Természetes személyek lakáscéljaik megvalósítása érdekében, társasházak és lakásszövetkezetek a közös tulajdonban álló épületrészek felújítása és korszerűsítése céljából lakás-előtakarékossági szerződést köthetnek a lakás-takarékpénztárral. A szerződés keretében az ügyfél rendszeresen megtakarítást teljesít, amely alapján a megtakarítási idő végén lakáscélú kölcsönt is igénybe vehet.

Az előtakarékossághoz állami támogatást lehet igényelni, amelynek jóváírására évenként kerül sor. Az állami támogatás mértéke az adott megtakarítási évben a lakás-takarékpénztárnál betétként elhelyezett összeg 30%-a, természetes személyek esetén legfeljebb 72.000 forint. A támogatás felhasználásának feltétele a minimális megtakarítási idő (4 év) elérése és a támogatással növelt betétösszeg lakáscélú felhasználása és ennek igazolása.

2013. január elsejétől szerződéskötést megelőző ellenőrzési folyamat kerül kialakításra a Magyar Államkincstárban a támogatás többszöri igénybevételének időben történő kiszűrésére, ami elkerülhetővé teszi a támogatásra vonatkozó kérelmek utólagos visszautasítását és az ezzel kapcsolatos ügyfélpanaszokat. A lakásfelújítás, korszerűsítés, közművesítés esetén a lakáscélú felhasználás igazolásának határideje 2012. november 10-étől 90 napról 120 napra emelkedik. A lakás-előtakarékoskodó kezdeményezheti a lakás-takarékpénztárnál, hogy a lakáscélú felhasználás igazolásához szükséges hiteles tulajdonilap-másolatot a lakás-takarékpénztár kérje be az ingatlan-nyilvántartási adatbázisból elektronikusan hitelesített dokumentumként.

Jogosultak köre

Lakás-előtakarékossági szerződést köthet a lakás-takarékpénztárral:

  • természetes személy saját javára vagy közeli hozzátartozó kedvezményezett javára,
  • gyám, eseti gondnok, alapítvány, természetes személy, egyesület, egyház, illetőleg helyi önkormányzat a gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermek, mint kedvezményezett javára,
  • lakásszövetkezet és társasház a közös tulajdonban álló épületrészek felújítása és korszerűsítése céljából

Szükséges iratok

A lakás-előtakarékossági számla megnyitásához lakás-előtakarékossági szerződést kell kötni a lakás-takarékpénztárral. A szerződés megkötéséhez személyazonosságot és állampolgárságot igazoló okmányok és lakcímet igazoló okmány szükséges. A támogatás igénybevételének feltétele a lakáscélú felhasználás igazolása, amelyhez a lakáscéltól függően az alábbi iratok szükségesek:

  • hiteles tulajdonilap-másolat
  • felhasználást igazoló számlák (felújítás, korszerűsítés, helyreállítás, közművek, kommunális létesítmények kialakítása esetén)
  • építési engedély (lakás vagy családi ház építése, bővítése esetén)
  • adásvételi szerződés vagy a tulajdonjog visszterhes átruházására irányuló egyéb okirat (lakótelek, családi ház vagy lakás vásárlása esetén)
  • lakáscélú hitel törlesztéséről szóló igazolás (lakáscélú hitel kiváltása esetén)

Nyomtatványok

Nincsenek.

Az eljárás költsége

Korm. rendelet korlátozza a felszámítható díjak és költségek maximális mértékét, illetve összegét:

  • A számlanyitási díj nem haladhatja meg a szerződéses összeg egy százalékát.
  • A szerződésmódosítási díj maximum kétezer forint lehet.
  • A számlanyitási díj nem haladhatja meg az évi ezernyolcszáz forintot.
  • A lakáskölcsönre maximum egy százalék kezelési költség számítható fel.
  • A jelzálog bejegyzési díj nem haladhatja meg a jelzálog bejegyzésért fizetendő igazgatási szoláltatási díj összegét.


A lakás-előakarékossági támogatás igénylésének nincs költsége.

Ügyintézés helye

A lakás-előtakarékossági szerződéssel kapcsolatos ügyek intézhetők a hitelintézeti fiókban vagy lakás-takarékpénztári ügynök (közvetítő) közreműködésével akár az ügyfél lakásán is.

Ügyintézési idő

Nem közigazgatási eljárás, ezért az ügyintézési idő nem határozható meg.

Az ügyben közreműködő szakhatóság

A lakás-előtakarékossági számla nyitása nem közigazgatási eljárás, szakhatóság nem működik közre.

Egyéb tudnivalók

A lakás-takarékpénztárak olyan szakosított hitelintézetek, amelyek tevékenységi köre korlátozott, működésükre és kockázatvállalásukra szigorú szabályok vonatkoznak.

Jogszabályok

  • 1996. évi CXIII. törvény a lakás-takarékpénztárakról,
  • 215/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet a lakás-előtakarékosság állami támogatásáról,
  • 47/1997. (III. 12.) Korm. rendelet a lakás-takarékpénztár általános szerződési feltételeiről.

Jogorvoslati lehetőségek

Nem közigazgatási eljárás, jogorvoslati lehetőségek nincsenek.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)