Vissza a naptár oldalra

Kormányzat / Események - 2013. 04. 16.

9:00

Navracsics Tibor és Pokorni Zoltán mécsest gyújt és elhelyezi az emlékezés köveit a Duna-parti holokauszt emlékműnél

Dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter és Pokorni Zoltán országgyűlési képviselő elhelyezi az emlékezés köveit és mécsest gyújt a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapján a Cipők a Duna-parton emlékműnél, majd sajtónyilatkozatot tesz.

10:00

Megemlékezés a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban

A Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapja alkalmából az Emlékközpont állandó és időszaki kiállításai ingyenesen, előzetes regisztráció nélkül látogathatóak.

Az intézmény félemeleti kutatószobájában az Emléknap során is működik az intézmény névbejelentő és emlékmentő szolgálata.

A látogatókat az Emlékközpont internetes adatbázisa segíti az Emlékfalon megörökített hozzátartozóik nevének megtalálásában.

Az Emlékközpontba várjuk a nap folyamán mindazokat, akik a holokauszt áldozatainak tiszteletére el kívánják helyezni az emlékezés mécseseit és kavicsait az Emlékközpont udvarán található Áldozatok Emlékfalánál.

10:00

Széchenyi Programirodák tavaszi konferenciasorozata

A Széchenyi Programiroda Tanácsadó és Szolgáltató Nonprofit Kft. országos tavaszi konferenciasorozatának pécsi állomásán "Aktualitások a fejlesztéspolitikában" címmel előadást tart Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára.

15:00

Megemlékezés Pécsett

EMLÉKMŰSOR A CISZTERCI REND NAGY LAJOS GIMNÁZIUM ÉS KOLLÉGIUM DÍSZTERMÉBEN

Időpont: 2013. április 16. 15.00
Helyszín: Pécs, Széchenyi tér 11.

Az emlékműsorra érkezőket a Széchenyi István Iskola diákjainak „Holokauszt a művészetben” c. prezentációja és a „Zsidók Magyarországon a XX. században”, a Centropa Hungary kisfilmje fogadja. A gimnázium dísztermében kiállított Emlékfal a holokauszt pécsi és Pécs környéki áldozatainak állít emléket. Az Emlékfal Valkó László, Munkácsy-díjas festőművész – a Pécsi Testnevelési Általános és Középiskola diákjainak gyűjtése nyomán készült – alkotása.

A megemlékezés a Himnusz közös eléneklésével kezdődik, majd Gál Károly atya celebrálásában keresztény ima hangzik el az áldozatok emlékéért. Az eseményen Szenczy Sándor baptista lelkipásztor, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke mondja el a Szeretet imáját.

A megemlékezés központi eseménye a pécsi diákság közös színpadi műsora. Az előadás alatt elhangzik Chopin: Fantaisie-Impromptu c. műve, Székely Magda: Hogy tűz ne hulljon c. verse, Weöres Sándor: XX. századi freskó c. verse, a Kell ott fenn egy ország c. dal és Kodály Zoltán: Zöld erdőben c. éneke.

A színpadi műsorban együttműködnek az Apáczai Csere János Nevelési Központ; a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium; a Janus Pannonius Gimnázium; a Kodály Zoltán Gimnázium; a Megyervárosi Iskola; a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola; a Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma; a PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium és Szakközépiskola; a Szent Mór Iskolaközpont; a Széchenyi István Általános Iskola, Gimnázium, Szakközépiskola és Sportiskola; valamint az Angster József Szakképző Iskola diákjai. A műsort összeállította: Baracs Nóra, a pécsi Széchenyi István Iskola pedagógusa.

A megemlékezésen Schönberger András pécsi főrabbi imádkozik az elhunytak emlékéért.

Az eseményen beszédet mond Páva Zsolt, Pécs Megyei Jogú Város Polgármestere.

Az eseményen a diákok köszöntik a meghívott holokauszt-túlélőket, mialatt túlélőkkel készült filminterjú-részleteket mutatnak be a megemlékezés résztvevőinek.

Az emlékműsort Dobosi László, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium és Kollégium igazgatójának szavai zárják, majd a Széchenyi térről emlékséta indul az emlékezetkultúra helyszíneire.

Az emlékműsor narrátorai Gyurász Rebekka, a Széchenyi István Iskola 10.e osztályos tanulója és Krőhnung-Székely Károly Máté, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium 10.c osztályos diákja.

Nagyszámú érdeklődő esetén, amennyiben a Díszterem férőhelyei megtelnek, a résztvevők a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium udvarára kihangosítva hallgathatják az emlékműsort.


EMLÉKSÉTA, KOSZORÚZÁS ÉS KIÁLLÍTÁS-MEGNYITÓ

Időpont: 2013. április 16. 16.00 – 18.00

Az eseményt követően diákok vezetésével emlékséta indul az emlékezetkultúra helyszíneire. Az emlékhelyeken koszorút helyeznek el az elhunytak emlékére a pécsi diákság nevében.

A séta első helyszínén, a Gyermekek emlékművénél Magyarország Kormánya, Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Holokauszt Emlékközpont és a pécsi diákság nevében koszorúznak.

Az emléksétához bárki csatlakozhat.

Az emlékséta útvonalai:

„Zsolnay-csoport”: Gyermekek Emlékműve, Lánc utcai Botlatókő, Holokauszt Roma Áldozatainak Emlékműve.
Útvonal: Széchenyi tér – Munkácsy M. u. – Fürdő u. – Tímár u. – Goldmark Károly u. – Munkácsy M. u. – Kisfaludy S. u. – Perczel M. út – Kazinczy u. – Király u. – Lánc u. – Farkas István u. – Alsóbalokány u. – Halász u. – Zsolnay Negyed.

„Vasút-csoport”: pécsi gettó, vasútállomás.
Útvonal: Széchenyi tér – Jókai utca – Kálvin utca – Mártírok útja - Vasútállomás.

„Alkony-csoport”: Zsidó temető.

17:00

Megemlékezés a Páva utcai zsinagógában

Az eseményen Prof. Dr. Szita Szabolcs Dsc., a Holokauszt Emlékközpont ügyvezető igazgatója köszönti a megjelenteket.

A megemlékezésen átadják a 2013. évi Wiesenthal-díjakat. A Simon Wiesenthalról elnevezett díjjal az Emlékközpontot működtető közalapítvány minden esztendőben olyan személyeket jutalmaz, akiknek önzetlen munkája elősegítette a magyarországi holokauszt emlékének megőrzését, éberen tartását. A díjakat Prof. Dr. Szita Szabolcs Dsc. adja át a kitüntetetteknek.

Az eseményen részleteket olvasnak fel az Emlékközpont által kiírt, „A magyar kultúra veszteségei” című esszépályázat legjobbnak ítélt alkotásaiból.

A megemlékezésen Tótha Péter Joel, vezető tábori rabbi mond imát az elhunytakért az Áldozatok Emlékfalánál, majd a résztvevők mécsesgyújtással és az emlékezés kavicsainak elhelyezésével tisztelegnek az áldozatok emléke előtt.

A színpadi műsorban közreműködik a Budapest Klezmer Band. Az Emlékműsor részeként megnyílik a Holokauszt Emlékközpont, valamint a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közös rendezésű időszaki kiállítása.

Az „Emlék-képek: Feledhetetlen XX. századi élettörténetek” című tárlat célja emléket állítani a magyar kultúra olyan kimagasló alakjainak, akiknek sorsát megpecsételte a holokauszt tragédiája, de életművükkel máig hatnak és velünk élnek.

A kiállítást Balatoni Monika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára nyitja meg.

A tárlat ezt követően a Múzeumok Éjszakájáig, 2013. június 22-ig tekinthető meg a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban.Az április 16-i emlékműsorról élőben közvetít a Duna Televízió.

19:00

Mécsesgyújtás és az emlékezés köveinek elhelyezése a „Cipők a Duna-parton” Emlékműnél

Az Emléknap estéjén mécsesgyújtással és néma főhajtással tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatainak emléke előtt.

*A részvételhez akkreditáció szükséges