A váltásos munkarendben dolgozók étkezési ellátásáról, illetve a Magyar Honvédség állományába tartozó devizahitelesek gondjainak enyhítéséről is szó volt a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum december 9-i ülésén a Honvédelmi Minisztériumban.

A soron kívüli tanácskozás résztvevőit dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára köszöntötte. Bevezetőjében kiemelte: továbbra is rendkívül fontosnak tartja az érdekvédelmi szervezetek munkáját, a folyamatos egyeztetést. A munkavállalói oldalt a Honvédszakszervezet (Hosz), a Honvédségi Dolgozók Szakszervezete (Hodosz), és a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (BEOSZ) képviselői alkották.

Fotó: Galovtsik Gábor

A napirend előtti fölvetésében a Honvédszakszervezet azt kérdezte: hogyan oldja meg a tárca a váltásos munkarendben dolgozók étkezési ellátását, s milyen lehetőségek állnak az állomány előtt az élelmezési ellátás választhatóságát tekintve? Válaszukban a tárca illetékesei elmondták, hogy ez még nyitott kérdés, de a HM Közgazdasági és Pénzügyi Hivatallal további egyeztetésekre van szükség a végleges, megnyugtató megoldás érdekében. Elhangzott: az adótörvényi változások nyomán bevezetik – többek között - az Erzsébet-kártyát.

A napirendi pontok között kiemelten szerepelt a jövő évi bérmegállapodás. Ezt - miként a teljes költségvetést - a rendkívül szigorú, de ésszerű takarékosság kell, hogy jellemezze! – hangsúlyozta a minisztérium parlamenti államtitkára. Az érdekképviseleti oldal ugyanakkor jelezte: a hivatásos és a szerződéses állomány, valamint a polgári alkalmazottak további terheket már nem tudnak vállalni. Simicskó István válaszában aláhúzta: a bértárgyalások kapcsán nagy kérdés, hogy a honvédelmi tárca előtt álló feladatok tekintetében, s a költségvetés tükrében mire lesz majd pénz. Hozzátette: előkészítő egyeztetések már most is történnek, bár a tárca költségvetését még nem fogadták el.

Simicskó István (fotó: Galovtsik Gábor)

„Mindent megteszünk azért, hogy a hivatásos és a civil állományt ne érje veszteség vagy hátrány. Azon fáradozunk, hogy a béren kívüli juttatások se csökkenjenek!”- fogalmazott Simicskó István arra válaszolva, hogy az érdekvédelmi oldal azt javasolta, még a költségvetés elfogadása előtt érdemes lenne megtartani a bértárgyalások első fordulóját.

A szervezeti és létszám-racionalizálási feladatok végrehajtásáról szólva dr. Zsiga Imre (Hodosz) problémaként vetette fel a HM Bessenyei György Kulturális és Üdültetési Közhasznú Nonprofit Kft., illetve a bujáki, az erdőbényei és a hajdúszoboszlói üdülők megszűnését, továbbá e létesítmények munkatársainak átvételét. A szakszervezeti vezető szerint tisztázni kell, hogy ez milyen alapelvek mentén történik. Javasolta, hogy a HÉF küldjön ki szakértői bizottságot a helyszínre.

Az egyeztetésen többen hangsúlyozták: külön figyelmet érdemelnének a helyőrségi klubok, hiszen vannak olyan városok, ahol az önkormányzatok örömmel átvennék ezeket, másutt viszont elzárkóznak ettől. Kérdésként vetődött fel: kapnak-e pénzt azok a katonai szervezetek, amelyek hajlandóak átvenni a helyőrségben működő klubokat? Válaszában Simicskó István, valamint dr. Dankó István, a minisztérium jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára azt kérte: az érdekvédők konkrét, adatokkal alátámasztott jelentéseket készítsenek az ilyen esetekről.

Fotó: Galovtsik Gábor

A tanácskozás kiemelt témája volt a Magyar Honvédségnél szolgáló devizahitelesek ügye. Dankó István elmondta: még csupán becsült adatok állnak rendelkezésre, de máris több megoldási lehetőségen dolgoznak. Kiemelte: mindenképpen – lehetőleg egységes honvédségi – megoldásra kell törekedni az adósok ügyében. Ezzel egyetértve Simicskó István hangsúlyozta: a további egyeztetések előtt meg kell várni a kabinet jövő hétre tervezett döntését.

(kormany.hu; Zrínyi Média)