Lényegi kérdésekre kell érdemi válaszokat adnunk úgy, hogy szűkös körülményeink között is kölcsönös elégedettséget szolgáló megoldásokat találjunk, ezért tartjuk fontosnak a Honvédszakszervezet kezdeményezését, az érdekegyeztető fórum mai összehívását – hangsúlyozta dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum március 20-i, keddi ülésén.

Ezt erősítette meg a soron kívüli ülésen résztvevő dr. Szarka Gábor, a tárca kabinetfőnöke és Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese. A vezetők hangsúlyozták, hogy igyekeznek a legoptimálisabban szétosztani a rendelkezésre álló pénzt. A helyzet javítása érdekében még a nyugdíjtörvény, kormányzati döntések előtt, a „mindent a katonáért” alapfelfogás jegyében elkezdték kidolgozni az életpályamodellt is, s annak egyes elemeit az időközben bekövetkezett változásokhoz igazították.
A teljes kidolgozásban természetesen számítanak az érdekvédelmi szervezetekre is. E fölvetésre a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórumon résztvevők egyetértően reagáltak.

Simicskó István (fotó: Tóth László)Az érdekvédelmi szervezetek által kezdeményezését a Honvédelmi Minisztérium is indokoltnak tartotta és nyitott volt a megkeresésre, amelyhez kellő muníciót adtak a korábbi egyeztetések, személyes megbeszélések is.

A mostani tanácskozás napirendjén szerepelt a tényleges szolgálatot teljesítő katonákat és a közalkalmazottakat egyaránt érintő kereset-megállapodás. A tanácskozás érdekvédelmi résztvevői helyeslően fogadták Simicskó István szavait, amikor azt hangsúlyozta, hogy a minisztérium – mint eddig – most is korrekt kapcsolatra törekszik a szakszervezetekkel, hozzájuk hasonlóan fontosnak tartja az együttműködési megállapodásokat. A munkáltató és munkavállalói felállás valamennyi résztvevőjének közös érdeke, hogy eredményes érdekvédelmi tevékenység folyjon a Magyar Honvédségnél.

(fotó: Tóth László)Az államtitkár nyolc pontban foglalta össze a juttatásokat, amelyek közül hat értékén megmaradt vagy kisebb mértékben javult. Elhangzott: az ötezer forintos Erzsébet-utalvány mellett további, ötezer forint értékű, úgynevezett univerzális hozzájárulást is biztosít a honvédelmi tárca. A ruházati utánpótlás változatlan marad, míg az iskolakezdési hozzájárulás huszonegyezerről huszonnégyezer-ötszáz forintra nő.

A szakszervezetek kérései között szerepelt egy egyszeri, százezer forintos juttatás is a Magyar Honvédség dolgozói részére. A munkaadói oldal álláspontja szerint erre – tekintetbe véve a szűkös anyagi lehetőségeket - a tárcának nem lesz lehetősége, ám – mint elmondták - a Bérmegállapodás aláírásának a korábbi években sem volt feltétele egy ilyen egyszeri juttatás rögzítése. Dr. Simicskó István emlékeztetett arra, hogy ennek ellenére a honvédelmi miniszter döntése értelmében a tárca tavaly is adott 20.000 forintot az állomány tagjainak. A szakszervezetek elmondták, elfogadható lenne számukra a megállapodás szövege egy olyan ponttal kiegészítve, mely szerint a tárca, az esetlegesen képződő megtakarítások ismeretében, a második félév folyamán ismét megvizsgálja egy egyszeri kifizetés lehetőségét. Dr. Simicskó István válaszában elmondta: a felvetéséről tájékoztatja Hende Csaba honvédelmi minisztert, és az új fejleményekről nyomban értesíti a szakszervezetek képviselőit. Ezt az érdekvédők elfogadták.

A HÉF második napirendjéről, a kétoldalú megállapodásokról elhangzott: azok terén a tárgyalások jól haladnak, csupán az aláírások vannak hátra. Ami kérdéses még (például a szolgálati, beosztási helyek változása), azt is mindössze a jogszabályok módosulásai miatt szükséges újratárgyalni.

A tanácskozás végén abban állapodtak meg a HÉF résztvevői, hogy még egy fordulóra szükség lesz a munkáltató és a munkavállalók közötti végleges megegyezéshez.

A március 20-i HÉF-ülésen Sipos Géza, a BEOSZ leköszönő vezetője átadta a képzeletbeli stafétabotot az új elnöknek, Kelemen József nyugállományú altábornagynak. A szövetség tiszteletbeli elnökévé választott Sipos Géza búcsúzóul emléktárgyat nyújtott át Simicskó Istvánnak.

(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)