A kedd óta tartó amerikai demokrata elnökjelölő konvención Kumin Ferenc, nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkár is részt vesz, aki az eseménnyel kapcsolatos észrevételeiről, a Joe Biedennel való kötetlen találkozóról beszélt ma reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

A kérdésre, hogy az USA jelenlegi alelnökével, Joe Biedennel miről beszéltek Kumin Ferenc elmondta, hogy a találkozón egy kötetlen beszélgetés keretében az alelnök megemlékezett rendkívül pozitív magyarországi emlékeiről, illetve felidézték a magyar származású elhunyt kongresszusi képviselő, Tom Latos emlékét, aki munkatársa, külpolitikai tanácsadója volt a jelenlegi alelnöknek. „Ha amerikai belpolitikai körökben Magyarország neve szóba kerül, akkor általában Tom Lantos neve is megemlíttetik. Emléke ezen körökben rendkívül fontos.” – mondta Kumin Ferenc.

A helyettes államtitkár hozzátette még, hogy a kint eltöltött eddigi három napban bármelyik befolyásos amerikai érdekcsoport képviselőjével találkozott általánosságban elmondható, hogy jó képük van országunkról. „Tény, hogy politikai értelemben az amerikai Demokrata Párttól nagyobb távolságra áll a magyar méréskelt jobboldal, ennek ellenére szívélyesen, baráti közeledéssel fogadtak a különböző párteseményeken.” – számol be Kumin Ferenc benyomásairól.

Kitérve arra, hogy Joe Bieden megfogalmazott-e bármilyen állásfoglalást a magyar-örmény kapcsolatokat illetően, a helyettes államtitkár elmondta, hogy jelenleg az alelnök alapvetően az elnökválasztással és annak előkészületeivel van elfoglalva.

Arra a kérdésre, hogy az eddig kint töltött idő alatt mit tapasztalt az amerikai választási kampányban, Kumin Ferenc elmondta, hogy rengeteg mindent tanulhat és tapasztalhat itt az ember. Tanulság, hogy a politikai tájkép jelentősen eltér az európai, azon belül is a magyar légkörtől, de az alapvető konfliktusok, dilemmák Amerikában is hasonlók. Amerika is egy válság által sújtott ország, ahol az emberek életszínvonala sok tekintetben visszaesett. A munkanélküliség és az életszínvonal csökkenése itt is fontos, megoldandó kérdés. Ugyanakkor most is terítéken vannak azok a szimbolikus kérdések is, amelyek mindig is meghatározták az amerikai belpolitikát.

„Ilyenkor az amerikai kampányolás felvonultatja a nehézfegyverzetét. Volt szerencsém a First Lady beszédét is meghallgatni, mely figyelemfelkeltő volt ugyan, de egy európai fülnek tartalmát tekintve nem ásott túl mélyre. Viszont nem is ez a szándékuk, ezek a beszédek leginkább az érzelmekre próbálnak hatni.” - emeli ki az amerikai és az európai politikai retorika közötti különbségeket Kumin Ferenc.

(Miniszterelnökség)