A magyar kormány az európai uniós jogállamiság-mechanizmus kérdésében átfogó vitát szorgalmaz, ugyanakkor a problémafelvetéssel kapcsolatban kételyei vannak - erről a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium igazságügyért felelős államtitkára beszélt a parlament európai ügyek bizottságának hétfői ülésén.

Répássy Róbert a Brüsszelben november végén megrendezett "Assises de la Justice" konferencia egyes témáiról adott tájékoztatást a testületnek.

Elmondta, a magyar kormány a jogállamiságról szóló vitaindítóval kapcsolatban észrevételezte, hogy az Európai Bizottságnak pontos és objektív igazolásokkal kell alátámasztania, hogy miért tartja szükségesnek egy új jogállamiság-mechanizmus létrehozását. A bizottság szerint a jogállamiság kérdésében megfogalmazott kihívás, hogy a jogállamiság rendszeres és rendszerszerű sérelmét nem lehet megfelelően kezelni a kötelezettségszegési eljárással, és a kérdés uniós megoldást igényel.
Tapasztalataik szerint - közölte - a kötelezettségszegési eljárásokon a bizottság és az érintett tagállamok között folytatott párbeszéd hatékony keretet biztosít a jogállamiság érvényesülésével kapcsolatos aggályok kezelésére.

Répássy Róbert azt mondta, hogy véleményünk szerint az unió számára jelenleg is rendelkezésre állnak a szükséges eszközök. A bizottság a szerződések alapján most is indíthat kötelezettségszegési eljárást, ha ezt szükségesnek tartja - tette hozzá.

Hangsúlyozta, a legfőbb kihívás a mechanizmus tárgya, valamint a jogállamiság és a kapcsolódó fogalmak meghatározása tekintetében egy konszenzus elérése. A fogalmi meghatározást azért is szorgalmazzák, mert a jogállamiság - amelyet egy új mechanizmusnak kellene védenie a bizottság szerint - kritériumai nincsenek definiálva - mondta Répássy Róbert.
Kifejtette: a tagállamok jog- és alkotmányos rendszere más és más módon védi a jogállamiságot. Nincsenek olyan objektív kritériumok, ami alapján magát a jogállamiságot lehetne számon kérni - érvelt Répássy Róbert, majd példaként említette, hogy nem minden tagállamban működik alkotmánybíróság vagy ombudsmani intézmény.

Úgy fogalmazott: "egy tisztességes és minden tagállamra kiterjedő mechanizmus felállítása nagyfokú óvatosságot ás átfogó vitát tesz szükségessé". Ezért ezt szorgalmazzák - mondta Répássy Róbert.
Megjegyezte azt is, hogy "a problémafelvetéssel kapcsolatban nagyon komoly kételyei vannak a kormánynak".

Répássy Róbert elmondta azt is, hogy a konferencia érintette az úgynevezett igazságügyi eredménytábla kérdését is, és arról beszélt, hogy nagyon nehéz eltérő igazságügyi rendszereket, igazságszolgáltatási megoldásokat statisztikai adatokkal összehasonlítani.

(MTI)