„Közös célunk továbbra is az, hogy munkatársaink segítségével minél több fórumon és eszközzel, minél több áldozatot, sérelmet szenvedett felet érjünk el, felhívjuk a figyelmet jogaikra és elősegítsük azok érvényesítését. Ez nem csak hazai, hanem közös, európai uniós kötelezettségünk is”- mondta Répássy Róbert, a KIM igazságügyért felelős államtitkára az Áldozatok Napja című szakmai konferencián. Közlemény.

Az áldozatvédelemmel foglalkozó szakmák képviselői immár nyolcadik alkalommal gyűltek össze ma a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatalban, azzal a céllal, hogy az áldozatvédelemmel kapcsolatos tapasztalataikat összegezzék, az elért eredményeket közösen értékeljék, és egyúttal megragadják a lehetőséget az együttgondolkodásra, a további közös pontok megtalálására is.

Fotó: Burger Zsolt

A KIM igazságügyért felelős államtitkára beszédében elmondta, hogy az áldozatvédelem területén belül a 2012. év kiemelten a gyermekbarát igazságszolgáltatás éve volt. Ennek keretében az igazságszolgáltatási és a közigazgatási hatósági eljárásokban is több jogszabály-módosítás történt. Számos kampányt, akciót indított a KIM annak érdekében, hogy csökkentsék a gyermekek mint a leginkább veszélyeztetett és sérülékeny célcsoport ismételt áldozattá, illetve a későbbiekben elkövetővé válását. Ennek szellemében március elején dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter a tizenegyedik gyermekbarát meghallgató szobát adta át. Répássy Róbert beszédében hangsúlyozta, hogy tennivaló a 2013-as évben is bőven akad, akár a gyermekbarát igazságszolgáltatás, akár az áldozatvédelem szélesebb dimenzióját nézve. Továbbá abba fektetett bizalmának is hangot adott, hogy olyan párbeszéd veszi ismét kezdetét a szakma képviselői között, melyekkel megalapozhatóak az áldozatvédelem következő évi eredményei.

Csonka Ernő, a KIH elnöke beszédében emlékeztetett, hogy az Áldozatsegítő Szolgálat országszerte 20.151 esetben segítette az áldozatokat, és az ingyenesen hívható segélyszámon elérhető Áldozatsegítő Vonal 8.097 esetben adott érdemi tájékoztatást 2012-ben. Az áldozatsegítő szolgálatok országszerte 127,3 millió forint közvetlen anyagi támogatást (pénzügyi segély és állami kárenyhítés) nyújtottak.

A konferencia során elismerésben részesültek azok a szakemberek, akik nap mint nap az áldozatvédelem és bűnmegelőzés ügyének elkötelezve végzik munkájukat. Az Év Áldozatsegítője, az Év áldozatsegítő csapata és az Év kiemelkedő szakmai támogatója elismeréseket Répássy Róbert államtitkár és Csonka Ernő, a KIH elnöke adta át.

Fotó: Burger Zsolt

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Sajtó Főosztály)