Különleges műsort adtak a Kedvesház gyermekei az EMMI Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságán pénteken, a halmozottan hátrányos gyermekekkel foglalkozó szakmai konferencia alkalmából. Kovács Zoltán államtitkár Balog Zoltán, az emberi erőforrások miniszterének elismerő oklevelét adta át az idén húsz éves Kedvesház igazgatójának, Batári Zsoltnak.

A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár elmondta, hogy – noha az ország az utóbbi évtizedekben sajnos több generációt elvesztett – a magyar kormány többé nem fogja elengedni a rászoruló gyermekek kezét. A Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiával új alapokra került a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű fiatalokkal kapcsolatos szakmai munka a következetesen egymásra épülő programokkal. Ez nem a feladatok és intézmények államosítását jelenti, hanem a kormány részéről régóta várt felelősségvállalást és az egyenlő esélyek megteremtésére adott garanciát.

Kovács Zoltán – az oklevél átadásakor – hangsúlyozta, hogy a kormányzati politika semmit sem ér a terepen dolgozó szakemberek elszántsága és elhivatottsága nélkül. Batári Zsoltot meglepetésként érte a miniszteri elismerés, amellyel korábban már a Kedvesház alapítóját, Lázár Pétert is kitüntették. Lázár beszédében elmondta, az utóbbi húsz év során soha ilyen kiemelt figyelmet nem kaptak a hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozó programok, mint a jelenlegi ciklusban, az anyagi segítségen kívül pedig a megbecsültség érzete is segíti a munkát.

A társadalmi felzárkózást és integrációt céljául kitűző Stratégia egy oktatási hálót szőve a bölcsődétől egészen az egyetemig segíti a roma fiatalok integrációját. A Biztos Kezdet Gyerekházakban már egészen kisgyerek kortól, a szülők bevonásával segítik a hátrányos helyzetű gyerekek fejlődését, az Útravaló-MACIKA ösztöndíjak és más esélyteremtő programok közel 30 ezer gyermeket érnek el, míg a felsőoktatást érintő Roma Szakkollégiumokban a jövőt építő cigány értelmiség képzése a cél. A Kedvesház bentlakásos kollégium-rendszere az újfajta pedagógiai szemlélettel minőségi változást hoz a bekerülő gyermekek iskolai és otthoni életébe is.

(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)