A munkáltató ügyfél ún. egyablakos eljárás keretében nyújthatja be mind a munkaerőigényét, mind a munkavállalási engedély irányi kérelmet az illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal munkaügyi központjánál. A közvetítést végző illetékes kirendeltséggel a kapcsolatfelvétel nem az ügyfélre, hanem a munkaügyi központra hárul. Ennek megfelelően a szezonális munkavállalási engedély benyújtásával egyidejűleg a munkaerőigény-bejelentés benyújtása is megtörténhet.

Az illetékes munkaügyi központ megkeresésére a munkaerőigény-bejelentés alapján a kirendeltség munkaközvetítést végez, megnézi, hogy van-e az álláskeresők nyilvántartásában kiközvetíthető magyar (vagy EGT-) állampolgár. Ha van, akkor a munkaadónak ezt a magyar munkaerőt kell alkalmaznia. Ha valamilyen okból nem jön létre a foglalkoztatásra irányuló jogviszony, vagy nincs kiközvetíthető munkaerő, a munkáltató ügyfél munkavállalási engedély iránti kérelme alapján a munkavállalási engedély kiadásra kerül.

A kérelem elbírálása során az egyszerűsítés eredményeképpen a munkaügyi központ:

  • azonosítja a munkáltatót: ennek során nem ellenőrzi, hogy a kérelemhez becsatolt-e a munkáltató társasági szerződést, cégbejegyző végzést, cégkivonatot, hiszen ezek az adatok lekérhetők elektronikus úton, olyan munkáltatók esetében, amelyekre vonatkozóan nem érhető el adat, a munkaügyi központ továbbra is kérheti a munkáltató azonosítására vonatkozó igazolásokat,
  • megvizsgálja, hogy a munkaerőigény-bejelentésben, illetve az engedély iránti kérelemben az adatok egyeznek-e, nem állnak-e fenn kötelező, illetve mérlegelési jogkörébe tartozó elutasítási okok,
  • több megyét (egész országot) érintő foglalkoztatási igény esetén a foglalkoztatással érintett megyéket továbbra is megkeresi, hogy nyilatkozzanak: van-e rendelkezésre álló kiközvetíthető munkaerő az adott megyében.

Amennyiben a jogszabályban előírt feltételeknek a munkáltató és a harmadik országbeli állampolgár megfelel a munkaügyi központ kiadja a munkavállalási engedélyt.

Jogosultak köre

A mezőgazdaságban történő szezonális foglalkoztatás egy naptári éven belül legfeljebb 180 napra engedélyezhető, a munkavállalási engedély meghosszabbításának helye nincs. A szezonális foglalkoztatás munkaerő-kölcsönzés keretében is engedélyezhető.

Az engedélyt a munkaerőpiaci helyzet vizsgálata alapján kell kiadni. Amennyiben egy naptári éven belül a szezonális foglalkoztatás időtartama nem haladja meg a 60 napot, az engedélyt a munkaerőpiaci helyzet vizsgálata nélkül kell kiadni.

Szükséges iratok

A munkaadónak a szezonális munkavállalási engedély iráni kérelem mellett munkaerőigény bejelentő lapot is ki kell töltenie és be kell nyújtania.
A munkaerőigény bejelentő lap a www.munka.hu honlapról letölthető.

Nyomtatványok

A szezonális munkavállalási engedély kiadását célzó kérelem a Nemzeti Munkaügyi Hivatal www.munka.hu honlapjáról letölthető.

Az eljárás költsége

Az ügyfelet illetékmentesség illeti meg.

Ügyintézés helye

Az egyszerűsítés eredményeként a munkavállalási engedély iránti kérelemmel egyidejűleg a munkaerőigény a fővárosi és megyei kormányhivatal munkaügyi központjánál is benyújtható, ezzel a korábbi kétablakos eljárás egyablakossá vált. Az ügyfélnek csak a munkaügyi központtal kell kapcsolatot tartania.

Ügyintézési idő

Az ügyintézési határidő főszabály szerint 30 nap. Amennyiben egy naptári éven belül a szezonális foglalkoztatás időtartama nem haladja meg a 60 napot, az engedélyt a munkaerőpiaci helyzet vizsgálata nélkül kell kiadni, mely esetben az ügyintézési határidő 15 nap.

Az ügyben közreműködő szakhatóság

A fővárosi és megyei kormányhivatal munkaügyi központja jár el az ügyben, mint főhatóság. Szakhatóság igénybevételére az ügyben nem kerül sor.

Jogszabályok

Az eljárásra vonatkozó fontosabb jogszabályok a következők:

  • 1991. évi IV. törvény a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról
  • 355/2009. (XII. 30.) Korm. rendelet a harmadik országbeli állampolgárok Magyar Köztársaság területén történő engedélymentes foglalkoztatásának szabályairól
  • 16/2010. (V. 13.) SZMM rendelet a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásának engedélyezéséről
  • 323/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a Nemzeti Munkaügyi Hivatalról és a szakmai irányítása alá tartozó szakigazgatási szervek feladat és hatásköréről
  • 42/2011. (XII. 2.) NGM rendelet a megyei (fővárosi) munkaügyi központok illetékességéről, valamint a felnőttképzési tevékenység megkezdésének és folytatásának részletes szabályairól szóló 2/2010. (II. 16.) SZMM rendelet módosításáról

Jogorvoslati lehetőségek

Amennyiben a munkaügyi központ a munkavállalási engedély iránti kérelmet elutasítja a döntés közlésétől számított 15 napon belül a foglalkoztató a közigazgatási hatósági eljárás általános szabályai szerint a Nemzeti Munkaügyi Hivatalhoz címzett fellebbezést tud a határozatot hozó munkaügyi központnál benyújtani.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)