A civil-katonai együttműködés „beégett” a modernkori műveletek, harcászati eljárások közé és a következő változások tovább erősítik a biztonságos elfogadó, támogató attitűd kialakítását a műveleti környezetben – hangsúlyozta Domján László vezérőrnagy az MH Civil-Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ ünnepi állománygyűléséen július 9-én, hétfőn.

Az MH Összhaderőnemi Parancsokság parancsnoka az MH Civil-Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ megalakulásának kilencedik évfordulója alkalmából rendezett ünnepi állománygyűlésen köszöntötte a katonákat. Domján László - visszatekintve az elmúlt kilenc esztendőre - kiemelte: új, konfliktuskezelői katonai képesség keretei teremtődtek meg, amelyek nem csupán hadszíntéri szintű harcászati képességek, hanem a nemzeti stratégiai szint részei is.

(fotó: Galovtsik Gábor)

Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) parancsnoka rámutatott: az elkötelezett, elhivatott tudás, tapasztalat révén az elmúlt években egyre nagyobb és komolyabb kontingensek teljesíthettek - egyre számottevőbb műveleti tempóval és értékkel – szolgálatot. Ezekben a kontingensekben egyre markánsabban jelent meg a civil-katonai együttműködést szolgáló csoport.

(fotó: Galovtsik Gábor)

A vezérőrnagy fontosnak tartotta, hogy a civil-katonai együttműködés szervezete a tudását, tapasztalatát a külföldi missziós életben, valós műveleti körülmények között szerezte meg. Domján László hangsúlyozta: a mozgalmas időszakot záró szervezet a fejlődésének újabb szakaszában további átalakulásokon megy keresztül. Ezeknek azt kell eredményeznie, hogy megerősödjenek a hatások szervezésének, a befolyásolás művészetének, azaz a biztonságos elfogadó, támogató attitűd kialakításának képességei a műveleti környezetben. Ezt kell tervezniük, szervezniük tudatosan a parancsnokoknak is, akiknek hadvezetőként, diplomataként, menedzserként, kommunikátorként követniük kell a civil-katonai együttműködés, a lélektani műveletek szükséges irányait.

A honvédelemmel, mint alapfeladattal kapcsolatban az MH ÖHP parancsnoka kiemelte a katonai és más, különböző szervezetek együttműködő összedolgozását, ami kiváltképp fontos a természeti katasztrófák, a válsághelyzetek megoldásában. Az erre vonatkozó irányelvek év végig történő kidolgozásában feladatul jelölte meg a hatékony közreműködést a központ számára.

(fotó: Galovtsik Gábor)

Szilágyi Csaba ezredes, az MH Civil-Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ parancsnoka beszédében áttekintette az elmúlt időszakot. Hangsúlyozta: már az elején „mélyvízbe dobták” a szervezetet, a munkatársak a feladatokat azonban kiválóan teljesítették.

 

(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)