Biró Marcell, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára nyitotta meg a „Hogyan készülnek a régiók a 2014-2020-as költségvetési időszakra?” elnevezésű workshopot ma Brüsszelben, amelyet a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium szervezett a H4-HunOR irodával együttműködésben. A megjelenteket Deutsch Tamás Európai Parlamenti képviselő köszöntötte.

Az államtitkár nyitóbeszédében elmondta, hogy közös európai érdek az együttműködés, hogy az EU megőrizze erősségeit és növelni tudja a globális versenyképességét. Ennek eszközeként  az EU számos olyan programba kezdett, amelyek célja a fejlődés előmozdítása,  például a kutatás és az innováció, a természetvédelem, valamint a közlekedésfejlesztés területén.  Kiemelte: ezeket a lehetőségeket ki kell használni a magyar megyéknek is. Erre figyelemmel  tervezi az operatív programokat és  partnerségi megállapodásokat hazánk a következő 7 évben.

Biró Marcell hozzátette, hogy Magyarország elkötelezett abban, hogy egyszerűsítse a jelenlegi rendszert, ezért csökkentették az Operatív Programok számát a jelenlegi 15-ről 8-ra, elsősorban a környezetvédelem és az energiahatékonyság, az emberi erőforrások, a gazdasági fejlődés és az innováció, integrált közlekedés- és területfejlesztés, területrendezés, valamint vidékfejlesztés területén. A legtöbb forrást a foglalkoztatás elősegítésére fordítják, de 60%-át a forrásoknak a gazdasági fejlődés előmozdítására, valamint a kis- és középvállalkozások fenntartására szánják.

A H4 Iroda, mint a magyar megyék brüsszeli támogatását ellátó képviselet, 2012-ben kezdte meg működését Brüsszelben. Pályázati lehetőségek, együttműködések és partnerségek, szakpolitikai képviselet képezik az Iroda fő szolgáltatási területeit.

A workshop célja többek között az, hogy az Iroda így is hozzájáruljon a megyék 2014-2020 költségvetési időszakra való felkészüléséhez, a kapcsolatteremtéshez, az együtt gondolkodáshoz és a közös fejlődéshez. A 2014-2020 költségvetési időszak kapujában az Iroda fontosnak tartja megteremteni az alapjait a kedvezményezetti oldalon is az uniós pénzügyi alapok hatékony lehívásához. Új tapasztalatok gyűjtése és más regionális szervezetekkel és képviseletekkel való hatékony kommunikáció megteremtése, eszközként szolgál e cél elérésében.

A műhelymunka résztvevői között szerepeltek a magyar Európai Parlamenti Képviselők, a Régiók Bizottsága Nemzeti Delegáció tagjai, a magyar részvétellel működő Európai Területi Társulások, az Európai Bizottság Regionális Főigazgatóságának képviselői, a magyar szakmai képviseletek delegáltjai és a Brüsszelben lévő regionális képviseletek. A megjelent regionális képviseletek közül Baden-Württemberg, Valencia Tartomány, a Holland Tartományok Háza és Lodzkie Régió Érdekképviseleti Irodája számolt be tapasztalatairól és ismertette a 2014-2020-as költségvetési időszakra vonatkozó felkészülési tervét.

(KIM Sajtó Osztály)