Fedezéket, szélfogót készítettek, számháborúztak a Vay Ádám Gimnázium Szakiskola Szakközépiskola és Kollégium diákjai. Mindez nem a véletlen műve: a Magyar Honvédség 5/24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj katonái gyakorlati, túlélési foglalkozásra vitték őket!

A csapatok felsorakoztak

A tanulók március 25-én nagy várakozással érkeztek az iskolába. A tanítási napon ezúttal nem a matematikára, vagy a nyelvi órára kellet készülniük, hanem egy túlélési foglalkozásra. Ebben a tanévben ugyanis a 9.G. és a 10.F. osztályok választható érettségi tantárgyként felvették a Katonai alapismeretek tárgyat, ezért vehettek részt ezen a rendhagyó órán.

Nyíri Sándor őrnagy, a foglalkozás vezetője az erőviszonyok alapján két csoportra osztotta az osztályokat (közösen a 9. és 10. osztályosokat). Így alakult ki az „Alpha” és „Bravo” csapat. A vezetőik vállára nagy súly nehezedett, ugyanis a tét az ötös és a négyes osztályzat megszerzése volt. Mindkét csoport munkáját egy-egy katonai segítő - Pénzeli István tizedes, Csákó László szakaszvezető - követte figyelemmel, segítette a tudásával és a tapasztalataival. Miután a gyerekek álcaruhát húztak és megkapták a megfelelő katonai felszerelést, az iskola sportpályájáról megkezdték a menetgyakorlatot a baktai erdőbe, ahol már túlélési próba várta őket.

A foglalkozás első szakaszában összesen 30 perc állt rendelkezésre arra, hogy elkészítsenek 3-3 fedezéket, 1-1 szélfogót, 1-1 tűzrakó és 1-1 víznyerő helyet. A "gyakorlat" második részében egy rendhagyó számháborúban mérték össze erejüket a fiatalok. Az álcafestékkel elszínezett homlokú és arcú diákok - az ellenséges csapat zászlajának megszerzését célul tűzve ki maguk elé - valódi katonákként küzdöttek.
A nap zárásaként erőltetett menetben érkeztek vissza az iskolába a tanulók.

Nagy izgalom előzte meg a számháborút

- Ezek a diákok bebizonyították ma azt, hogy fegyelmezettek, tudnak és képesek együtt, csapatban dolgozni, tisztában vannak az elméleti anyaggal, illetve - nem utolsó sorban – erőnlétüket tekintve is sokat fejlődtek– foglalta össze a tapasztalatait Nyíri Sándor őrnagy.

Az oktatókra újabb feladat vár, hiszen április 20-án hasonló foglalkozáson segítik majd  a Gábor Dénes Elektronikai és Műszaki Szakközépiskola és Kollégium diákjait.

(kormany.hu; MH 5. Bocskai István Lövészdandár- Nyíri Sándor őrnagy)