Mindenképpen szeretnénk kiszámíthatóbbá tenni a katonai életpályát – húzta alá dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára az érdekegyeztető fórum soros ülésén, július 16-án.

A Honvédelmi Érdekegyeztető Fórumon (HÉF) - a minisztérium Balaton utcai objektumában - a tárca és az érdekvédelmi szervezetek képviselői elsőként a hivatásos és szerződéses katonák jogállásáról szóló törvény (Hjt.) időszerű kérdéseit vették górcső alá. Napirenden szerepelt a HÉF második félévi munkaterve, az érdekvédelmi szervezetek költségvetési támogatásának felhasználása, kifizetése, valamint a honvédelem érdekében tevékenykedő civil szervezetek elhelyezésével kapcsolatos elképzelések.

Elöljáróban dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára leszögezte: a törvényben is igyekeztek igazodni a honvédségi humánstratégiában már elfogadott irányelvekhez, mert mindenképpen szeretnék kiszámíthatóbbá tenni a katonai életpályát. Az államtitkár fontosnak nevezte a civil szervezetek elhelyezését is, amit természetesen meghatároz a teljes állami költségvetés aktuális állapota. Hasonlóképpen jelentős a katonák közösségi élete, amelyet úgy kell szervezni, hogy kereteit biztosítsák a meglévő vagy bérbeadott ingatlanokban „ha úgy tetszik, akár az idők végezetéig”.

(fotó: Galovtsik Gábor)A parlamenti államtitkár elmondta, hogy meghívta a fórumra Magyar Tartalékosok Szövetségének (Matasz) elnökét, mert úgy véli, hogy dr. Czuprák Ottónak a HÉF-üléseken képviselnie kell a szövetséget. A Matasz jelentős szerepet tölt be a kiemelt jelentőségű feladatnak számító Önkéntes Tartalékos Rendszer (ÖTR) kiépítésében. A létszám egyre bővül, a feladat egyre több.

A törvényről szólva dr. Balogh András, a HM jogi főosztályának vezetője kifejtette, hogy az lényegét tekintve nem változik jelentősen, abban a humánstratégiai alapelvek szerepelnek csupán, a garanciális elemek megmaradnak, és a kisebb nagyságrendű paragrafusok, rendeletek szintjére kerülnek. Véglegesítése előtt még e héten egyeztetni kívánják a törvényt az érdekvédelmi szervezetekkel. Ezzel kapcsolatban Czövek János, a Honvéd Szakszervezet (HOSZ) elnöke és Bazsik István, a HOSZ elnökhelyettese az illetményemelést nyomatékosította.

(fotó: Galovtsik Gábor)

A féléves munkaterv kisebb módosításokkal való elfogadása mellett szóba került az Első Magyar Cafeteria (EMC) kártya is, amely kedvező visszhangot váltott ki az állomány körében. Más juttatások kapcsán dr. Zsiga Imre, a Honvédségi Dolgozók Szakszervezete (HODOSZ) részéről javasolta, hogy egyeztessék az iskolatámogatásokat, valamint megfelelő elfogadóhelyek szükségesek a zökkenőmentesség érdekében.

Kocsi László alezredes, a HM Társadalmi Kapcsolatok Iroda helyettes vezetője a helyőrségi klubokról adott számot. Eddig huszonhatot adtak át az önkormányzatoknak, a további létesítmények át- vagy bérbeadását is olyan szempontok érvényesítésével kívánják megoldani, hogy a katonák közösségi élete ne csorbuljon. Ennek érdekében minden esetben együttműködési megállapodások megkötésére törekszenek.

(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)