A 2010 decemberében indult három éves úgynevezett e-CODEX (internetes adatcserén alapuló e-igazságügyi kommunikáció) projekt célja a határokon átnyúló igazságügyi együttműködés elősegítése. A projekt 14 tagállam és Törökország részvételével indult és a kezdetektől részt vesznek benne az európai közjegyzőket és ügyvédeket képviselő szervezetek, az Európai Ügyvédi Irodák Szövetsége (CCBE) és az Európai Közjegyzőségek Tanácsa (CNUE). Hazánk képviseletében a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium aktív megfigyelőként vesz részt.

Büntető és polgári ügyekben számtalan közösségi jogszabály biztosítja az Unión belüli igazságügyi együttműködés lehetőségét, a gyakorlatban azonban ezek a lehetőségek csak papíron léteznek, mivel a tagállami hatóságok, illetve európai polgárok csak igen ritkán veszik igénybe őket.

A probléma egyik lehetséges megoldását éppen az e-CODEX jelentheti. A cél az e-justice portálon kitöltött elektronikusan a megfelelő helyre továbbított nyomtatványokkal történő eljárás, ami egyben azt is jelenti, hogy az egyszerű polgárok számára a túl bonyolult nemzetközi eljárások a háttérben fognak zajlani. A folyamatok automatizálttá válnak és az együttműködés igénybevevőjének nem kell minden egyes további lépést saját magának kezdeményeznie, illetve figyelemmel kísérnie.

Az e-CODEX projekt, ugyanúgy, mint a hozzá kapcsolódó e-law európai tanácsi munka, a jog és az informatika határán helyezkedik el. A projektben az azonosításra, elektronikus kézbesítésre, elektronikus formanyomtatványokra vonatkozó informatikai jellegű alcsoportok mellett a jogi alcsoport is kiemelkedő szerepet tölt be és minden tematikus találkozón részt vesznek a területeket ismerő jogi szakemberek is. Emellett az érintett szakmai hálózatokkal is kapcsolatot tartanak fenn a projekt szakértői.

A Bizottsággal egyetértésben kísérleti projektként kiválasztásra került néhány olyan eljárás, amelyek 2013 végétől egyes tagállamok, a „pilot” tagállamok viszonylatában elektronikusan lebonyolíthatóvá válnak. A hangsúly elsősorban egyes polgári (a kis értékű követelések európai eljárása és az európai fizetési meghagyásos eljárás) és büntető (az európai elfogatóparancs és a hatóságok közötti biztonságos kommunikáció, esetlegesen a pénzügyi büntetések határon átnyúló végrehajtása) ügyekre helyeződik.

Idővel az eljárások köre fokozatosan bővülhet, a projekt által kidolgozott építőelemek ugyanis más eljárásokban is alkalmazhatók.

A kis értékű követelések
A kis értékű követelések európai eljárása lehetőséget biztosít az európai polgárok és vállalkozások számára, hogy alacsony összegű követeléseik behajtása iránt önállóan kezdeményezzenek bírósági eljárást egy másik tagállam területén. A projekt célja, hogy az eljárás keretében megvalósuljon az elektronikus formanyomtatványok- a nyomtatványok már ma is megtalálhatók az e-justice portálon, a https://e-justice.europa.eu címen- alapján történő elektronikus kommunikáció a bíróságokkal.  

Az európai elfogatóparancs
Az európai elfogatóparancs vonatkozásában különös figyelmet kell fordítani a gyanúsított eljárási jogainak a biztosítására. Mihelyt sor kerül egy gyanúsított európai elfogatóparancs alapján történő elfogására, a gyanúsítottnak azonnal biztosítani kell az ügyvédi védelem igénybevételének lehetőségét, annak érdekében, hogy az elfogatóparanccsal szembeni jogorvoslatot megfelelő módon tudja előterjeszteni, az ügyvéd akadálymentesen kommunikálhasson az elfogatóparancsot kibocsátó, illetve az azt végrehajtó tagállam igazságügyi hatóságaival. Ez az elektronikus eljárás révén megvalósulhat.

Európai fizetési meghagyásos eljárás
A projekt célja a területen, hogy a már számos országban elektronikusan működő nemzeti eljárások mellett határon átnyúlóan is elektronikusan lehessen intézni a fizetési meghagyásokat a nem vitatott követelések esetén a vonatkozó európai rendelet és az e-justice portálon - https://e-justice.europa.eu - már ma is megtalálható elektronikus nyomtatványok alkalmazásával.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)