Szerencsre látogatott Kovács Zoltán, az EMMI társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, hogy részt vegyen az Új Széchényi Program által közel 600 millió forinttal támogatott Gyerekesély program helyi nyitórendezvényén.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szerencsi kistérség az ország egyik leghátrányosabb helyzetű területe. 18 települést foglal magába, amelyek mindegyikére jellemző az elvándorlás és a drasztikus népességcsökkenés. 2001 és 2012 között a cigány népesség részaránya a kistérség minden településén jelentősen növekedett, de teljesen romák lakta település nincs a kistérségben.

A rendszeres szociális segélyben részesülők száma 2010-ben az országosan jellemző háromszorosa volt. Míg a gazdaságilag aktív népesség aránya lényegesen alatta marad az országosnak, és a térséget alacsony foglalkoztatás, illetve súlyos munkanélküliség jellemzi, addig a kiskorúak aránya számottevően magasabb az átlagosnál, a családok többségében legalább három gyermeket nevelnek.

A Gyerekesély program helyi indulása előtt ezért kiemelt problémát jelentettek a fiatalokkal kapcsolatos foglalkozások, szolgáltatások – nyári napközi, táboroztatás, étkeztetés – hiányosságai. Az Új Széchenyi Terv támogatásával futó projektre, amely idén áprilisban kezdődött, e hiányosságok komplex megoldására pályázott a Szerencsi Többcélú Kistérségi Társulás.

A két éves időszak célja a szegénység, és azon belül különösen a gyermekszegénység csökkentése, valamint ezek újratermelődésének, generációk közötti átörökítésének megelőzése a gyermekek többirányú támogatása. A családok bevonásával, a szülők aktív részvételével szervezett foglalkozásokra épül az aktív szociális munka, mely alkalmazásával az élet számos területén valósul meg intézményi fejlesztés és szolgáltatásbővítés, mint például a gyermekjólét és családsegítés, az egészségügyi szolgáltatások, az oktatás, a kultúra, a sport, a közösségfejlesztés terén.

Az államtitkár a megnyitón is hangsúlyozta, hogy politikai ciklusokat és generációkat átívelő programokra van szükség, ezért a jövőben a 2–3 éves projektek helyett, lehetőség szerint 4–5 éves futamidőkkel lenne célravezető tervezni, hogy a kiépített jó gyakorlatok hatásai láthatóvá és stabillá váljanak.

(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)