A Nyugdíjbiztosítási Alap egyensúlyának megteremtése és az államadósság csökkentése érdekében csak az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személyek részesülhetnek nyugellátásban. A nők 40 év jogosultsági idővel igénybe vehető nyugdíján kívül, korhatár előtti nyugdíj megállapítására nincs mód, és a 2011. december 31-ig megállapított korhatár előtti nyugdíjak átalakultak korhatár előtti ellátássá.

A korábban megállapított nyugellátások közül melyeket érint az átalakítás?
-    előrehozott öregségi nyugdíj,
-    csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj,
-    korkedvezményes nyugdíj,
-    bányásznyugdíj,
-    korengedményes nyugdíj,
-    művésznyugdíj,
-    polgármesterek korhatár előtti öregségi nyugdíja,
-    országgyűlési és európai parlamenti képviselők korhatár előtti öregségi nyugdíja,
-    fegyveres szervek és a Magyar Honvédség hivatásos állományának szolgálati nyugdíja.
Ezek az ellátások 2012. január 1-jétől megszűntek, az ilyen címen már megállapított ellátásokat a jogosító feltételekben megfogalmazottak alapján
-    korhatár előtti ellátás,
-    átmeneti bányászjáradék,
-    balettművészeti életjáradék illetve
-    szolgálati járandóság formájában kell továbbfolyósítani, új megállapításokra – néhány esetkör kivételével – már nem lesz mód.

Ki lehet jogosult korhatár előtti ellátásra?
Akinek 2012. január elsejét megelőzően a fent említett korhatár előtti nyugellátások valamelyikét megállapították, továbbá
a) az, aki 2011. december 31-éig az előrehozott,  csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj igénybevételéhez a 2012. január 1-jét megelőzően hatályos szabályok szerint szükséges életkort betöltötte, és szolgálati időt megszerezte,
b) az az 1953. évben született nő, aki 59. életévét betöltötte és a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-éig legalább 37 év szolgálati időt szerzett,
c) az, aki a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-éig korkedvezményre jogosultságot szerzett,
d) az, aki 2011. december 31-ig bányásznyugdíjra való jogosultságot megszerezte,
e) az, aki 2011. december 31-éig művésznyugdíjra jogosultságot szerzett,
f)    az,
-    aki esetében a biztosítással járó jogviszonyának megszüntetéséhez szükséges egyoldalú jognyilatkozatot 2012. január 1-jét megelőzően a másik féllel írásban közölték, vagy
-    a jogviszonyt megszüntető megállapodást 2012. január 1-jét megelőzően írásban megkötötték,
-    feltéve, hogy a biztosítással járó jogviszony megszűnését követő nap 2012. évben van, és
-    a jogosult a biztosítással járó jogviszony megszűnését követő napon a 2011. december 31-én hatályos szabályok szerint előrehozott öregségi nyugdíjra, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra, bányásznyugdíjra, korengedményes nyugdíjra, vagy művésznyugdíjra jogosult lett volna, feltéve, hogy a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig az öregségi nyugdíjkorhatárt nem töltötte be,
-    a korhatár előtti ellátás kezdő napján biztosítással járó jogviszonyban nem áll,
-    átmeneti bányászjáradékra vagy balettművészeti életjáradékra nem jogosult, és
-    a korhatár előtti ellátás kezdő napján rendszeres pénzellátásban nem részesül.

Nyugdíj vagy nem nyugdíj?
A korhatár előtti ellátás társadalombiztosítási szempontból nem minősül nyugellátásnak, de sok esetben osztja annak sorsát: pl. az ilyen ellátásban részesülő személyek egészségügyi szolgáltatásra jogosultak lesznek, illetve az ellátások emelésére a nyugdíjakéval azonos módon kerül sor.
A korhatár előtti ellátás és a szolgálati járandóság megállapítását és folyósítását a jogszabályokban meghatározott nyugdíj-megállapító és -folyósító szervek végzik, és az új jogszabályban külön nem szabályozott kérdésekben a nyugdíjra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
A korábban korhatár előtti nyugdíjasként kiegészítő tevékenységet végző vállalkozók járulékkedvezménye – azáltal, hogy ellátásuk a későbbiekben nem nyugdíj – megszűnik és teljes összegű járulékfizetésre lesznek kötelezettek.
Azok a (közlekedési, kulturális, stb.) kedvezmények, amelyek a nyugdíjas státuszhoz kapcsolódtak, az átalakított ellátások mellett nem lesznek igénybe vehetők, hacsak az azokat tartalmazó jogszabályok személyi hatályát ki nem terjesztik a korhatár előtti ellátásokban részesülőkre is.
Az új ellátások – a nyugdíjjal ellentétben –kérelemre megszüntethetők.

Csökkentett összegben folyósított ellátások
Az országgyűlési képviselők korhatár előtti kedvezményes nyugdíja és a szolgálati járandóság egyes eseteiben a személyi jövedelemadó mértékével azonos mértékkel csökkentett összegben kell folyósítani az ellátást, viszont ezután családi kedvezmény érvényesíthető.

Munkavégzés a korhatár előtti ellátás és a szolgálati járandóság mellett
A versenyszférában a korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban részesülő személy korlátozás nélkül folytathat keresőtevékenységet.
A korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban részesülő személy ellátását szüneteltetni kell, ha a keresőtevékenységből származó jövedelme a tárgyév első napján érvényes minimálbér havi összegének tizennyolcszorosát (2013-ban 1.764.000,- Ft) meghaladja. (Ha a keretösszeg túllépésére decemberben kerül sor, a decemberi ellátást vissza kell fizetni.) E korlátozás megszűnik az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor.
2013. július 1-jétől az öregségi nyugdíj (korhatár előtti ellátás) folyósítását  - a jogviszony kezdő hónapját követő hónap első napjától a jogviszony megszűnése hónapjának utolsó napjáig - szüneteltetni kell, ha a nyugdíjas közalkalmazotti jogviszonyban, kormányzati szolgálati jogviszonyban, állami vezetői szolgálati jogviszonyban, közszolgálati jogviszonyban, bírói szolgálati viszonyban, igazságügyi alkalmazotti szolgálati viszonyban, ügyészségi szolgálati viszonyban, fegyveres szervvel hivatásos szolgálati viszonyban, vagy a Magyar Honvédséggel szerződéses vagy hivatásos szolgálati viszonyban áll.  
E személyi körnek a jogviszony fennállását 2013. április 30-ig kell bejelentenie a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak, és az ellátás szüneteltetésére esetükben csak akkor kerül sor, ha a jogviszonyuk 2013. június 30-át követően is fennáll.

Mikor folyósítható ismét a nyugellátás?
Ha a jogosult igazolja a fent említett jogviszony megszűnését.
Tekintettel arra, hogy 2013. június 30-ig ezek a személyek jogviszonyban álltak, az ellátás újbóli folyósítása előtt vizsgálni kell, hogy a keresőtevékenységből származó jövedelmük a tárgyév első napján érvényes minimálbér havi összegének tizennyolcszorosát (2013-ban 1.764.000,- Ft) meghaladta-e.

Mi a teendője annak a személynek, aki 2013. április 30-át követően létesít a közszférában jogviszonyt?
A jogviszony létesítéséről 15 napon belül kell bejelentést tenni a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak.
A bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén a nyugdíjas az esetleges jogalap nélkül kifizetésre kerülő ellátás teljes összegének visszafizetésére köteles.
Nyugdíjnövelés és jogosultság újabb szolgálati időre
2012. január elseje után a korhatár előtti ellátás és a szolgálati járandóság mellett végzett kereső-tevékenységgel az érintettek – mivel nem nyugdíjasok – nem nyugdíjnövelésre lesznek jogosultak, hanem szolgálati időt szereznek, mint bármely más biztosított.
Az érintett a nyugdíjkorhatár betöltését követő hat hónapon belül a nyugdíjmegállapító szervtől kérheti az öregségi nyugdíj összegének új megállapítását, ha az ellátás időtartama alatt legalább 365 nap szolgálati időt szerzett. Az öregségi nyugdíj összegét – az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napjától kezdődően – abban az esetben lehet ismételten megállapítani, ha az így megállapított öregségi nyugdíj magasabb a korábban folyósított összegnél.

A feketemunka következményei

Ha a korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személy foglalkoztatására a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozat (pl. munkaszerződés) hiányában került sor, a nyugdíjmegállapító szerv az ellátást megszünteti, és ha a jogosult az ellátásban kevesebb, mint egy éve részesül – a folyósított ellátás teljes összegét, egyéb esetben az ellátás megszüntetését megelőző egy évben folyósított összegét vissza kell fizetnie. A megszüntetett ellátás ismételten nem állapítható meg.

2011. évi CLXVII. törvény a korhatár előtti öregségi nyugdíjak
megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról       
1997. évi LXXXI. törvény a
társadalombiztosítási nyugellátásról

(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Szociális Lakossági és Tájékoztatási Osztály)