A helyi adófizetési kötelezettség teljesítéséhez alapvetően az szükséges, hogy az adóalany tisztában legyen azzal terheli-e helyi adókötelezettség a településen. Az adókötelezettség teljesítéséhez szükséges információhoz való hozzájutás azonban sokszor nehézkes. Ebben segít a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény módosításával 2013. január 1-jétől működő, a helyi adók települési szabályaira vonatkozó információszolgáltatási-közzétételi rendszer. A rendszer elemei a következők:

A Magyar Államkincstár honlapján elérhető valamennyi település által bevezetett helyi adónem főbb szabálya. E honlapról megtudható, hogy az adott településen milyen helyi adó működik, mekkora az adó mértéke, van-e és ha igen milyen körre, milyen feltételek mentén mentesség, kedvezmény.

A Magyar Államkincstár honlapján megjelenik valamennyi, helyi adót működtető település esetén az önkormányzati adóhatóság elérhetősége (a település honlapja, elektronikus címe, levelezési címe, az adóhatóság telefonszáma) is.

Az önkormányzati adóhatóságnak a honlapján közzé kell tennie a helyi adórendelet egységes szerkezetbe foglalt szövegét, továbbá az általa rendszeresített helyi adóbevallási, bejelentési nyomtatványt.

A fenti információk birtokában az adóalany számára anélkül lehetővé válik az adókötelezettség (bevallás-benyújtási, adófizetési kötelezettség) teljesítése, hogy személyesen felkeresné az önkormányzati adóhatóságot.

Az adóalany a településen működő, őt terhelő helyi adó bevallását benyújthatja az önkormányzati adóhatósághoz postai úton, vagy elektronikusan, feltéve, hogy ez utóbbi lehetőség az önkormányzati adóhatóságnál adott.

Az adóhatóság az adózó bevallása alapján határozatban megállapítja az ingatlant terhelő helyi adót (építményadó, telekadó, magánszemély kommunális adója).

Az adóalany kötelessége a bevallott helyi adó (helyi iparűzési adó, idegenforgalmi adó) és a megállapított helyi adó (építményadó, telekadó, magánszemély kommunális adója) megfizetése. Az adó megfizetése történhet átutalással, az önkormányzati adóhatóság által biztosított készpénz-átutalási megbízással, de bizonyos esetekben készpénzzel, illetve egyes önkormányzati adóhatóság esetén bankkártyával is.

Jogosultak köre

A Magyar Államkincstár és az önkormányzat honlapján megjelenő információkhoz bárki korlátozás-mentesen hozzájuthat, az elsődleges célcsoport azonban azon magánszemélyek, jogi személyek, egyéb szervezetek összessége, akiket a településen helyi adó terhelhet (a településen ingatlannal rendelkező, a településen székhelyet, telephelyet fenntartó, a településen nem állandó lakosként legalább egy vendégéjszakát eltöltő).

Szükséges iratok

Az információk megszerzéséhez külön iratra nincs szükség.

Nyomtatványok

Az információhoz való hozzájutás nyomtatvány kitöltését, benyújtását nem igényli. Amennyiben az információk alapján kiderül, hogy a magánszemélyt, szervezetet adókötelezettség terheli, akkor az bevallási nyomtatvány benyújtásával jár együtt.

Az eljárás költsége

Az ügy költséggel nem jár.

Ügyintézés helye

Amennyiben az információk alapján kitűnik, hogy van adókötelezettség, akkor a bevallás-benyújtás megtörténhet postán vagy - ha az önkormányzati adóhatóságnál az lehetséges - elektronikus úton.

Ügyintézési idő

Az információhoz való hozzájutás szempontjából nem értelmezhető.

Az ügyben közreműködő szakhatóság

Nincs szükség szakhatóságra.

Jogszabályok

  • A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény.
  • Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény.

Jogorvoslati lehetőségek

Az információhoz való hozzájutás szempontjából nem releváns. Az önkormányzati adóhatóság a fizetendő építményadóról, telekadóról, magánszemély kommunális adójáról hozott határozata ellen a közlést követő 15 napon belül fellebbezésre van lehetőség.

A fellebbezést a határozatot hozó szervnél (az önkormányzati adóhatóságnál, azaz a jegyzőnél) kell előterjeszteni. A fellebbezést a megyei, fővárosi kormányhivatal bírálja el. A Kormányhivatal határozatát a megyei, fővárosi törvényszéknél lehet keresettel megtámadni.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)