Takács Szabolcs helyettes államtitkár, politikai igazgató 2014. április 7-én találkozott a külügyi konzultációk céljából Magyarországon tartózkodó Mohammed bin Abdullah Al-Rumaihival, a katari külügyminisztérium államtitkárával. Közlemény.

A megbeszélésen véleményt cseréltek katari partnerével a regionális problémákról, válságokról. Takács Szabolcs megerősítette, hogy a közel-keleti konfliktus kapcsán a két-állami megoldás mellett állunk ki, amelyhez meggyőződésünk szerint csak a tárgyalásos út vezethet el.

A magyar V4-elnökség alatt a politikai párbeszédnek kiemelt szerepet szánunk. Takács Szabolcs elmondta, hogy a V4 államok, amelyek együttesen a világ 15 legnagyobb gazdasági erejű tömörülését képezik, nagy jelentőséget tulajdonítanak az arab világgal épített kapcsolatoknak.

Magyarország a nemrég Rijádban rendezett Magyar-Arab Üzleti Fórummal is bizonyította elkötelezettségét együttműködésünk fejlesztése iránt. Energiaforrásaink diverzifikációjával az egyoldalú energiafüggést kívánjuk oldani, és ebben számítunk Katar szerepére.

A szír válság kapcsán elmondta, hogy Magyarország a válság kezdetétől fogva a politikai megoldást szorgalmazta. Az ellenzéki Nemzeti Koalíciót azzal az elvárással ismertük el, hogy az a szíriai társadalom valamennyi csoportját, irányzatát fogja képviselni, ami azonban nem következett be.

Takács Szabolcs tájékoztatást nyújtott az ukrajnai helyzettel kapcsolatos álláspontunkról, kiemelve, hogy a Krím-félsziget orosz annektálását nem ismerjük el, és a vitás kérdések tárgyalásos megoldásának adunk prioritást, miközben az esetleges szankciók hatásainak alapos felmérésére van szükség.
 
A katari partner tájékoztatást adott Takács Szabolcsnak a közel-keleti békefolyamat várható fejleményeivel kapcsolatos katari értékelésről és a szíriai válságra vonatkozó álláspontjukról.   Katari részről úgy látják, hogy a szíriai válság elhúzódásával kell számolni, amennyiben nem kerül sor a nemzetközi közösség hatékony fellépésére. Rámutatott: országának célja a regionális együttműködés elősegítése, és a válságok, konfliktusok békés, tárgyalásos megoldásának ösztönzése, amely törekvés emblematikus rendezvénye a hosszú ideje évente megrendezett, az aktuális nemzetközi problémákat tárgyaló Doha Fórum.

(Külügyminisztérium)