A mi felelősségünk is, hogy a méltó ünneplésen túl nemzeti múltunk értékeit, eszményeit a rájuk rakódott hazugságoktól megtisztítva örökítsük utódainkra – mondta a Honvédelmi Minisztérium központi ünnepségén október 22-én, Budapesten Vargha Tamás.

Kedden délelőtt, a Stefánia Palotában tartották a honvédelmi tárca központi ünnepségét az 1956. október 23-ai forradalom és szabadságharc alkalmából. „Mai szabadságunk az 1956-os forradalmunkból sarjad ki, függetlenségünk alapja és eredete az október 23. és november 4. közötti szabadságharc” – mondta ünnepi beszédében a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára. Azóta eltelt 57 év, közel hat évtized: az akkoriban születettek és a későbbi generációk számára a forradalom és az azt követő megtorlás történelem.

Fotó: Dévényi Veronika1956-ban a rabságra ítélt magyarság szabadulni akart bilincseiből: a függetlenség vágya erősebb volt az önérdeknél, és közösségbe kovácsolta a nemzetet. „A magára eszmélő magyarság az emlékezetében megőrzött keresztény, európai értékek szerint működött, amikor eltörölte a kommunista ideológia jelképeit, amikor a falu teherautószámra küldte az ételt a harcoló fávorosba, amikor a boltok előtt sorban álló idegen emberek beszélgetni kezdtek egymással, amikor a betört kirakatokban érintetlen maradt az áru, és az árváknak gyűkjtő dobozokból egyetlen forintot sem vettek ki illetéktelenek. Végre nemzeti közösség kovácsolódott a 20. század történelmi kataklizmáiban és ideológiai fertőjében hányódó emberekből” – idézte fel a forradalom napjait az államtitkár.

Fotó: Dévényi VeronikaVargha Tamás a szabadságharc elbukása után következő megtorlás kapcsán felidézte: mindössze három év alatt 30 ezer eljárás indult, 24 ezer ítélet született, 13 ezer embert internáltak bírósági ítélet nélkül, a halálos áldozatok száma pedig meghaladta a négyszázat. A Kádár-korszakban csak októberi sajnálatos eseményekről, majd ellenforradalomról lehetett beszélni, „2006-ban, a forradalom ötvenedik évfordulóján pedig mi magunk is megtapasztalhattuk a nemzet szabadságától betegesen rettegő hatalom brutalitását. Ezért aztán csak eltemetni már nagyon kevés, de néven nevezni a gyilkosokat még mindig túl sok – írta máig érvényesen Nagy Gáspár” – mondta a parlamenti államtitkár. Vargha Tamás rámutatott: a mi felelősségünk is, hogy a méltó ünneplésen túl nemzeti múltunk értékeit, eszményeit a rájuk rakódott hazugságoktól megtisztítva örökítsük utódainkra. „Aki nem tanul a múltból, elbutítja a jövőt. Aki hátra nem világít, előre sem. A holnap építéséhez először is a múlt téglái kellenek, letisztítva, főleg az alapozásban” – idézte Illyés Gyula gondolatait.

Fotó: Dévényi VeronikaAz ünnepségen a beszédet követően elismeréseket adtak át.

(Honvédelmi Minisztérium)