A január elsején hatályba lépett Alaptörvény, valamint a védelmi igazgatás új rendszerét és működését meghatározó sarkalatos törvények – köztük az új honvédelmi törvény és annak végrehajtási rendelete – jelentős változásokat hoztak a honvédelmi felkészítés és a védelmi igazgatás terén.

A változások meghatározó eleme, hogy a közigazgatás korszerűsítése és a hatékonyabb állam kialakítása érdekében a megyei és a fővárosi védelmi bizottságok elnöki tisztségét és felelősségét a megyei közgyűlési elnökök, illetve a főpolgármester átadták a megyei, illetve a fővárosi kormányhivatal vezetőjének, kormánymegbízottnak. A védelmi bizottságok tehát ezután a kormány irányítása alatt működő közigazgatási szervekként látják el a honvédelmi felkészítéssel kapcsolatos feladatokat.

Fotó: Rácz Tünde

A kormányhivatalok, illetve a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium érintett vezetői - Hende Csaba honvédelmi miniszter meghívására - munkaértekezleten vettek részt Budapesten a Stefánia Palotában, január 19-én.

Fodor Lajosnak, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkárának megnyitóját követően dr. Simicskó István, a tárca parlamenti államtitkára értékelte a jogszabályi változásokból adódó honvédelmi felkészítési és védelmi igazgatási feladatokat. Beszédében kitért arra, hogy a védelmi bizottságok munkaszervezetei, a korábbi védelmi irodák - védelmi titkárság formájában - január végéig integrálódnak a kormányhivatalok szervezeti rendszerébe. A megyei, fővárosi védelmi titkárságokon dolgozó „HM-állományú kormánytisztviselő szakreferensek” hivatásos, aktív katonákkal történő váltása megkezdődött. A minisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta, hogy a védelmi igazgatás területi szervezeteinek átalakítása összhangban van a honvédelmi és katasztrófavédelmi feladatok terén megkezdett profiltisztítással. A változások eredményeként javulni fog a védelmi rendszer operatív, hatósági szemléletű reagáló képessége.

Fotó: Rácz Tünde

Simicskó István megállapította, hogy a védelmi igazgatás megújított rendszere megfelelő alapot ad az ország honvédelmi felkészítéséhez, a katonai-rendvédelmi-civil kapcsolatok további fejlesztéséhez. Az állami adminisztráció átalakításának következő állomásaként a honvédelmi rendszerhez illeszteni kell a kialakítás alatt levő járási szintű feladatokat is, amelynek érdekében a kapcsolódó jogszabályalkotás folyamatban van.

A kormányhivatalok vezetői fontosnak tartották a honvédelmi tárca kezdeményezését, és szorgalmazták, hogy a védelmi igazgatásban résztvevők feladatának hatékony ellátása érdekében a hasonló munkaértekezletek szervezése hozzájárulhat a közös feladatok eredményes végrehajtásához.

(kormany.hu; HM Védelmi Hivatal)