A társadalombiztosítási rendszerben a táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj napi összegét az irányadó időszakban elért pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme alapján kell megállapítani. Ha a biztosított az irányadó időszakban munkahelyet vált, akkor – amennyiben ezt jogszabály lehetővé teszi - az előző munkáltatónál elért kereset a jövedelemigazolás alapján kerül beszámításra.

Jogosultak köre

Pénzbeli ellátásra jogosultak köre, vagyis az összes biztosított, mintegy 3 893 000 fő érintett.

Szükséges iratok

TAJ kártya, személyazonosító igazolvány, adatmegállapító lap helyesen kitöltve, lakcímkártya, tb. igazolvány, adóazonosító jelet igazoló hatósági igazolvány.

Nyomtatványok

Az eljárás során a „Jövedelemigazolás az egészségbiztosítási ellátás megállapításához”, továbbá az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványok szükségesek.

Az eljárás költsége

Az eljárás térítésmentes.

Ügyintézés helye

Társadalombiztosítási kifizetőhely vagy az Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási szerv.

Ügyintézési idő

A Ket. 33. (1) bekezdése alapján az első fokú hatóságnak (a kifizetőhelynek) a határozatát (első fokú döntését), az eljárást megszüntető végzését 30 napon belül meg kell hoznia.

Az ügyintézési határidő a kérelemnek az eljárásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatósághoz történő megérkezését követő napon kezdődik (pl.: a biztosított táppénz iránti kérelmet nyújtott be 2012. január 7-én, az ügyintézési határidő 2012. január 8-án fog kezdődni).

Az ügyben közreműködő szakhatóság

Országos Egészségbiztosítási Pénztár illetve az Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási szerv.

Egyéb tudnivalók

Jogszabályok

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. tv. illetve az ennek végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII.1.) Korm. rendelet 37/A. §, 38.§ (5) bekezdése.

Jogorvoslati lehetőségek

A Ket. 98. (3) bekezdés b) pontja értelmében a kérelmet érdemi vizsgálat nélkül elutasító döntés ellen önálló jogorvoslat van.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)