A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium szervezésében valósult meg a Közép-Európai Kezdeményezés (KEK) legelső igazságügyi témájú konferencia, amelyen 18 ország képviseltette magát 2013. június 20-21-én, Budapesten. A két napos eseményt dr. Kiszely Katalin, a KIM EU- és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg, aki elmondta: a tárca elkötelezett a határokon átnyúló igazságügyi együttműködés ösztönzése és fejlesztése iránt, ezért döntöttek úgy, hogy a KEK kezdeményezés fórum témái közé felterjesztették az igazságügyi együttműködést is. Közlemény.

Megnyitó beszédében Kiszely Katalin hangsúlyozta, megtiszteltetés hogy pont Budapesten kerül megrendezésre az első ilyen jellegű szakmai rendezvény, abban a városban ahol a Közép-Európai Kezdeményezés elődjét 1989. november 11-én létrehozták.

„Az igazságügyi együttműködés aktuális kérdései” címet viselő konferencia kétnapos napirendjét az határozta meg, hogy az minden KEK-tagország, így a KEK európai uniós és jelenleg még Európai Unión kívüli államai számára is érdekes és mindenekelőtt hasznos legyen.  Az eseményen az Európai Bizottság szakértői első kézből kaptak tájékoztatást az igazságszolgáltatási fejezet  uniós csatlakozási tárgyalási folyamatáról, szó esett a 2009. december 1-jén hatályba lépett Lisszaboni Szerződés igazságügyi együttműködés területét érintő módosításairól, és annak uniós tapasztalatairól. A büntető és a polgári ügyekben való igazságügyi együttműködés európai uniós vonatkozású aktuális témái közül egyrészt az Európai Ügyészség felállításáról, másrészt pedig a polgári ügyekben hozott határozatok kölcsönös elismeréséről és végrehajtásáról tárgyaltak.

A Közép- Európai Kezdeményezés Európa legnagyobb és legrégebbi kormányközi, regionális együttműködési formája, jelenleg 18 ország a tagja, idén Magyarország tölti be az elnöki tisztséget.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)