Pro Cultura Hungarica díjat kapott Jüan Hszi-kun kínai szobrászművész, aki csütörtökön Pekingben vehette át a kitüntetést Biró Marcelltől, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkárától.

Jüan Hszi-kun hosszú évek óta önzetlenül támogatja a magyar-kínai kulturális kapcsolatok fejlődését, Magyarország kultúrájának kínai népszerűsítését, a magyar alkotók megismertetését a kínai közönséggel - hangzott el a népes meghívotti kör és az újságírók előtt felolvasott laudációban.

Jüan Hszi-kun több szobrot is készített Liszt Ferencről, amelyek Kína különböző részein kaptak helyet, így például a "zongora szigeteként" ismert Hsziamenben és a kínai himnusz zeneszerzőjének, Nie Ernek a szülővárosában, Jühsziben. Az általa igazgatott első magántulajdonban lévő múzeum, a Jintaj szinté őriz egy Liszt-mellszobrot.

Az öregkori Lisztet és jobb kézfejét ábrázoló szobrát a kínai nemzeti színház VIP-termében tavaly áprilisban állították fel Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából. Az alkotást a mester a magyar nagykövetségnek adományozta, amely továbbajándékozta azt.

A 68 éves Jüan Hszi-kun a kitüntetés átvételekor elmondta, hogy Magyarország már gyerekkorában példaként szolgált számára. Mint elárulta, nagy tisztelője volt Tumpek Györgynek, aki az 1956-os melbourne-i nyári olimpiai játékokon 200 méteres pillangóúszásban bronzérmet szerzett. Egy alkalommal le is rajzolta őt a számtan füzetébe, amint épp a dobogón a díját veszi át.

Jüan Hszi-kun szereti Munkácsy Mihály műveit és természetesen Liszt Ferenc zenéjét. Munkatársai azt is elmondták, hogy alkotás közben gyakran hallgat zenét, köztük - előszeretettel - Liszt muzsikáját.

Jüan Kína elismert szobrászművésze, a kulturális minisztérium művészeti tanácsának tagja, számos kitüntetés birtokosa. Kofi Annantól kezdve Antonio Samaranchon át Bill Clintonig több mint 150 neves külföldi személyiség portréját készítette el hagyományos kínai tustechnikával. A tudományos és művészeti élet világszerte ismert személyiségei közül több tucatról készített mellszobrot.

A pekingi ünnepségen az Új Liszt Ferenc Kamarakórus Liszt Ave Mariáját és Bárdos Lajos Széles a Duna-népdalfeldolgozását adta elő Erdei Péter vezényletével. A kórus kínai meghívásra tartózkodik Pekingben, ahol szombaton Kodály Zoltán Budavári Te Deumával lépnek fel.

(MTI)