Takács Szabolcs helyettes államtitkár, politikai igazgató 2014. március 13-án az ukrán fél kérésére telefonbeszélgetést folytatott a kétoldalú kapcsolatokért felelős Danyilo Lubkivszki ukrán külügyminiszter-helyettessel, valamint hivatalában fogadta Jurij Muskát, Ukrajna budapesti nagykövetét is.

Az ukrán külügyminiszter-helyettes arról biztosította a magyar politikai igazgatót, hogy az ukrán külügyminisztérium mélyen elítéli a Vereckei Emlékmű vandál megrongálását, s utasították a kijevi belügyminisztérium, valamint a kárpátaljai közigazgatás illetékeseit, hogy sürgősen nyomozzák ki az esetet, s találják meg a felelősöket. Lubkivszki hangsúlyozta, hogy Ukrajna a kisebbségi politikáját az Európában elfogadott demokratikus értékek mentén kívánja alakítani, s Magyarországgal ezen a téren is szoros együttműködést kívánnak kialakítani.

Takács Szabolcs jelezte ukrán partnerének, hogy Magyarország a Vereckei Honfoglalási Emlékmű 2014. március 10-én történt megrongálását felháborítónak és elfogadhatatlannak tartja, és egyben köszönetét fejezte ki a kijevi ukrán vezetésnek, az ukrán külügyminisztériumnak, valamint a kárpátaljai állami szerveknek az emlékmű megrongálását elítélő álláspontjukért, valamint az elkövetők felderítésére tett eddigi lépéseikért. Kérte az ukrán hatóságokat, hogy tegyenek meg mindent a tettesek büntetőjogi felelősségre vonása érdekében. A helyettes államtitkár aláhúzta: a jelenlegi nagyon feszült ukrán helyzetben a hasonló cselekedetek a Kárpátaljára jellemző nemzetiségek közötti béke megbontásával fenyegetnek, amelyek sem a kárpátaljai magyar kisebbség, sem a régió más nemzetiségei érdekeit nem szolgálják.

Takács Szabolcs a budapesti ukrán nagykövettel folytatott beszélgetése során üdvözölte, hogy az ukrán parlamentben folyamatban van az új nyelvtörvény kidolgozása. Magyarország számára fontos, hogy olyan új nyelvtörvény szülessen Ukrajnában, amely megfelel a nemzetközi normáknak és egyezményeknek. Az Európai Unióval szorosabb kapcsolatokat ápolni kívánó Ukrajnának készséget kell mutatnia a kisebbségi jogokkal kapcsolatban, mindenekelőtt az Európa Tanács kisebbségi keretegyezményében, a nyelvi chartában vállalt kötelezettségei teljesítésére. Megerősítette a kijevi nagykövetünk által az ukrán parlamentben az új nyelvtörvény kidolgozásáért felelős ideiglenes bizottság vezetőjének tett felajánlást, amely szerint a magyar kormány kész kisebbségi szakember közreműködését biztosítani az új nyelvhasználati jogszabály létrehozásához. Rámutatott, hogy az új jogszabály nem nyújthat kevesebbet a jelenleg hatályban lévő törvénynél.

(MTI)