A kormány a halottvizsgálat folyamatának törvényi szintű megújítása után megalkotta az ehhez kapcsolódó rendeletét, amely újraszabályozza a halálesetek kivizsgálásának rendjét, pontosítja a halottvizsgálati folyamat szereplőinek jogait és kötelezettségeit, tiszteletben tartva a gyászolók érzéseit, garantálja a halál okának szakszerű feltárását, valamint biztosítja, hogy amennyiben hatósági vagy igazságügyi boncolásra kerül sor, úgy a halottak szállítása ésszerű, a szolgáltatással arányos összeg mellett történjen. Az erről szóló kormányrendelet a Magyar Közlöny 164. számában jelent meg. Közlemény.

A halottvizsgálatról és a halottakkal kapcsolatos eljárásról szóló kormányrendelet meghatározza a rendkívüli halállal kapcsolatos hatósági eljárás a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvénytől (Ket.) eltérő főbb szabályait. A jogszabály figyelembe veszi a bűnüldözési érdekeket a hatósági eljárás során is, így biztosítva a balesetnek vagy egyéb rendkívüli halálesetnek leplezett bűncselekmények felderítését, pontosítja az eljárás rendjét, hivatalbóli megindíthatóságát, a hatóság vizsgálati kötelezettségét, valamint egyértelművé teszi az ügyfél fogalmát és az eljárás célját. Rendezi az eljárás befejezésének eseteit, garantálja a nyomozati érdekeket a hatósági eljárás alatt is, valamint meghatározza a hatósági eljárás és a büntetőeljárás egymáshoz való viszonyát, a két eljárás közötti átmenet lehetőségeit.

A rendelet szerint a rendkívüli halállal kapcsolatos hatósági eljárásban az eljáró hatóság előzetes vizsgálat keretében próbálja tisztázni a rendkívüli halál fennállásának körülményeit, ezzel rövidítve az eljárás hosszát. Ehhez a halottszemléhez szaktanácsadóként megfelelő licenszvizsgával vagy szakvizsgával rendelkező orvos segítségét veheti igénybe, így még a boncolás előtt egyértelműen tisztázódhat, hogy fennállhatnak-e a rendkívüli halál törvényi esetei, szükséges-e a halálesetet hatósági eljárás során vizsgálni. A szaktanácsadó közreműködése várhatóan egyszerre csökkenti a felderítetlen okú halálesetek és a feleslegesen elrendelt hatósági boncolások számát.

A rendelet meghatározza a nem természetes halállal kapcsolatos halottszállítás legmagasabb árát is, amely ugyanannyi lesz, mint a kórbonctani vizsgálatok esetében. Mivel a boncolás helyszínétől a hozzátartozó viseli a halottszállítás terheit, a rendelet kimondja, hogy a halál helyétől a hatósági vagy igazságügyi boncolás helyszínéig tartó útszakasszal megegyező távolságig a hozzátartozónak is ugyanezen hatósági árat kell legfeljebb megfizetnie.

Rögzíti a jogszabály azt is, hogy az ügyfél a holttestet hatósági boncolást megelőzően a hatóság engedélyével tekintheti meg. A boncolást követően a holttest megtekintését – lehetőség szerint soron kívül – a hatóság köteles biztosítani. A hatóság engedélyével a holttestet az ügyfélen kívüli más személy is megtekintheti.

A rendelet szabályozza a korai- és középidős magzatok eltemettetését, a jövőben a magzat közeli hozzátartozója nyilatkozhat arról, hogy a magzat eltemettetését kéri. Ilyen nyilatkozat esetében a közeli hozzátartozó lesz köteles a magzat eltemettetésére.

A halottvizsgálati bizonyítvány továbbítása az egyes állami szervek között 2015. január 1-től – a megfelelő technikai feltételrendszer létrejövetele esetén – elektronikus rendszerben történhet. Mindez a gyászolók adminisztratív és anyagi terheit is csökkenti.

(KIM Sajtó Osztály)