Magyarként büszkék lehetünk a Német Egység Napján. Berlinben, a Reichstag falán német és magyar nyelvű tábla állít örök emléket a két nép barátságának, kiemelve az 1989-es határnyitást és Németország újraegyesítésében játszott szerepünket- fogalmazott Fodor Lajos. A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára azon a koszorúzási ünnepségen beszélt erről, amelyet Budapesten, a Stefánia Palota kertjében tartottak.

Az első keletnémet szabad választások után – 1990 nyarán – három ország honvédelmi minisztere – a Német Demokratikus Köztársaságot képviselő Rainer Eppelmann, Gerhard Stoltenberg a Német Szövetségi Köztársaságból és Für Lajos, a magyar honvédelmi tárca akkori vezetője – két fát ültetett el a budapesti Stefánia Palota kertjében. Azzal a szimbolikus üzenettel és reménnyel tette ezt, hogy mire az egymástól pár lépésnyire ültetett fák lombkoronája összeér, addigra a német újraegyesítés is meg fog történni. A kívánság 1990. október 3-án valósággá vált.
Az ünnepséget annál az emlékkőnél tartották 2011. október 4-én, amelyet az újraegyesítés 20. évfordulóján – az elmúlt esztendőben - Hende Csaba honvédelmi miniszter avatott fel.

(fotó: Zrínyi Média)

Fodor Lajos (fotó: Zrínyi Média)A kedd délutáni megemlékezésen Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára emlékeztetett: a berlini fal a megosztottság, az elnyomás és a kommunista diktatúra szimbólumává vált. A „vasfüggöny tapintható, nemzeteket, családokat is szétszakító örök mementójává”. Most nincs idő fölidézni a megrázó történeteket a keleti oldalon ragadt munkásokról, akik elmentek dolgozni, de másnap nem tudtak hazatérni gyermekeikhez. A fal áldozatairól, akik mégis megpróbáltak átjutni, de sohasem sikerült nekik. Az utókor számára viszont el kell mesélnünk ezeket a történeteket, hogy többé soha senki ne tudja megosztani az európai embereket” – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette: magyarként büszkék lehetünk a Német Egység Napján. Berlinben, a Reichstag falán német és magyar nyelvű tábla állít örök emléket a két nép barátságának, kiemelve az 1989-es határnyitást és Németország újraegyesítésében játszott szerepünket.

Klaus Riedel (fotó: Zrínyi Média)Klaus Riedel, a Német Nagykövetség követtanácsosa ünnepi beszédében arra emlékeztetett: az elmúlt évben felavatott emlékkő és a huszonegy éve ültetett emlékfák szimbóluma mély benyomást tett rá, mert valóban nem kellett sokáig várni a német újraegyesítésre. Kiemelte, hogy milyen gyorsak ma is az európai egyesülés folyamatai, hiszen például Magyarország máris maga mögött tudhat egy sikeres EU- elnökségi ciklust! A német és magyar kapcsolati szálak azonban nem korlátozódnak a politikai, katonai területre, emellett tudományos, kulturális, gazdasági együttműködés jellemzi a két ország kapcsolatát, és ez az együttműködés a jövőben egyre intenzívebbé válik” – mondta a követtanácsos.

Ezt követően Klaus Riedel és Manfred Knopf véderőattasé, majd Fodor Lajos közigazgatási államtitkár és Márki Gábor, a Honvédelmi Minisztérium védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára helyezett el koszorút az emlékhelyen.

(kormany.hu; Zrínyi Média)