Magyarország erősíteni akarja az energiabiztonságot, és ehhez arra van szükség, hogy több kapcsolódási pontot alakítsanak ki az országot körülvevő térségben az egyes energetikai hálózatok között - hangsúlyozta Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára november 6-án egy brüsszeli konferencián.

A magyar állandó EU-képviselet által szervezett szakmai fórumon azt a kérdést tekintették át, milyen energiapolitikai utat kell követnie Közép- és Délkelet-Európának, miután idén júniusban az azerbajdzsáni Shah Deniz II. gázmező kitermelői konzorciuma úgy döntött, hogy nem a Magyarországot is érintő, Nabucco West elnevezésű tervezett csővezetéket választja a földgáz Európába szállítására, hanem a még szintén csak a tervezőasztalon létező Transz-adriai Csővezetéket (TAP).

A konferenciát a visegrádi országcsoport soros elnökeként szervezte a magyar diplomácia uniós képviselete, a rendezvényre diplomaták, nemzetközi intézmények megbízottai és szakemberei, összesen mintegy 140-en regisztrálták magukat.

"Nagyobb energiabiztonságra törekszünk, több diverzifikáció révén. Felismertük, hogy közép- és hosszútávú gazdasági jövőnk nagy mértékben függ az európai energiapiac fejlődésétől. Hazánk elhelyezkedése lehetővé teszi, hogy az európai közjót szolgálva növeljük energiabiztonságunkat" - mondta megnyitó beszédében a külügyi államtitkár.

Németh Zsolt magyar újságíróknak nyilatkozva úgy értékelte a júniusban hozott, évtizedes folyamatot lezáró döntést, hogy a világ legjelentősebb energiapiaca és a legjelentősebb lelőhely, a kaszpi térség között pár éven belül közvetlen kapcsolat jön létre.

"Ha a Nabucco West mellett döntött volna a konzorcium, az kedvezőbb lett volna Magyarország számára is, de ha nem született volna döntés, az nyilvánvalóan lényegesen kedvezőtlenebb lett volna" - értékelte az előállt helyzetet.

"Elindult a déli folyosó létesítése, és ezáltal nagyon fontos energiadiverzifikáció kezdődik" - tette hozzá.

Németh Zsolt szerint Magyarország számára az a fontos kérdés, hogy miként pótolható az a "diverzifikációs szükséglet", amit a Nabucco West kiesése jelent. Magyarország olyan javaslatot dolgozott ki - közölte -, hogy "energiafolyosókat" kell létesíteni, amelyek összekötik az egyes nemzeti energiahálózatokat. Az is fontos, hogy magukat az energiafolyosókat is összekössük egymással - mondta.

"Nagy örömömre szolgál, hogy a(z Európai) Bizottságnak az elképzeléseivel ez összhangban van" - tette hozzá az államtitkár. Beszámolt arról, hogy a brüsszeli bizottság listát készített az energiapolitika vonatkozásában közös érdeklődésre számot tartó, nagy jelentőségű fejlesztési projektekről (Projects of Common Interest, PCI), amelyek az energiafolyosók létrehozásához szükségesek.

"Magyarország is feltüntette a folyosók összekötésére vonatkozó projekteket. Az elkövetkező időszakban annak érdekében kell a magyar energiadiplomáciának lobbiznia, hogy azok a projektek, amelyek (...) számunkra stratégiai jelentőségűek, minél nagyobb számban és minél előrébb kerüljenek" - jelentette ki Németh Zsolt. Indoklásként hozzáfűzte: a PCI-listán levő projektek megvalósítása csak töredékesen fog megtörténni a 2014 és 2020 közötti időszakban.

Az államtitkár kifejtette, hogy a folyosók összekapcsolása nem pusztán infrastruktúraépítést jelent: fontos kiegészítő elem az is, hogy legyen megfordítható a vezetékekben az áramoltatás iránya.

Németh Zsolt arra is felhívta a figyelmet, hogy "Magyarország egészen egyedülálló tároló kapacitással rendelkezik, és ennek a kapacitásnak a beépítése és kihasználása (...) az energiatengelyek összekapcsolása szempontjából nagyon sajátos szerepet biztosíthat Magyarországnak".

(MTI/Külügyminisztérium)