúlyozta, az állami erőszak monopóliumának, a demokrácia, az alkotmányosság határainak, illetve az országban történő változás megítélésében a véleménykülönbség a megbeszélés végén is fennmaradt.

Újságírói felvetésre, miszerint az államfő október 3-át jelölte meg az önkormányzati választásra, úgy nyilatkozott, örül annak, hogy a lehető legkorábbi időpontra írta ki a köztársasági elnök a szavazást. Ezzel több idő marad a következő évi költségvetés elkészítésére is.

Ugyancsak újságírói kérdésre válaszolva a „Gárda-ügyről” elmondta, itt nem egyszerűen egy félkatonai szervezetről van szó, hanem arról a gondolkodásmódról is, ami mögötte van. Megjegyezte, a Gárda a rendnélküliség felé sodorja az országot. Nem kívánja kétségbe vonni a Magyar Gárdában fellépő egyes emberek személyes motívumainak tisztaságát, de összességében nem fogadható el olyan szervezetek létezése, amelyek az „állam rendfenntartó monopóliumát kikezdik, megbontják” – mondta a miniszterelnök.

(kormany.hu, orbanviktor.hu)