A hagyományok tisztelete és ápolása adja egy nemzet identitását, biztosítja kultúrájának életben tartását, az oktatás viszont a jövőjét jelenti- hangsúlyozta Somogyi János alezredes. A MH Tartományi Újjáépítési Csoport parancsnoka azon az ünnepségen mondta ezt, amelyen tizenkét tantermes iskolát adtak át Afganisztánban.

Újabb iskolával gazdagodott Baghlan tartomány. Az MH Tartományi Újjáépítési Csoport tizenkettedik váltása esetében - alig négy hónapos szolgálata alatt - ez már a harmadik oktatási intézmény, amelyet ünnepélyes keretek között átadtak. A tizenkét tantermes iskolában közel ötszáz fiú és lány tanul majd. A helyiek által - a különleges kőzete miatt - vörös ösvénynek nevezett területen több mint ezer család él. A gyerekek eddig gyalogosan jártak a több kilométernyire lévő szomszéd faluba tanulni.

(fotó: MH PRT-12. sajtótiszt)

Az oktatás jelentőségét jelzi, hogy az ünnepségen a nemzetközi erők katonáin kívül az afgán kormányzati és vallási vezetők is képviseltették magukat. Monsi Abdul Majid, a tartomány kormányzója ünnepi beszédében kiemelte: „a tanárok a társadalom egyik legértékesebb alapkövei, mert a tudás jó irányba vezeti az embereket. Az ország fejlődéséhez sok iskolázott és művelt emberre van szükség. Remélem az itt tanuló kisdiákok közül többen majd egyszer a jövő vezetői lesznek.”

(fotó: MH PRT-12. sajtótiszt)

Somogyi János alezredes, parancsnok az ünnepségen arról beszélt, hogy a magyar katonák bármerre járnak a tartományban és kérdezik az embereket milyen támogatásra van szükség, az iskola, az oktatási rendszer fejlesztése az ivóvíz után a második helyen szerepel. „A hagyományok tisztelete és ápolása adja egy nemzet identitását, biztosítja kultúrájának életben tartását, az oktatás viszont a jövőjét jelenti. Ezek harmóniája minden nemzet fennmaradásának, és fejlődésének zálogai”- hangsúlyozta Somogyi János.

(HM Sajtóiroda; MH PRT-12 sajtótiszt)