Az Új Széchenyi Terv gazdaságfejlesztési programjának (GOP) előrehaladását tekintette át a civilekből, az Európai Bizottság delegáltjaiból és a gazdasági élet szereplőiből álló, ún. Monitoring Bizottság 2013. június 13-án, Balatonfüreden. A testületet Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) vagyonpolitikáért felelős államtitkára vezeti. A Monitoring Bizottság megállapította: a 2007-2013-as uniós költségvetési ciklus véghajrájában jól teljesített az intézményrendszer, az utóbbi három évben sikerült behozni a korábbi lemaradást a forrásfelhasználások terén.

Az ülésen Bocskov Jordán, az NFÜ Irányító Hatóságának vezetője elmondta: a pályázók részéről rendkívül élénk érdeklődés mutatkozik a GOP forrásai iránt. Ez két dologgal magyarázható: egyfelől az idei a 2007-2013-as uniós költségvetési ciklus utolsó éve, másfelől az intézményrendszer képes volt hatékonyan kezelni a megnövekedett érdeklődést. Mint mondta: a források közel 100 százalékát már meghirdették, és ehhez a szinthez közelít a lekötések aránya is. Hozzátette: az operatív program pénzeinek teljes körű lehívását az esetlegesen hibás pályázatok sem veszélyeztetik, mivel jelentős tartaléklisták állnak rendelkezésre, támogatásra érdemes projektekkel.

Érintőlegesen szóba került, hogy a korábbi időszakhoz képest megnövekedett az elutasított pályázatok száma, amire az NFM szerint igen egyszerű a magyarázat. Míg korábban 17 hónap alatt összesen 12 600 pályázat érkezett a GOP forrásaira, addig az utóbbi 6 hónapban 19 900. Harmadannyi idő alatt tehát közel kétszer annyi pályázat futott be, az ugrásszerű növekedés érthető módon az elutasított pályázatok számát is radikálisan megemelte. Ez természetesen nem jó hír a pályázatíróknak, akik a megnyert támogatásból tettek volna szert bevételre, ugyanakkor az ország szempontjából előnyös, hiszen sokkal több fejlesztés vetélkedett egymással a forrásokért, így biztosan a legmegalapozottabb elképzelések nyertek támogatást.

A Monitoring Bizottság tagjai az ülés keretében megtekintették a veszprémi Maxon Motor Hungary Elektronikai Kft. több mint 1 milliárd forintos fejlesztését, amelyhez az Új Széchenyi Terv 280 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott. A komplex vállalati technológiafejlesztés keretében új gépek és gépsorok beszerzéséből álló beruházás 48 új munkahely teremtéséhez járult hozzá. A balatonfüredi rEVOLUTION Software Kft. 228 millió forint összértékű kutatás-fejlesztési projektjét 136,8 millió forinttal segítette az Új Széchenyi Terv. Az informatikai fejlesztés eredményeképpen a cég egy korszerű munkafolyamat alapú dokumentumkezelő platformrendszert fejlesztett ki.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)