A Magyar Honvédség alapvető kötelessége a haza katonai védelme és a nemzetközi szerződésből eredő védelmi feladatok ellátása. Egyes szervei törvényben meghatározott katonai igazgatási feladatokat is ellátnak. A katonai szervezeteket a szárazföldi csapatok, a légierő csapatai, a logisztikai és támogató erők, valamint a Honvédség feladatainak végrehajtása érdekében egyéb szaktevékenységet folytató szervezetek alkotják. A szárazföldi csapatok és a légierő csapatai haderőnemet képeznek. Az Országgyűlés döntése alapján jelenleg egy időben mintegy 1000 magyar katona vehet részt nemzetközi műveletben. Napjainkban a Magyar Honvédség három kontinensen tizenegy országban hajt végre műveleti feladatokat többségében - a részvevők több mint 70 százalékával - NATO vezetésű missziókban.
A Honvéd Vezérkar az ország katonai védelemre való felkészítésének felső szintű tervező-szervező, illetőleg a Magyar Honvédség katonai tevékenységének felső szintű vezető szerve. A vezérkar feladata stratégiai szintű javaslatok kidolgozása a Honvédség katonai tevékenységének tervezésére, szervezésére és ellenőrzésére, valamint a harcképesség fejlesztésére. A Honvéd Vezérkart és a hadrendbe tartozó katonai szervezeteket a Honvéd Vezérkar főnöke vezeti. Szolgálati elöljárója a vezetése alá tartozó szervezetek teljes személyi állományának, valamint felelős azok hadrafoghatóságáért, kiképzéséért és felkészítéséért, továbbá a magas fokú fegyelméért.
Magyarország az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének aktív tagjaként alkotója és részese a tagállamok területi épségét, politikai függetlenségét és biztonságát megvédeni hivatott szövetségi garanciáknak. Hazánk a többi tagállammal együttműködve elősegíti a Szövetség kollektív védelmi képességei fenntartását és megújítását, annak érdekében, hogy megfeleljen rendeltetésének és a világ legsikeresebb politikai-katonai szövetségeként választ tudjon adni a XXI. század biztonsági kihívásaira.
A Magyar Honvédség honvédelmi törvényben meghatározott feladata a szövetségi és nemzetközi szerződésből eredő egyéb katonai kötelezettségek - különösen a közös védelmi, békefenntartó és humanitárius feladatok- teljesítése, valamint közreműködés az arra kijelölt és felkészített erőkkel a nemzetközi terrorizmus elleni harc katonai feladatainak ellátásában.