1848 mának szóló egyik üzenete az akkori magyar állam belső stabilitása és a társadalom szinte bámulatra méltó kohéziója – hangsúlyozta Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára Lakiteleken március 15-én.

Fodor Lajos – a település központjában, a Templom parkban mondott - ünnepi beszédében kiemelte: az akkori forradalmárok egyik követelése a Nemzeti Őrsereg felállítása volt, amely híven szolgálta később a magyar nemzetet és megvédte a határainkat. Mint mondta, kevés olyan eseménye van a magyar történelemnek, amely annyira beágyazódott volna a korabeli európai és nemzetközi haladó mozgalmak fő sodorvonalába, mint az 1848-49-es forradalom és szabadságharc. E folyamat még az 1820-as, ’30-as években kezdődött el, amikor a magyar politikai elit legjobbjai, Széchenyi István, Kossuth Lajos, Wesselényi Miklós, Deák Ferenc, Batthyány Lajos, Kölcsey Ferenc, Szemere Bertalan és társaik felismerték azt, hogy az ország kormányzati, társadalmi és gazdasági rendszerének alapvető átalakítása nélkül végérvényesen és jóvátehetetlenül lemaradunk az európai népek nagy, békés versenyében.

Fotó: Galambos Sándor

Fodor Lajos emlékeztetett: elérkezett 1848 nyara, és Jellasics horvát bán katonáit megfutamította a frissen toborzott, kiképzetlen honvédsereg. Ettől az időtől számítjuk az újkori Magyar Honvédség megszületését, amelynek idén ünnepeljük a 164. születésnapját. Elkezdődött egy heroikus önvédelmi harc, amely 1849-ben elbukott ugyan, de társadalmi reformjaival a polgári átalakulás megindítója lett, önvédelmi harcával pedig a nemzeti mitológia részévé vált. A nagy történelmi eseményeink mindig jelentős üzeneteket hordoznak az utókor számára. 1848 is ilyen, amely mának szóló egyik üzenete az akkori magyar állam belső stabilitása és a társadalom szinte bámulatra méltó kohéziója – hangsúlyozta Fodor Lajos.

Fotó: Galambos Sándor

Lakiteleken délelőtt ünnepi képviselő-testületi üléssel kezdődött meg a március 15-i megemlékezések sora: Felföldi Zoltán polgármester testvértelepülési megállapodást írt alá a délvidéki Horgos község vezetőjével, Takács Józseffel. A Templom parkban az országzászló felvonását követően a helyi óvodások és iskolások adtak műsort, majd a Muraközy János Honvéd Hagyományőrző és Lövész Egylet tagjai tettek ünnepélyes esküt. Az állampolgársági eskütételen Réthi József, Réthi Anna Mária és Schefler György Erdélyből, Gárászim Klára és Huszti Marianna pedig Kárpátaljáról vette fel a magyar állampolgárságot. A község központjában Petőfi Sándor szobrát leleplezték le és koszorúzták meg az ünneplők. Az 1848-as kopjafa mellett felállított bronz mellszobor Lantos Györgyi alkotása, a Lakiteleki Népfőiskola, valamint az eseményen jelen lévő Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és felesége ajándékozta a községnek.

(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)