Kiválóan szerepelt Magyarország a NATO éves válságkezelési gyakorlatán (CMX 12) és a Cyber Coalition 2012 elnevezésű kibervédelmi gyakorlaton is - közölte Dr. Tokovicz József mérnök dandártábornok, a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Hivatalának főigazgatója és Zala Mihály, az Nemzeti Biztonsági Felügyelet elnöke Budapesten.

A november 19-én megtartott sajtótájékoztatón Tokovicz József elmondta: a múlt hét végén befejeződött válságkezelési gyakorlaton huszonhét NATO-tag- és két partnerország - mintegy kettőezerötszáz ember - vett részt. Izland nem vett részt a gyakorlaton.

(fotó: Dévényi Veronika)

Magyarország nagyon jól vizsgázott a szimulációban; a hatóságok, szervezetek kiválóan együtt tudtak működni, viszont az informatikai rendszerek kapacitását növelni kell és nagyobb figyelmet kell fordítani a rendszereket működtető emberekre - mondta a főigazgató, hozzátéve, a gyakorlat eredményeit a következő hetekben részletesen értékelik, majd döntenek a szükséges lépésekről.

Zala Mihály elmondta, hogy idén először közösen tartották a CMX 12-t a Cyber Coalition 2012 elnevezésű kibervédelmi gyakorlattal. Az előkészítésében Magyarország is részt vett; a szimuláció szerint az országban támadás érte a bankrendszert és a légi irányítást, amelyek emiatt összeomlanak. A szakemberek a 2007-es, Észtország elleni kibertámadást vették mintául - fűzte hozzá.

(fotó: Dévényi Veronika)

A Nemzeti Biztonsági Felügyelet elnöke hangsúlyozta: az ilyen típusú támadásoknál elsősorban a megelőzésre kell törekedni, mivel az előre tervezett és célzott támadásra szinte lehetetlen felkészülni. Megemlítette, hogy a mostani volt az első alkalom, amikor a gyakorlaton egy kibertámadásnál esély nyílt a NATO-szerződés 5. cikkelyének érvényesítésére, vagyis a tagállamok közösen léptek fel a támadás elhárításáért és a rendszerek helyreállításáért. Ez a valóságban akkor fordulhat elő, ha például az alapinfrastruktúrát támadják meg informatikai eszközökkel - fűzte hozzá.
A NATO-t alapító washingtoni szerződés 5. cikkelye kimondja: ha valamelyik európai vagy észak-amerikai szövetségest támadás éri, azt valamennyiük elleni támadásnak tekintik.

(MTI, Honvédelmi Minisztérium)