Honvédelmi Minisztérium

Dr. Hende Csaba

honvédelmi miniszter

A Honvédelmi Minisztérium felelősségi területei

Magyarország az 1999-es NATO csatlakozással tagja lett a világ egyik legerősebb katonai szövetségének. Ez azt jelenti, hogyha az országot bármiféle külső támadás éri, számíthatunk a tagországok segítségére, támogatására. MagyarországNATO tagországként az afganisztáni újjáépítésben vállal komoly szerepet, ugyanakkor jelen van Koszovóban, Boszniában és Hercegovinában, Albániában, Irakban, és fegyvertelen katonai megfigyelőként illetve katonai békefenntartóként részt vesz az ENSZ, EBESZ, EU és MFO koordinálta műveletekben.
A Magyar Honvédség védelemigazagtási, logisztikai teljesítményének kiemelkedőségét bizonyítja, hogy nemzetközi válságkezelési és békeműveletekben való részvétele során megállja helyét több kontinensen - földrajzilag távol lévő -, szélsőséges időjárási viszonyok és gyér helyi infrastruktúra mellett is. A műveletekben szerzett tapasztalatok pedig tovább erősítik a magyar haderő professzionális jellegét.
Mivel Magyarországon az általános hadkötelezettség megszűnt, ezért a Magyar Honvédségben a katonák élethivatásszerűen teljesítenek katonai szolgálatot. Ezek a katonák jelentős erőkkel járulnak hozzá a világbéke fenntartásához, illetve annak helyreállításához. A Magyar Honvédség tagjai fegyvertelen megfigyelőként, fegyveres békefenntartóként, szakértőként és kiképzőként teljesítenek szolgálatot különböző nemzetközi szervezetek felügyelete és irányítása alatt folyó műveletekben.

Honvéd Vezérkar

A védelempolitika az ország védelmére irányuló, illetve szövetségi és európai uniós tagságunkhoz kapcsolódó kormányzati intézkedések, illetve azok elméleti megalapozására irányuló tevékenységek összessége, így magában foglalja a haderő fejlesztésének alapvető irányait és jövőbeni alkalmazását, illetve az egész védelmi szektor működtetését meghatározó politikákat. A védelmi tervezés a védelempolitika által meghatározott elvi döntések átültetését, értelmezését jelenti a haderő fejlesztésének kontextusában, amennyiben a célok eléréséhez szükséges képességek meghatározására és a rendelkezésre álló erőforrások ezeknek megfelelő közép- és hosszútávú tervezésére irányul. A szakterület részét képezi még a mindezen célokat elősegítő, kétoldalú és multilaterális nemzetközi kapcsolattartás és katonadiplomáciai tevékenység irányítása, illetve a fegyverzetellenőrzéssel és non-proliferációval kapcsolatos nemzetközi együttműködés szakmai irányítása.

Védelempolitikáért és Védelmi Tervezésért Felelős Helyettes Államtitkárság

A Honvédelemmel kapcsolatos jogi és igazgatási ügyek közé tartozik többek között a honvédelmi tárca jogi képviseletének ellátásában a Honvéd Vezérkar főnök hatáskörébe tartozó személyi állomány vonatkozásában a fegyelmi, a szabálysértési, valamint a büntetőeljárás megindítására vonatkozó döntések előkészítése, az eljárással összefüggő jogi és igazgatási szaktevékenység, továbbá a nyomozóhatósági feladatok végzése, csakúgy, mint a szolgálati viszonnyal összefüggő társadalombiztosítási, kártérítési és kárleíró határozatok előkészítése.

Jogi és Igazgatási Ügyekért Felelős Helyettes Államtitkárság

„A honvédelem feladatainak maradéktalan végrehajtása, valamint a honvédelmi képességek fenntartása és fejlesztése érdekében a nemzetgazdaság erőforrásokat biztosít a Magyar Honvédség részére. Az ezen erőforrásokkal (költségvetési előirányzatok, ingó- és ingatlanvagyon) történő előírás szerinti, hatékony és eredményes gazdálkodás megtervezése, szabályozása, végrehajtása, illetve annak szakmai irányítása és felügyelete, valamint a gazdasági folyamatok nyomon követése, ellenőrzése és értékelése, a vagyoni eszközök nyilvántartása és az erőforrások felhasználásával való elszámolás a védelemgazdaság feladatrendszerébe tartoznak. A védelemgazdasággal kapcsolatos feladatok ezenkívül magukban foglalják a honvédelmi szervezetek beszerzéseinek lebonyolítását, a döntések megalapozottságához szükséges költségelemzések, gazdasági számítások készítését, különböző szintű – stratégiai illetve rövid távú – gazdasági programok (tervek) kidolgozását, külföldi források, segélyek elosztásának koordinációját.”

Védelemgazdaságért Felelős Helyettes Államtitkárság