Schengeni rendszer, Terrorizmus, Nemzetközi szerződéses kapcsolatok
Magyarországot az idén különösen nagy kihívások elé állította az illegális migráció növekedése, valamint a hazánkban menedékjog iránti kérelmet benyújtó személyek számának jelentős emelkedése. Közlemény.
A migráció terén folyamatosan új kihívásoknak kell megfelelni, amikor migrációs kérdésekről beszélünk, nem szabad elfelejteni, hogy ez a jelenség összetett - mondta Berta Krisztina, a Belügyminisztérium európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkára az Európai Migrációs Hálózat XII. nemzeti ülésén szerdán Budapesten.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) idei jelentése szerint minden korábbinál nagyobb a migrációs mozgás a világban. Ezt a magyarországi adatok is alátámasztják: egy év alatt valószínűleg csaknem tízszeresére nő a kérelmezők száma.
Komoly eredmény, hogy Magyarország európai uniós soros elnöksége alatt jött létre a rendvédelem területén tevékenykedő orvosok és pszichológusok európai hálózata, amely összehozza a speciális szakterület kutatóit, munkatársait - hangsúlyozta Simonné Berta Krisztina, a Belügyminisztérium európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkára a Belügyi Tudományos Tanács konferenciáján csütörtökön Budapesten.
Az emberkereskedelem veszélyeire és a jelenség elleni küzdelemre hívja fel a figyelmet a Sziget Fesztiválon a Belügyminisztérium Civil Szigeten felállított sátra.
Az érintett tárcák és hatóságok szerdán megkezdték a kormány által elfogadott, az emberkereskedelem elleni, négy évre szóló nemzeti stratégia végrehajtásának előkészítését - jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Berta Krisztina, a Belügyminisztérium európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkára, emberkereskedelem elleni nemzeti koordinátor.
A Kormány 2013. június 19-i ülésén megtárgyalta és elfogadta a Magyarország Kormánya és a Horvát Köztársaság Kormánya között a közúti, a vasúti és a vízi határforgalom ellenőrzéséről szóló egyezmény végrehajtására létrejött megállapodás módosításáról szóló előterjesztést.
Az ország minden büntetés-végrehajtási intézetében elindult az úgynevezett Tett-program, amely a fogvatartottak egyéni társadalmi és munkaerő-piaci visszailleszkedését célozza. A korábban három régió tizenegy intézetében indult mintaprogram kiterjesztésére a Belügyminisztérium 2 milliárd 650 millió forintot nyert el konzorciumi partnereivel.
2013. április 9-én este a schengeni térség tagállamai átálltak a második generációs Schengeni Információs Rendszerre, a SIS II-re. Közlemény.
Az Európai Bűnmegelőzési Hálózat (EUCPN) 2012-ben „A közösségi rendészet, mint a bűnmegelőzés eszköze a betörés, háztartáson belüli erőszak és a fiatalkorú bűnözés vonatkozásában” témában legjobbnak ítélt bűnmegelőzési gyakorlatot jutalmazta az Európai Bűnmegelőzési Díjjal (ECPA).